Moudrost dnešního dne:

Nic není samo o sobě ani dobré ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme.

...

Právě přítomno: 834 hostů a jeden člen

.Jak jsem přecházela na Apple II.

.

ApplePokud chcete přejít z Windows na Apple, tak i když jste zkušený uživatel, a ne IT pracovník, který by měl být profík, tak nečekejte, že to bude snadné. Návyky se vám budou neustále vracet a jen zvolna budete objevovat různé vychytávky, které jste neznali. Troufám si říct, je jako uživatel jsem byla ve Windows téměř profík a známí mi volali “a jak udělám toto, a kde najdu toto”. Dnes jsem já ta, co by ráda zavolala, ale nemám kam. Nikdo v mém okolí Apple nemá. Jablko mě srazilo na kolena a udělalo mě zase pokornou. 


Navíc neumím anglicky.
I když je obsah z 90% v češtině, angličtina vás nemine a bude potřeba mít neustále po ruce překladač. Odjakživa jsem nerada četla manuály, a tak si to dovedete představit.

 

Asi nejhorší bylo nastavení ID Apple. Povedlo se mi to snad až po třech dnech. A bohužel bez tohoto ID si do počítače nenahrajete skoro nic. Našla jsem si údajně užitečné aplikace pro Apple a nahrála si je tam, ale co dál, k čemu slouží? Různě jsem otevírala ikonky a nechápala, kde právě jsem, protože všechna okna vypadala podobně a hlavně cize.
Pak jsem zjistila, že to okno, které je nahoře, byť by bylo malé se zobrazuje na úplně horní liště, současně s nabídkou pro jeho nastavení apod. To bylo sice docela dobré zjištění, tak už jen zjistit, co ta která aplikace umí a k čemu mi bude.

 

Docela mě překvapilo, že když jsem začala různé aplikace nastavovat, tak tam většinou nikde není ULOŽIT nastavení a málo kde jsem našla zpět. Nebo možná tato funkce někde byla, ale já ji nenašla. Takže si je potřeba rozmyslet takové to: "Zakliknu si to tady, a tady, a možná i tady, a uvidíme co to udělá, …” Vždy je potřeba si zapamatovat jak to vypadalo původně, protože když rozeberete budík na kolečka, tak se špatně pamatuje, kde které kolečko bylo. Několikrát jsem si tak např. rozhodila podpis v mailech, smazala si různé soubory, či změnila rozlišení obrazovky, která mi pak hodila přes monitor pruhy a nedalo se uniknout jinak než restartem.

 

Stále jsem např. nenašla Vlastnosti (vrací se mi zvyk kliknu pravou myší a ono se mi zobrazí jak je soubor velký, případně další podrobnosti o souboru).

 

Když jste byli zvykli jednoduše kliknout na Výstřižek a on se vám udělal výřez obrazovky přesně takový, jaký jste chtěli, tak se opět dostanete zdánlivě do slepé uličky. Ono to jde i tady pomocí klávesových zkratek, ale když konečně uděláte svůj první výstřižek, tak zase “Azore hledej,… Kam se mi ten výstřižek schoval? A jó, no jó, na plochu.”

 

Další věc, co mě udivilo je náhrada Office Microsoft a tím je Libre Office. Je úplně zdarma, a i když si na něj pomalu zvykám, nemám pocit, že by byl nějak neschopný. Jedna z jeho součástí umí dokonce otevírat soubory Corel (.cdr) a umí s nimi i pracovat.

 

Rozhodně mi hodně pomáhá strejda Google, který ví téměř vše. Jen je potřeba se umět zeptat. Je to ale těžký proces. Musíte se naučit vše znovu a když na to nemáte čas, je to stres. 

“Mami, vytiskni mi prosím toto”

"Ježíííš, copak já vím, kde je tiskárna? Aha tady! Jak to, že nevidím tu tvoji flešku?! Nezdržuj a běž si to vytisknout jinam!”

 

Přeji silné nervy všem těm, kteří se k tomu rozhodnou také, ale já už teď vím, že to bylo dobré rozhodnutí.

 

Autor článku Jarmila Petrášová

........předchozí

Sdílet
TOPlist