Moudrost dnešního dne:

Ten má právo kritizovat, kdo má odvahu pomáhat

...

Právě přítomno: 135 hostů a žádný člen

- Většina Čechů neví, jak si správně vybrat úvěr

.

pokladničkaAž 3/4 obyvatel České republiky se domnívají, že lidé mají problémy se správným výběrem úvěru. Nevhodně vybraný úvěr potom má za následek podepsání nevýhodné smlouvy a zadlužení. Vyplývá to z výsledků výzkumu společnosti KRUK, které zpracovala agentura STEM/MARK.

Pouze 2 % dotázaných se domnívají, že ostatním lidem nedělá žádné problémy vybrat si vhodný úvěr. Naopak 77 % lidí je přesvědčeno, že výběr úvěru představuje pro mnoho lidí závažný problém, který nejčastěji vede k zadluženosti (70 %) a podepsání nevýhodné smlouvy (55 %).

 

Problémem při výběru vhodného úvěru může být zejména (ne)orientace ve finančních produktech a službách, které jednotlivé finanční instituce poskytují. Těch na území České republiky působí desítky.

Podle výzkumu, se v nabídkách finančních institucí orientuje pouze 29 % lidí, vhodně investovat či si vybrat úvěr umí pouze 6 % z nich.

Každý druhý člověk (55 %) přibližně ví, co jednotlivé finanční instituce nabízí, naopak 15 % lidí se ve finančních produktech a službách nevyzná a nerozumí jim.

 

RPSN zná pouze každý osmý člověk

Při orientaci a výběru úvěru u jednotlivých bankovních i nebankovních institucí hraje důležitou roli výše RPSN (roční procentuální sazba nákladů). RPSN představuje procenta z dlužné částky, které musí zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se získáním, správou a čerpáním úvěru či půjčky. Jedná se tedy o veškeré náklady, které jsou s danou půjčkou spojeny a zahrnuje tak v sobě nejen úroky, ale např. také

  • poplatek za uzavření smlouvy,
  • poplatek za vedení účtu,
  • poplatek za vedení úvěru,
  • poplatek za transakci,
  • pojištění schopnosti splácet, apod.

 

I přes důležitou roli RPSN při výběru vhodného úvěru se potvrzuje, že tento pojem mnoho lidí stále nezná. Z interních průzkumů společnosti KRUK vyplývá, že význam pojmu RPSN nezná až 85 % dotázaných. 14 % z nich si přitom myslelo, že se jedná o úrok, zatím co 1 % respondentů se domnívalo, že se jedná o poplatek za uzavření smlouvy.

 

Jak postupovat při výběru vhodného úvěru

Na počátku veškerých úvah o půjčce by měla stát otázka, jestli si opravdu potřebujeme půjčit, a zda to, na co si půjčujeme, opravdu potřebujeme. Půjčku bychom si měli brát pouze v případě, máme-­li jistotu, že dokážeme vše a včas splatit. K vytvoření přehledu o našich financích nám může pomoci vedení domácího rozpočtu, kde průběžně evidujeme měsíční příjmy a výdaje.

 

„Před sjednáním půjčky bychom si měli vytvořit dostatečnou finanční a časovou rezervu, abychom mohli splátky uhradit. Zásadní je uzavírat smlouvu pouze s renomovanou bankovní či nebankovní společností. Při uzavírání smlouvy o půjčce je třeba důkladně překontrolovat všechny podmínky. Vyplatí se vyhledat výši RPSN, pokut a veškerých poplatků. Vhodné je porovnat nabídky více společností. Pokud si nevíme rady, není od věci vyhledat pomoc odborníka. Může přispět k odhalení skrytých poplatků a dalších pastí,“ uvedla:

Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK.

www.cz.kruk.eu.

Sdílet

Komentáře   

0 #2 Jarda 2015-01-29 12:10
Rozhodně souhlasím Evo. Pokud by to šlo, nepůjčoval bych si vůbec. Také jsem se zbavil (konečně) všech půjček. Občas mám ale před výplatou hluboko do kapsy. Již jsem vyzkoušel pár takových těch rychlých úvěrů a chce to si dát pozor. Někde totiž číhají "skryté poplatky". I na to jsem narazil.
Citovat
0 #1 Eva 2015-01-16 12:21
Nejlepší je nepůjčovat si vůbec! :D Ale když už je to nutné, je dobré se obrátit na někoho, kdo se v tom opravdu vyzná.
Citovat
TOPlist