Moudrost dnešního dne:

Muž, který se chová ke své partnerce jako k princezně, byl vychován královnou.

...

Právě přítomno: 202 hostů a žádný člen

Chcete začít podnikat?

.

Možná by se mohlo zdát, že tolik let od „revoluce“ už nejsou obory, které by plně neuspokojily poptávku. Přesto takové obory ještě existují a denně se s nimi setkáváte. Stačí se jen zamyslet, co vám v poslední době přineslo nějakou svízel, a nebyl nikdo, kdo by vám s ní pomohl. Složitěji se už odpovídá na otázku, zda máte podnikat právě vy anebo se máte raději stát zaměstnancem. Každý ze způsobů práce má své výhody a nevýhody.

 Podivejme se tedy pravdě do očí. Chcete-li ale jednoznačnou radu, pak je to tato: Pokud umíte podnikatelsky myslet, podnikejte.

 Co to je to podnikatelské myšlení? Zamyslete se nad svými povahovými vlastnostmi a pokuste se odpovědět na některé otázky týkající se třeba chodu vaši domácnosti. Protože vést dobře domácnost je taky takové jedno podnikatelské pole působnosti.

 • nakupujete bez uvážení anebo si nákup vždy podrobně naplánujete?
 • jak zacházíte s "nepotřebnými věcmi" z domácnosti, vyhazujete je anebo se je snažíte nějak využít?
 • děláte doma vše sami anebo máte zorganizován nějaký systém povinností, které přenášíte na ostatní členy rodiny?
 • kdo doma vede rodinný rozpočet?
 • jsou pro vás složenky důležitější než jídlo a vše ostatní?
 • kdo u vás organizuje výlety a kulturní akce?
 • často odkládáte denní povinnosti na "zítra"?
 • umíte se uskromnit a odříct si luxus a radovánky?
 • dokážete své okolí nenásilně přesvědčit o "své pravdě" ?

 

Takové a podobné otázky vám hodně pomohou v rozhodování. Je totiž hodně pravděpodobné, že podobný vzorec chování si přenesete i do podnikání. Pokud se vám zdá, že vaše odpovědi byly vesměs kladné, pak si ještě musíte uvědomit, že na počátku každého podnikání budete muset vynaložit velké pracovní nasazení s mnohdy nulovým nebo dokonce záporným finančním přínosem. Než dojde k nějakému zhodnocení práce a financí, které do podnikání vložíte, může trvat i mnoho měsíců. Může se dokonce stát, že než si vytvoříte uspokojivý počet klientů, může to trvat i roky.
Rozhodně byste měli být ale natolik soudní a od neúspěšného projektu buď úplně odstoupit a nebo jej zásadně změnit.

Neumíte-li to dobře s počítačem, tak se hodně rychle začněte učit, protože vám mnohou práci může usnadnit. Musíte se rovněž připravit na to, že strávíte dlouhé hodiny studováním všech možných předpisů a zákonů. S některými oblastmi je lépe se obrátit na odborníky, jako např. daňoví poradci a účetní společnosti. Ušetříte si nejen případné problémy, ale i další hodiny studia základů účetnictví.

Máte-li vyhlídnutý obor podnikání, zjistěte si, zda a v jakém měřítku už daná služba v okolí existuje. Pozor, aby váš odhad nebyl špatný. Bylo by to totéž, jako by se na malé vesnici otevřely 3 textilní prodejny. Můžete sice mít nejlepší sortiment ze všech tří, ale kupní síla je tak malá, že by vás to neuživilo.

 

Jste-li na všechny tyto svízele připraveni, můžete začít podnikat.

Abyste mohli provozovat živnost, musíte splňovat tyto všeobecné podmínky:

 • dosažení věku 18 let
 • způsobilost k právním úkonům
 • bezúhonnost

Další podmínky vznikají s druhem živnosti.  Pro získání dalších informací, doporučujeme  se podívat na podporu v podnikání

 

Sdílet
TOPlist