Moudrost dnešního dne:

Rodící spor se podobá potoku, který se dere hrází: jakmile se prodral, už ho neudržíš.

...

Právě přítomno: 302 hostů a žádný člen

Jak správně nakupovat nemovitost

.

starý důmNákup nemovitosti je vždy velký krok a je proto potřeba postupovat opatrně. Nemovitost si můžete vyhledat na webu nebo vám ji může doporučit někdo známý.

Málo kdo si ale uvědomuje, že nejpodstatnější při volbě nemovitosti je její poloha, protože co z toho, že v koupelně je vířivá vana, když je nemovitost v lokalitě, kde se budete bát večer vystrčit nos, nebo tam nebude blízko škola a vy budete muset několikrát denně naskočit do auta, abyste rozvezli děti.

 

Já vždycky říkám „Dispozici nebo stav nemovitosti lze změnit, ale s její polohou už nic nenaděláte, i kdybyste se rozkrájeli.“ Pokud tedy vidíte rozbité zdi, nedbejte. To vše se dá opravit. Je to jen o ceně dané nemovitosti. Vím, že je to komplikované, ale chvíli se dá bydlet i na staveništi.

 

rekonstrukceNejdříve si ujasněte, jakou nemovitost chcete.

Chcete-li nemovitost na pronájem, tak důsledně zvažte, jestli jsou v okolí nějaké pracovní nebo studijní možnosti, které vám zajistí, že nájemníka najdete opravdu rychle. I prázdný byt totiž něco stojí a je to pak mrtvá investice.

Budete-li v nemovitosti chtít bydlet, zapřemýšlejte nad vašim životní rytmem a nebojte se projít i v budoucností, jestli vám bude i vyhovovat, až přijdou nebo naopak odejdou děti. K největším časovým a finančním ztrátám totiž dochází právě při nákupu a prodeji nemovitosti, protože je potřeba v novém místě řešit i nové vybavení bytu a změny dokladů. Zvažte i potřeby ostatních členů současné nebo budoucí rodiny. Patří sem lékaři, škola, hřiště, možnost venčení domácích miláčků, blízkost MHD a kulturního vyžití. Důležité je tedy mimo jiné řešit i občanskou vybavenost, klid nebo naopak ruch, který má někdo rád, ale pak se bojí vypustit děti na ulici, aby je nesrazilo auto.

Mohlo by se vám totiž velmi snadno stát, že strávíte život v autě ať při dojíždění do práce nebo různých aktivit, abyste se do své nemovitosti vraceli jen v pozdních hodinách.

 

Jak ale koupit a nenaletět?

Při hledání asi nejčastěji budete hledat na internetu, nebo o to požádáte své bližní. Pokud dáte inzerát typu „Hledám byt ….“, tak moc nepočítejte s tím, že se vám ozve nějaký majitel, který vám něco nabídne. Má-li dobrou nemovitost, tak ji prostě zainzeruje a ona se prodá sama, bez toho, že by trávil čas u internetu. Má-li nějakou hrůzu, za kterou chce nějakou nehoráznou cenu, tak od toho raději dejte ruce pryč.

Problém je v tom, že se kupující většinou v cenách moc neorientují a neví, zda je cena adekvátní. Z mé dlouholeté praxe vím, že dům, za který chce majitel 3 miliony, bývá většinou prodejný sotva za 2,5. Vůbec ale nemusí jít o úmysl prodávajících vás nějak podvést. U jeho určování ceny totiž většinou hrají významnou roli emoce. Narodili se tam, vychovali děti, zestárli a tak ten dům vidí způsobem: „Oko zvykne!“ Nevidí proto prasklou zeď, prožrané krovy, houpající se podlahy atd., ale vidí nová okna, která přeci před nedávnem (30-ti lety) osazovali. Je to většinou jejich parter, který i když zestárnul a ochrnul, tak i dál jej milují. Velmi snadno se tedy stane, že bez RK koupíte nemovitost podstatně dráž, než byste za ni zaplatili i vč. provize.

 

sedačkaPokuste se oprostit i od myšlenky, že si nabízenou nemovitost najdete na internetu u nějaké RK a pak si složitým detektivním pátráním zjistíte majitele nemovitosti a toho pak oslovíte. Příčin je hned několik.

  •            Jednak je to velmi nízké a nehodné slušného člověka, protože je to jako byste šli a ukradli sousedovi kolo. I makléř musel vynaložit určité úsilí a finance, aby dal nemovitost do nabídky (Inzerce i projetý benzín za neproduktivní prohlídky je dnes poměrně drahá záležitost)
  •            Majitel může využít toho, že nejste dokonale seznámeni s nemovitostí a tak toho může zneužít (viz výše – skryté vady)
  •            Pamatujte na to, že výběrem nemovitosti to nekončí, ale nastává složitá papírová mašinérie.
  •            Pokud nebudete postupovat prozíravě, můžete o nemovitost nebo peníze přijít, třeba tím, že vše nebudete mít ošetřeno ve smlouvách. Právník totiž napíše do smlouvy jen to, co mu řeknete a řeší jen správnou formulaci, odpovídající právním normám. Nemá-li on nebo alespoň vy s prodejem zkušenosti, nebudete vědět co do smlouvy napsat a kde bývají slabá místa.
  •            Pozor! Půjde-li o právníka protistrany, mohou tam být odstavce, které kryjí jen jejich zájmy. Spolehliví makléři hlídají zájmy obou stran v součinnosti osvědčených právníků. A co hlavně! Spolehlivý makléř rozumí smlouvám a nespoléhá se jen na to, co tam napíše jeho právník.

