Moudrost dnešního dne:

Radosti lásky jsou vždy úměrné strachu, že je ztratíme.

...

Právě přítomno: 1128 hostů a žádný člen

.Kdo platí poplatek za popelnice?

.

Pronajímáte-li si byt, někdy nemáte naprosto jasno v tom, kdo má platit poplatek za popelnice. V nájemní smlouvě sice většinou je položka „poplatek za služby“, ale už tam nebývá přesně specifikováno, za jakéže to služby vlastně platíte. Když dojde na „lámání chleba“, řekne vám majitel nemovitosti, že odpad je váš produkt, a tedy váš problém. Logicky by se dalo říci, že každý člověk prostě musí zaplatit za popelnici.

Ale aby to nebylo tak jednoduché a abychom si nemysleli, že ti nahoře nic nedělají, tak ještě záleží na tom, kde se byt nachází, protože každá obec má jiná pravidla.

Zákon č. 565/1990 Sb. o místních poplatcích umožňuje obcím, aby si na svém území zavedly formou obecně závazné vyhlášky povinnost platit „místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů“. Tento poplatek platí každá fyzická osoba, která má v obci trvalý pobyt, nebo má ve vlastnictví stavbu určenou k individuální rekreaci i když v ní není hlášena k trvalému pobytu žádná fyzická osoba.

Existuje ale ještě i poplatek za komunální odpad podle zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech. V této variantě je poplatníkem každá fyzická osoba, při jejíž činnosti vzniká komunální odpad a plátcem poplatku je pak vlastník nemovitosti, kde vzniká komunální odpad. Půjde-li o dům, kde je společenství vlastníků bytových jednotek podle zvláštního zákona, je plátcem tohoto poplatku společenství vlastníků. Plátce pak poplatek rozúčtuje na jednotlivé obyvatele domu.

A abychom dokázali, jak demokratičtí jsme, tak je tu další varianta a tou je smlouva přímo mezi obcí a jednotlivými občany. Tato smlouva se uzavírá písemně, vč. výše úhrady. Vybírá-li obec tuto úhradu, nemůže už stanovit poplatek za komunální odpad ani místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů.

 Obec tedy nemůže současně jednotlivci stanovit více poplatků za odpady, ale vždy pouze jen jeden. Ač potud to vypadá poměrně dobře vymyšleno. Jenže vezměte si případ, že bydlíte v bodě A, kde platíte komunální odpad obci na základě smlouvy. Chatu, i když žádný luxus, máte v bodě B a tam platíte místní poplatek za provoz systému shromažďování…. A protože v místě bydliště jste nenašel práci, tak celý týden bydlíte v podnájmu v bodě C. Je až neuvěříte, kolik odpadu díky tomu vašemu věčnému courání vznikne! Zaplatíte ho prostě 3x!

 

Ale aby měli úředníci co dělat, tak můžete předložit doklad o placení poplatku v jiné obci a od dvojího placení pak budete osvobozeni. Jó pane, to prostě nevymyslíš! To musela být hlava, která tohle perpetuum mobile zplodila. Kdyby to zůstalo u původní varianty, že co občan, to poplatek, tak by to možná bylo administrativně levnější…

 

Dodatek 3.4.2012

Obec si může stanovit cenu popelnic,  až na 1000,-Kč na osobu a rok. A ronněž si může stanovit jiný výběr poplattků. Vždy le lepší se dotázat na konkrétní případ v obci, kde byste měli poplatek platit. Co platí v Brně, nemusí platit v Ostravě.

 

Dodatek 20.11.2015

Odpovědnost za úhradu místních poplatků za komunální odpad ponesou podle novely č. 266/2015 Sb. za své děti rodiče. Platnost novely byla odložena až na 1. 1. 2016.

 

Dodatek 24.04.17

Poplatek za popelnice je u nově narozeného dítěte nutné zaplatit od měsíce, kdy se dítě narodilo a každý člověk jej platí až do měsíce úmrtí. Výjimku tvoří, pokud je tato osoba umístěna do nějakého zařízení s režimem zvláštní. V tomto případě je potřeba na příslušný obecní úřad poslat "Oznámení pro účely posouzení", kde pověřený pracovník posoudí, zda bude tato osoba od placení popelnic osvobozena.

Sdílet

Komentáře   

0 #25 Administrátor 2019-11-02 10:12
Ano, jsou stanovena nějaká základní pravidla, ale obec má právo si je upravovat vč. ceny.
Citovat
+1 #24 Miroslava Dušková 2019-08-20 18:07
Dobrý den, kolik dělá poplatek na jednu osobu ročně 2019, obec město je rozdíl? Děkuji
Citovat
-1 #23 Zdeněk 2019-03-28 21:17
pokud jsem invalidní důchodce 3stupeň mám nárok na nějakou slevu z platby odpadu?
Citovat
+3 #22 Petr Lešák 2017-12-28 18:59
Dobrý den, mám dvouletou dceru,manželka má trvalý pobyt v místě kde se odpady neplatí. Doteď jsme odpady platili na přechodné adrese s nájmem plus ještě zvlášť jsem platil odpady za sebe jakožto v trvalým původním bydlišti. Teď jsme se přestěhovali do ŘAD kde do přepisu nemovitosti jsme v nájmu. Tak by mě zajímalo kdo a kdy má platit odpady aby nám vyvezli popelnici
Citovat
+10 #21 Gabriela Dudkova 2017-06-11 02:09
Dobrý den, platí se poplatek za popelnice, když mam ttrvalý ppobyt na radnici? Tudíž žádnou popelnici nevlastním ani nepoužívám? Děkuji za info.
Citovat
-2 #20 Administrátor 2017-04-24 08:44
Cituji Michaela:
Dobry den odkdy musim za svou 20mesicni dceru platit popelnice?

Poplatek je nutné zaplatit od měsíce, kdy se dítě narodilo. Takže pokud se narodilo v říjnu 2015, pak jste měli zaplatit poměrnou část (3 měsíce) za rok 2015 a za rok 2016 již plnou sazbu.
Citovat
0 #19 Michaela 2017-04-23 08:55
Dobry den odkdy musim za svou 20mesicni dceru platit popelnice?
Citovat
0 #18 Administrátor 2016-10-18 10:38
Zákon říká ANO. Není povinností majitele, aby vás na to upozorňoval.
Řešení: Podle občanského zákoníku máte právo si udělat v pronajímaném bytě trvalý pobyt.
Citovat
+5 #17 Michaela 2016-10-16 06:56
Dobrý den, už asi přes tři roky bydlím v podnájmu, nedávno přišel majitel že budeme platit popelný my, ale já mám trvalé bydliště nahlášené u otce ve stejném městě. Musím tedy platit další popelný?
Citovat
+3 #16 Dana 2016-09-23 18:08
Dobrý den, prosím Vás chci se zeptat. Moje paní maminka je od 30.června v nemocnici LDN. Domů se nevrátí k jejímu zdavotnímu stavu( nechodí je po operaci krčku aj. zdr. problémy). Tudíž žádný odpad od ní v popelnici není. Budeme muset za ní zaplatit poplatek ? Nebo jak to vlastně je. Na Oú mi řekli, že pokud je občankou obce , tak jo. Mají pravdu ? Děkuji za odpověď.
Citovat
TOPlist