Moudrost dnešního dne:

Rozum musí každý nabýt, hloupost se šíří sama.

...

Právě přítomno: 166 hostů a žádný člen

Co určuje cenu vaši nemovitosti?

.

Je potřeba si ujasnit, že zájemců o bydlení s vlastní hotovostí je velký nedostatek, proto je dnes prodej nemovitostí zdlouhavou záležitostí. Je to hlavně proto, že podmínky pro získání hypotéky se zpřísnily a její nedostupnost pak ještě více zužuje množství potencionálních kupujících, což nahrává spíše kupujícím než prodávajícím, kteří o ceně často smlouvají. Chceme-li ale stanovit cenu kupované nebo prodávané nemovitosti, rozhodně nemůžeme postupovat tak, že před pěti lety probíhalo dědické řízení, k tomuto účelu byl vypracovaný nějaký odhad a my tedy chceme, aby se tato cena dodržela.

Ještě horší variantou je, že jste koupili dům za 1 milion, další milion jste do něj dali v rekonstrukcích a tento dům má pro vás tedy hodnotu miliony dva a trváte na tom, že je chcete. Měli byste si totiž uvědomit, že vynaložíte-li na rekonstrukci domu nějakou částku v nějaké Horní Dolní, pak to cenu domu neovlivní tolik, jako byste tutéž částku vložili do domu v centru Prahy.

 

Poloha nemovitosti

Je dobré si položit několik zásadních otázek. Je vaše vytypovaná nemovitost v lokalitě, která má předpoklady k tomu, aby o ni byl zájem i v budoucnu? Může se totiž velmi pravděpodobně stát, že za pár let vám už nebude z nějakého důvodu vyhovovat a budete ji chtít prodat. Proto pozor, není moc podstatné, jak vypadá okolí nemovitosti nyní. Podstatné totiž je např. to, co říká územní plán a zda tato lokalita není podle územního plánu průmyslová zóna, či se blízko ní nenachází. Mnohdy o ceně nemovitosti ale rozhoduje i to, ve které se nachází ulici, nebo dokonce to, zda je umístěna na její pravé nebo levé straně. Nezapomeňte i na možnost povodní. Možná by stálo za to, zajít si do nejbližší pojišťovny a zjistit si pojistitelnost daného objektu.

Hodně rozhodující je spousta zdánlivých drobností, jako třeba zda má balkón, výtah a dokonce i to ve kterém poschodí se nachází. Dá se v okolí bezproblémově parkovat? Jak daleko je škola, školka, lékař, prostory pro volný čas, obchody, restaurace, .... Je byt po rekonstrukci? A co budova? Čekají vás další investice třeba do opravy střechy nebo stupaček? Stojí dům na vlastním pozemku? Jde o střed města nebo okraj?

To vám o možné ceně nemovitosti také mnoho napoví. Než se tedy rozhodnete nějakou nemovitost koupit, nebo prodat důkladně zvažte její cenu.

 

Nezapomeňte, že ...

To že se v sousedství nabízela stejná nemovitost za vyšší cenu, ještě neznamená, že se za tuto cenu nakonec i prodala. Skutečnou tržní cenu totiž nejde vypočítat ani přesně odhadnout. Dokonce i posudky odhadců vám moc nepomohou. V současné době plné proměn je možná jediným vodítkem tvorba cenových map pozemků.

 

Hodnota nemovitosti – ohodnocení nemovitosti dle nějakého kritéria. Např. dům má pro vás citovou hodnotu 3 miliony.

 

Tržní hodnota – je nějaký odborný odhad nemovitosti. V těchto cenách se nejčastěji inzeruje. Např. odhadce stanovil cenu na 2 miliony.

 

Tržní cena – je skutečná cena, za kterou se nemovitost prodala. Např. protože byl přetlak nabídek oproti poptávkám v dané lokalitě, dům prodal jen za jeden milion

 

Takže shrneme-li vše co zde bylo řečeno, pak cena nemovitosti je taková, za jakou je ochoten ji kupující koupit a je-li dostatečně moudrý, dá si pozor na všechna zmíněné aspekty.

 

Autor článku: Jarmila Petrášová

 

Sdílet
TOPlist