Moudrost dnešního dne:

O všem uvažuj s přítelem, ale nejprve uvažuj o něm samém!

...

Právě přítomno: 321 hostů a žádný člen

.Jak pěstovat rebarboru

.

rebarboraPro svůj obsah vitamínů by měla mít místo v každé zahradě, protože vyraší brzy na jaře a dá se sklízet do začátku léta, kdy ještě jiné plody na zahradě nerostou. A protože jde o vytrvalou rostlinu, nebudete se muset o ni moc starat.  Rebarbora má ráda dostatek prostoru, protože se její kořeny rozrůstají poměrně hluboko a kolem sebe.

Půda by měla být úrodná, dostatečně hluboká a dobře odvodněná. Upřednostňuje mírně kyselou půdu. Obecně lze říct, že tam, kde se daří rebarboře, bude se dařit i chřestu.

 

Rebarbora nemá ráda horké a suché stanoviště, ale ani mokré a studené stanoviště, takže v teplých oblastech se jí bude dařit ve stínu a v chladnějších oblastech se ji daří na slunci.

 

rebarboraLze ji sice vypěstovat i ze semene, ale daleko snadnější je množení rostliny dělením, protože vývoj ze semen je dost nejistý a zdlouhavý. Oddělení sazenice od matečné rostliny je potřeba udělat na jaře, v oblastech s mírným podnebím to lze udělat i na podzim.

  • Nad rostlinu dejte rýč, který zasekněte přímo do rostliny, čímž odseknete část, kterou budete sázet na jiné stanoviště a zbývající, zmlazená část zůstane na svém místě.
  • Na novém stanovišti vykopejte širokou jámu, do které jste přidali kvalitní zeminu či kompost.
  • Rozestupy mezi sazenicemi nechejte nejméně ½ metru.

Příští jaro přidejte k sazenici kvalitní kompost nebo hnůj a vůbec není potřeba se bát nějakého přehnojení, stačí, aby voda nestála u kořenů, které by mohly začít uhnívat. Čím více dodáte rostlině vody a živin, tím více stonků vyžene.

 

Rebarboru můžeme sklízet až za 4 roky. Listy sklízíme tak, že listem pootočíme a zatáhneme, nebo jej odřízneme.

Během prvního roku se listy nesklízejí vůbec, aby mohla rostlina zmohutnět.

Dalším rokem se může rostlině odebrat jen pár stonků, silných asi jako palec a většina listů musí rostlině zůstat.

Během vegetace vyhání rebarbora vysoké kvetoucí stonky, které je potřeba odstraňovat hned u země dříve, než začnou kvést, protože oslabují rostlinu.

 

Je potřeba dát si pozor na její listy, které jsou jedovaté. Týká se to hlavně zvídavých dětí.

Sdílet
TOPlist