Moudrost dnešního dne:

Chlapec se stává mužem tehdy, když obejde kaluž místo toho aby ji přeskočil

...

Právě přítomno: 363 hostů a žádný člen

Onychorrhexis - podélné rýhování nehtu

.

„Onychorrhexis znamená křehké nehty,“ říká Dr. Joseph Jorizzo, dermatolog a profesor na Wake Forest University ve Winston-Salem, NC. „Křehké nehty se často na koncích rozštípnou a mají i podélné rýhování. Problémem je, že příčinu nelze vůbec určit příčinu, protože vůbec neexistuje. Navíc je velmi pravděpodobné, že onychorrhexis nakonec postihne všechny, protože je to něco, co souvisí s věkem. Nejde tedy o žádný zdravotní problém. Onychorrhexis se vyskytuje na nehtech rukou i nohou a postihuje muže i ženy.

Viníkem rozštěpených konců jinak zdravého nehtu by mohlo také mohlo být prostředí, 

ve kterém ruka pracuje.  Příčinou jsou velmi často používaná rozpouštědla nebo voda, které nehet odmašťují a vysoušejí. Bývají takto postiženy i nehty, které jsou často „otloukány“ o klávesnici.

 

Existují i situace, kdy onychorrhexis není výsledkem stárnutí a pak je potřeba hledat systémový zdravotní problém, který mění strukturu nehtů. "Měl jsem klienty, kteří přišli a problémem onychorrhexis, ale současně trpěli i bulimií, anorexií nebo rakovinou," říká Jorizzo. “Když jsou narušeny tělesná rovnováha, změní se také struktura nehtů, protože mohou způsobit změnu proteinu, který tvoří nehty.“

 

Onychorrhexis může být také důsledkem psoriázy (lupénka), ekzémů a dalších kožních nemocí. Po vyřešení kožních problémů se obvykle zotaví i nehty, protože jde jen o průvodní jev jiného zdravotního problému. Na stav nehtů mohou mít vliv i léky, které sice nemoc léčí, ale na nehty mají negativní vliv. Na onychorrhexis tedy neexistuje žádná léčba a stav není považován za zdravotní problém. Existují však některá kosmetická řešení, jako jsou krémy na nehty a posilovače.

 

Říká se, že želatina by měla stav nehtů zlepšit,“ říká Jorizzo, „ale to je založeno spíše na mýtech než na lékařských důkazech.“

 

Co je tedy potřeba udělat?

Jak víme, nehty jsou oknem zdravotního stavu a lékař by z nich mohl poznat, že se něco děje v těle. Pokud ale nemá postižený žádné zjevné zdravotní potíže, ale kůže kolem nehtů přesto vypadá problematicky a nehty vykazují známky narušení, lze provést bezpečné kosmetické úpravy, díky kterým se vzhled nehtů může výrazně zlepšit.

  • ochrana před dalším poškozováním
  • výživa (krémy, oleje) na podporu nehtového lůžka
  • pravidelná manikura

 

Bylo prokázáno, že celkovou pevnost nehtu zlepšujeje biotin, je tedy možné zvolit některý z výrobků zdravé výživy (v lékárnách), který jej obsahují. Nehty rostou průměrně rychlostí 1 mm za týden, takže zlepšení nejde vidět okamžitě. Bude to trvat asi čtyři týdny, než se zlepší základ nehtu, který je schován pod kůží a další čtyři týdny, než se obnovení nehtu ukáže. Celková výměna nehtu může trvat až šest měsíců.

 

Zdroj: www.nailsmag.com

Sdílet
TOPlist