Moudrost dnešního dne:

Nelze podruhé milovat to, co jsme už milovat přestali.

...

Právě přítomno: 148 hostů a žádný člen

Plastická chirurgie u dětí

.

Plastické chirurgii se dnes skloňuje ve všech pádech. Bývá však hlavně spojována se silikonovými prsy hvězd a tvářemi plné Botoxu. Pro samé skandály v této oblasti jsme zapomněli na to hlavní, proč vlastně vznikla – je mnohdy velmi nutný zásah, abychom tělu pomohli od nevzhledné deformace. Plastická chirurgie pomáhá zbavovat komplexů a vést lidem normální společenský život. 

 

 Někdy totiž zapomínáme na velké, zkroucené a odstávající uši, orlí nos, zohyzdění vyplývající z dopravních nehod nebo tragické popáleniny po domácích úrazech.  Tento člověk pak není schopen fungovat normálně a v okolí hodně vyčnívá.

 Důsledek je pak očividný. Nízké sebevědomí nepříznivě ovlivňuje pohyb v lidské společnosti. Osoba, která nepřijme svůj vlastní vzhled, se může začít úplně stranit mezilidským vztahům. Komplexy způsobují čím dál tím větší potíže a jsou zdrojem mnoha frustrací. Nejhorší na tom je to, že určitá nedostatečnost v jedné oblasti, jako je např. vzhled je mnohdy spojována i s intelektuální kapacitou osoby.

Nejhůře jsou na tom asi takto postižené děti. Děti nevnímají svou odlišnost až do okamžiku, než si jí všimnou ostatní. Do této chvíle žijí mezi „svými“, kteří v něm vidí milovanou osobu a ne „ušaté torpédo“. Okolí je k nim ale mnohdy hodně kruté, bolestně upřímné a dostávají různé druhy přezdívek.  I po odstranění defektu v nich mohou zůstat trvalé komplexy. Straní se kolektivu, o přestávce stojí někde v rohu, sedí v poslední lavici. Jenže děti pro svůj rozvoj potřebují přijetí ze strany kolegů. Zde tedy není plastická chirurgie jen rozmar, ale legitimní potřeba.

Nejviditelnějším důvodem ke vzniku komplexu jsou odlišné uši a nos. Jsou to nejvíce exponované části obličeje. Uši mohou být přikryty vlasy, ale nos je těžké zamaskovat. Mimo to křivé septum (nosní přepážka) je závažný zdravotní problém, který znesnadňuje dýchání.

Měli bychom si uvědomit, že i tento chirurgický zákrok je vážný lékařský zákrok a jako každá operace s sebou nese riziko komplikací. Riziko lze považovat za rozumné v případě odůvodněné lékařské indikace. Určitě stojí za zvážení i v případě, kdy operace může výraznou měrou přispět ke zlepšení pocitu méněcennosti. Vylepšený vzhled často zlepšuje náladu, odstraňuje neviditelné překážky a usnadňuje pohyb ve společnosti.

V opačném případě je potřeba se zamyslet nad samotnou motivací pro takového rozhodnutí a odpovědět si i na otázku, zda si je i pacient vědom psychologických důsledků. Někdy je totiž  první operace jen spouštěč a následuje nutkavá potřeba dalších operací. Pacient pak může mít tendenci všechny své nezdary svádět na křivé nohy, tlustý krk,…. Zde je pak potřeba více pracovat na sebe-přijetí, protože tady je jakákoli úprava vzhledu, bez pomoci psychologa prakticky zbytečná.

Hodně rodičů by udělalo i nemožné, aby zlepšili vzhled svých dětí, protože to berou jako investici do jejich budoucnosti. Domnívají se, že když budou hezké, bude jejich život snadnější a budou lépe prosperovat. Stále častěji se stává, že jako první větší dárek nedostane dítě vlastní hodinky, jízdní kolo, nebo tak módní počítač, ale dostane úpravu uší nebo nosu.

Ve Venezuele jdou rodiče ještě dál. Tady se za estetickou chirurgii dětí utrácí poslední cent a v případě potřeby si rodiče na ni berou i půjčku. Stává se, že v den narození dítěte založí rodiče dítěti spoření pro plastického chirurga, aby si v určitém věku mohlo zvětšit zadek nebo prsa.  Není tam nic nenormálního, pokud má dívka prsní implantáty už v osmnácti letech. Už odmalička zde mnohé dívky vyrůstají jako malé miss a dělají kariéru modelky pro bohatší svět.

 

Kde je tedy správná míra soudnosti?

S některými vadami je možno počkat až na dobu, kdy dítě vyroste a rozhodne, zda chcete operaci samo. Zde patří např. dlouhý nos, nebo odstávající uši. Jiné to je v případě tragické nehody, kdy dítě zasáhl oheň nebo pokousal pes. Určitě mu operace změní kvalitu života a nebude odsouzeno trpět.

Polemizovat zde nebudeme ani v případě vrozených vad, jako je rozštěp patra nebo zaječí pysk. Tady je potřeba s operacemi začít (ve vážnějších případech jde o sérii operací) dokud je dítě je ještě malé, protože nejde jen o kosmetický problém. Rozštěp patra způsobuje problémy při jídle a i ve chvíli, kdy se dítě začíná učit mluvit, protože mu brání řádné artikulaci.

Rozhodně je ale potřeba ke každému případu přistupovat hodně individuálně. Rozhodně problém svých dětí nezlehčujme. Co nám se může zdát jako zanedbatelný problém, může být pro něj tak nepřekonatelné, že si kvůli němu mohou chtít i sáhnout na život. Naslouchejme svým dětem pozorně. Nejhorší frází v tomto případě je: „Kdybych tenkrát…“

 

Sdílet
TOPlist