Moudrost dnešního dne:

Láska je jako nemoc. Je nebezpečnější, dostaví-li se v pokročilém věku

...

Právě přítomno: 191 hostů a žádný člen

Jak dosáhnout skvělé sklizně rajčat

.

rajčataBěhem posledních teplých let neplatí, že se rajčatům daří jen v nížinách. Léta jsou nyní tak teplá, že je můžeme pěstovat bez skleníku i ve výšších polohách. Podle toho jak máme dostatek místa a kam budeme vysazovat, je možné sazenice začít pěstovat už v lednu - únoru.

Do nádoby, která je hluboká alespoň 5 cm a má drenážní otvor dejte sadbovou hlínu, která je namíchána tak, aby se sazenicím dobře dařilo a neobsahuje semena plevelů ani houbové organismy.

Sazenice

K první výsadbě můžete použít papírové zásobníky vajec nebo i dobře vymyté kelímky od jogurtu či sadbové kapsle.

Máte-li jen velké kelímky, dejte tam hlíny jen na oněch 5 cm a postupně je hlínou dosypávejte. Semínka dejte do hloubky asi 2 cm. Zatím nepotřebují světlo, ale hlavně teplo a vlhko, proto je můžete v této fázi přikrýt netkanou textilií. Rajčata by měla vyklíčit za 5-10 dní, u paprik to trvá o pár dní déle.

rajčata

Jakmile začnou vykukovat, dejte kelímky na jižní okno, nebo jim přisvětlujte zářivkou, která by měla být asi 10 cm nad rostlinami. Umělé světlo by mělo být zapnuto 12 – 16 hodin denně. Nedostatek světla způsobuje vytažení rostlin, které jsou slabé a vysoké.

Jakmile má rostlinka 5 cm, je nutné ji přesadit do hlubší nádoby. Tentokrát už platí co kontejner, to jedna sazenice. Rajčata jsou v podstatě plevel. Pokaždé když je sázíte do větší nádoby, můžete je tzv. trochu utopit a dosypat hlínou až k prvním lístkům (slabé spodní listy odstraňte). Jsou schopné rychle zakořenit a kořeny vypouští i z oddenku, který byl zasypán hlínou.

Jakmile začnou vykukovat, dejte kelímky na jižní okno, nebo jim přisvětlujte zářivkou, která by měla být asi 10 cm nad rostlinami. Umělé světlo by mělo být zapnuto 12 – 16 hodin denně. Nedostatek světla způsobuje vytažení rostlin, které jsou tím slabé a vysoké.

 

Výsadba

V teplých oblastech (či ve skleníku) je možné vysadit sazenice do země už když mají 4-6 pravých listů, ale tam, kde hrozí ranní mrazíky je třeba vyčkat a trpělivě přesazovat do větších nádob, až do doby, než mrazíky nehrozí.

Můžete zariskovat a předpěstovat si 3x více sazenic než je potřeba, a když přijde neočekávaný mráz, vysadíme nové. Když nezmrznou, podarujete sousedy.

Když nastane chvíle, kdy je budeme dávat ven, připravíme si záhony na slunném místě tak, že vyhloubíme díry asi 20 cm hluboké. Rajčata potřebují humózní a propustnou hlínu a některé druhy i oporu. Když jste si sazenice rajčat koupili, měli byste vědět, jak budou vysoké, abyste se na to připravili už nyní a do každé díry umístěte vhodně vysoký kolík, ke kterému budete rajče postupně vyvazovat.

Na dno připravené díry dejte rybí hlavu, ocas, páteř, prostě veškeré rybí zbytky. Pro tuto příležitost se můžete připravovat už předem a během roku si to schováte do mrazničky a ve vhodné chvíli dáte rozmrazit. Dále dáte na dno asi 3-4 ks rozbitých skořápek z vajec, 2 tablety aspirinu a hrst kostní moučky. To vše podpoří imunitu rostlinky a zvýší počet květů. Sazenici vyjmeme z nádoby a dáme do děr.

Správná sazenice je nízká a hustě olistěná. Neuhlídali-li jsme výšku rostliny a listy jsou řídké? Nevadí, sazenici vysaďte zešikma, ale tak abyste ji nesázeli moc hluboko a zároveň aby moc netrčela nad zemí.

Pozor na listy, které by byly zasypány hlínou. Vždy je potřeba je odstřihnout. Sazenici jemně zasypeme, hlínu kolem dokola neutlačujeme (potřebuje kyslík) a důkladně zalejeme. Jakmile se sazenice ve svém domově usadí, můžeme dosypat propadlou hlínu po zalévání kolem rostliny. Zlomila se vám? Nevadí, zpomalili jste růst, ale rajče nezahyne.

 

Další péče během růstu

Zaléváme je podle počasí obden. Nejlépe poznáte, že je hlína suchá tak, že se prokopnete tak 5 cm hluboko a je-li půda vlhká, máte vyhráno, pokud ne, je vodu potřeba přidat.

Listy z rostliny pokud možno neodstraňujeme (pokud nejsou suché nebo nějak napadené). Naopak  je potřeba vyštipovat boční výhony, které se neustále vytvářejí u paty listů.

Od prvních květů do sklizně musíme počkat 2 měsíce. Proto rostlinu koncem léta na vrcholu zaštípneme, aby už dále nerostla a sílu dala do plodů. Když už očekáváme podzimní mrazíky, sklidíme i narůžovělá rajčata, která nám v teple dojdou a zbytek rostliny můžeme zlikvidovat, protože tmavě zelená rajčata nám doma už nedozrají.

Sdílet
TOPlist