 

Pokud se ničeho z toho nebojíte, tak začněte hledat sami. Můžete hledat na webu, projít si lokality, kde by se vám líbilo a ptát se známých.

Když už se pro nějakou nemovitost rozhodnete, nedělejte to pod nátlakem. Pozor na slova „Mám tu ještě čtyři zájemce, a jestli se nerozhodnete hned na místě, tak dám přednost jinému zájemci.“ Za těmito slovy se totiž může skrývat nesolidní prodávající. Buď nikoho nemá a jen na vás tlačí anebo nepostupuje seriózně. Správně by to mělo Znít takto „Včera tu byli zájemci, kterým se byt líbil, a dali si 3 dny na rozmyšlenou. Pokud se nerozhodnou pozitivně, budu s vámi počítat jako se zájemcem v druhém pořadí.“

Pozor také na přílišné nadšení při prohlídkách. Nadšeným kupujícím se totiž pak velmi špatně dojednávají slevy, když zjistí, že tam sice komín je, ale není funkční a bude se muset strhnout a postavit znovu.

Neseriózních prodejců je bohužel stále velmi mnoho a opravdu to nemusí být makléř, jak si lidé často myslí. O správném průběhu prodeje si většinou lidé moc nepovídají, ale když narazí na nezkušeného makléře (nebo lempla), tak ho rozcupují na internetu nejen oni, ale i známí známých.

Pro rozhodování zda je to ta pravá, nemovitost je důležitý i pocit, jaký ve vás nemovitost vyvolává. Cítíte-li se v domě stísněně, nebude to lepší ani později. Vyzkoušejte si městskou dopravu,  zaparkovat auto, projít se po okolí a říkat si tady bydlím. Nedokážete-li se s touto myšlenkou srovnat, nekupujte tuto nemovitost!

 

Dá se tedy říct, že prodej přes spolehlivého makléře s dlouholetou praxí je lepší, protože ten ví, na co se má soustředit. Pohlídá, abyste nekoupili byt, kde neteče voda, přesto, že tam vidíte koupelnu, nebo zadlužený byt, kde vám majitel bez skrupulí tvrdí, že ten dluh 250 tisíc budete přeci splácet prostřednictvím fondu oprav a nejde tedy vůbec o dluh.

 

Jak ale poznat spolehlivého makléře s dlouholetou praxi?

I zde platí, že dobré zboží se chválí samo. Pokud vám ho doporučili známí, tak už asi moc pátrat nemusíte. Dobrou referencí je i to, když se ho prodávající drží zuby nehty a bez jeho rady nechce udělat žádné rozhodnutí.

 

Naopak ne vždy je nejlepší variantou velká realitní kancelář. Potíž je v tom, že se v ní makléři během roku vystřídají asi tak ze 70% a jde většinou o naprosté nováčky, kteří prošli jen nějakým rychlokurzem. Giganti se sice mohou bouchat do hrudi, že prodávají ročně tolik a tolik nemovitostí, ale důležité je spíše to, kolik nemovitostí prodal právě ten makléř, který s vámi jedná. Protože ne vždy ho může vedení držet za ručičku na každém kroku, nehledě na to, že to mnozí ani nedělají a nechají své makléře plácat se na suchu stylem: „Však ono to nějak dopadne, a když nic neprodá tenhle makléř, tak jiný něco ano.“ Čím více byť neschopných mravenců (jak jim někteří říkají) mají, tím větší zisk společnost získá. Ti neschopní sice časem odpadnou, ale zůstane po nich jedna velká černá čmouha.

 

Nejlepší nápad není ani přebíhání od jedné RK ke druhé, protože si pak každého makléře musíte prověřovat a naopak mu vysvětlovat jakou máte představu o bydlení, kdy na prohlídky můžete a kdy ne. Zkušený makléř už ví, s kým do spolupráce jít a u koho je to riziko a proto většina slušných makléřů spolu spolupracuje. Jeden má prodávajícího, jiný kupujícího. Váš VIP makléř se vám sám o vše postará, nemovitost najde, domluví prohlídku, posoudí cenu nemovitosti, pohlídá smlouvy, protože zná úskalí, která tam mohou číhat a to vše vás nebude stát ani o korunu více, než kdybyste oslovovali danou kancelář sami. A co je důležité? Záleží mu na vlastním jméně, protože ví, že nese na trh vlastní kůži. Pokud zklame, tak má problém se svou další prosperitou.

 

Autor článku: Jarmila Petrášová

Sdílet
TOPlist