Moudrost dnešního dne:

Kdo nemyslí na zítřek, bude mít starosti dřív, než dnešek skončí.

...

Právě přítomno: 86 hostů a žádný člen

.Jak jsem přecházela na Apple I.

.

ApplePřed 3 lety jsem si koupila úplně nový noťas a říkala jsem si, že když na něm nebudu šetřit, tak s ním zestárnu. Chyba lávky. Jednoho dne jsem ho chtěla zapnout a on NIC. Nejdříve jsem doufala, že jde jen o banální poruchu a ono NE. Jednoduše se se mnou ani nerozloučil a odešel do věčných lovišť a vzal s sebou i hard. Nejdříve jsem se zhroutila, protože představa, že na tom hardu bylo 20 let mé práce byla šílená. Když ale prvotní šok pominul, uvědomila jsem si, že ne, protože jsem si vše zálohovala.


"Nedá se nic dělat, doporučuji vám koupit nový NB."
Dobře, s tím už jsem se smířila, ale co si mám koupit. Mám si koupit nějaký šrot za 5 tisíc a za rok řešit tutéž otázku anebo si mám koupit další dělo na vratkých nožičkách, které mě stejně za chvíli nechá na holičkách?
Asi týden jsem ležela na internetu, zvažovala jsem všechno možné a rozhodla se nakonec pro Apple, kam jsem chtěla emigrovat už před těmi 3 lety. Ne že by bylo jablko nezničitelné, ale byla to asi taková ta nejasná touha jezdit v něčem novém. Jediné, co mě děsilo, že to nezvládnu a co pak s drahým počítačem?
Volba proto padla na počítač z druhé ruky a když budu úplně levá, tak to nebude tak bolet. Na internetu jsem si našla e-shop s jetými noťasy a jeden s i koupila. Měla jsem to štěstí, že prodejce byl je kousek od nás. Dohodli jsme se, že mám na to 14 dní, abych se s jablkem buď spřátelila anebo mu ho vrátila. Úžasné. Dokonce mi i pomohl s nějakou tou instalací. Super.


Nastalo velké seznamování
“To je snadné, s Apple se naučíte pracovat rychle”, glosoval nejeden bloger. Jenže ono to je úplně jinak. Začít pracovat na Apple je jako byste museli začít pracovat v úplně novém software. A ne s jedním!! Vše je totiž uspořádáno jinak.
S odhodláním jsem noťas otevřela, abych se podívala, zda odpovídá konfigurace tomu, co mi bylo řečeno. A pak jsem si vzpomněla na dobu, kdy jsem kdysi dávno otevřela počítač a blikala na mě jen bílá čárečka. Tentokrát byla obrazovka sice barevná, ale zobrazující se ikonky mi toho moc nenapověděly.

  • No jo, kde mám tedy hledat?
  • Mám sice nějaké zálohy z mrtvého počítače, ale kam a jak je nahrát?
  • A v čem ty soubory pak otevřu?
  • Proč sakra nefunduje klávesa zavináč a mé oblíbené ctrl-c ctrl-v?

 

Hrála jsem si s noťasem asi 10 hodin a ulehala jsem s rozhodnutím ho zítra vrátit. Najednou mi bylo jasné, že mě těch více než 20 let poznamenalo natolik, že to není cesta pro mě. Připadala jsem si jako drogově závislá na Windows.

 

Nakonec za mě ale rozhodl Microsoft. Měla jsem totiž Office už staršího data a při dotazu, zda svým klientům poskytují nějaké slevy při zakoupení nové verze, se mi dostalo jednoduché odpovědi NE! 
To mě tedy pěkně rozohnilo a nechápu tuto obchodní strategii. Aby si získali další závisláky, tak poskytují slevy školám, ale jakmile ptáčky chytí, tak už na ně zapomenou a tváří se, jakoby s ním neměli nikdy nic společného. Mnoho z nás ale mělo tu smůlu, že nakupovalo Office za nějakých 13 -14 tisíc a očekávalo, že se jim to nějak zúročí. Dobrá. Zase jsem byla o krok blíže k tomu, abych přešla na systém Apple. Budu bojovat dál i kdyby mě to mělo zabít :-)

 

No nezabilo mě to, už na jablku dělám 2 týdny a pomalu si zvykám. Pochopila jsem, ale že čím déle děláte ve Windows, tím hůře se na nový systém zvyká. Když tedy potřebuji něco rychle udělat, tak zase šup rychle na jiný počítač, protože mě zdržuje hledání v systému i na klávesnici. Když je potřeba, člověk si zvykne na cokoli a    postoj Microsoftu ke svým klientům mě přesvědčil, že ta potřeba tu je, a není zanedbatelná. 

 

Autor článku: Jarmila Petrášová

pokračování.....

Sdílet

Komentáře   

0 #1 Míša 2020-02-09 19:42
Jo macbooky jsou super.
Citovat
TOPlist