Moudrost dnešního dne:

O všem uvažuj s přítelem, ale nejprve uvažuj o něm samém!

...

Právě přítomno: 249 hostů a žádný člen

Jsou telefonáty na čísla počínající 8 zdarma?

.

Možná to nevíte, ale ne všechna telefonní čísla, která začínají na 8, jsou čísla pro volání zdarma. Hovorné neplatíte pouze u hovorů, které začínají na číslo 800 ... ... (některá "800" z mobilů volat ani nejdou, ale pokud ano, jsou i zde vždy zdarma). Všechna ostatní čísla již zdarma nejsou a jde o placené hovory, stejně jako je tomu u čísel počínajících jakýmkoli jiným číslem. Dokonce i tzv. "Modré linky", které mají sdílené náklady (čili část volající, část volaný), které by měly být levnější než běžné hovory, bývají ve finále mnohdy dražší a to i při volání v síti VoIP (internetové telefonování), kde není cena vůbec regulována. Mezi modré linky patří 810 ... ..., 811 ... ..., 844 ... ..., 848 ... ..., 855 ... ...,

 


Pak jsou zde "Bílé linky" - 840 ... ...,841 ... ... ,842 ... ..., kde je cena  až 4x dražší (dle informace operátora), než u Modrých linek, a opět je většinou dražší než volání na běžná čísla.

 

Navíc většinou nelze na volání na takové linky uplatnit volný kredit, který máte smluvně dohodnut u O2, TMobile nebo Vodafonu a platíte tak za hovor i v případě že nemáte kredit vyčerpán.

Platíte-li si tedy nějaký měsíční paušál s volnými minutami, je dobré znát i místní aliasy (hledejte třeba "volání alias 800") anebo ještě lépe na čísla začínající 8 prostě nevolat stejně jako jste si tu už zřejmě zakázali u telefonních čísel počínajících na číslici 9. Ale i u 9-kových čísel je potřeba si dát pozor, protože některé instituce (spořitelna, ministerstva, dráhy, ...) mají taky 9-ková čísla a přitom mají arif jako obyčejné místní volání a ne jako uplacené služby.

Problém tedy je ten, že běžný člověk není schopen se rychle zorientovat v tom, která linka je levnější a která mu peněženku naopak důkladně provětrá.

Proto naše rada zní jednoduše: Máte-li děkterou z 9-kových nebo 8-kových linek prověřenou, protože směřuje na některou vaši službu, je dobré si ji uložit do telefonního seznamu - jako bezpečné číslo, kam bez obav volat můžete.

 

 

Autor: Mgr. Karel Zítek

Sdílet
TOPlist