Moudrost dnešního dne:

Láska je marnivost a sobectví od počátku až do konce.

...

Právě přítomno: 190 hostů a žádný člen

-Jak pěstovat ostružiny

.

Ostružiny, můžete jíst čerstvé, zmrazit je nebo je ihned zpracovat v kuchyni na koláče, želé, džemy a mnoho dalšího.

Ostružinám se daří ve středních polohách s průměrným množstvím srážek a oproti malinám mohou snadněji vymrzat.

Jsou to obvykle poměrně mohutné rostliny, proto nejsou moc vhodné pro pěstování v kontejnerech a je lépe je umisťovat do volného prostoru. Odrůdy bez trnů, jsou méně náročné, a proto je možné udělat výjimku a do velkého kontejneru je umístit.

 

 

Výsadba: Protože nemají tak velkou odolnost proti mrazu, je lépe je vysazovat až na jaře. Než začnete s výsadbou, vyberte polohu s plným sluncem a půdní reakcí kolem 6 pH. Půda by měla být bohatá na živiny a dobře odvodněná, protože ostružiny nemají rády mokro.

Jednotlivé keříky vysaďte asi 1,5 až 2 metry od sebe, pokud chcete sázet další řadu, pak vynechejte uličku 2,5 metrů. Pokud je to možné, nesázejte v jejich blízkosti žádné jiné bobuloviny. Vytvořte asi 8 cm hlubokou díru, vložte rostlinu a opatrně zakryjte půdou. V tuto chvíli není třeba nijak hnojit, stačí jen velkorysé počáteční zavlažování. Pěstování v kontejnerech: Pěstování ostružin v kontejnerech je možné, ale musíte použít opravdu velkou nádobu. Na jeden kontejner použijte pouze jeden keřík. Kontejner musí mít velikost nejméně půl metru na šířku i na výšku. Současně musí mít dobré odvodnění.

 

Jak se starat o ostružiny: Je potřeba pravidelně odstraňovat plevel a v okolí rostliny použít mulčovací kůru. Každý keřík potřebuje asi jednu konev vody týdně, pokud je sucho, měla by být půda vždy vlhká.

Na ochranu keřů před zvířaty, která by je mohla okusovat, lze použít nějakou lehkou síťku.

Na jaře, první rok po výsadbě zakrátíme výhony o 1/4 a necháme vždy jen 4 výhony na rostlinu. Průběžně odstraňujte přebujelé výhony, případně je zakrátíme na 4 očka, aby mohla rostlina soustředit všechnu svou energii do již založených výhonů. Pravidelně odstraňujte také všechny výhony, které se zdají být nemocné nebo staré (spodní část je už zdřevnatělá). V dalších letech vždy na jaře zakrátíme všechny loňské výhony  na 2-4 metry a odstraníme ty, které plodily v roce minulém.

Ostružiny lépe prospívají, mají-li oporu, ke které výhony vyvazujeme.

Pokud ostružinán poskytnete dostatek živin, mohou plodit už 3-4 týdny po výsadbě. Stačí k tomu základní zahradní hnojivo, kterým přihnojujete podle pokynů na balení.

 

Kdy a jak sbírat ostružiny: Ostružiny jsou připraveny ke sběru, když jsou tmavě modré, až černé, a snadno se odpojí od mateřské rostliny. Je proto lépe je obírat častěji, přičemž by mělo lůžko zůstat, pokud možno neporušené.

Nemějte obavy, pokud ostružiny v prvním roce po výsadbě neplodí, protože to někdy trvá i několik let, než se rostlina se svým místem sžije.

 

Množení ostružin: Ostružiny mají poměrně mělké kořeny, které se rozšiřují po okolí samy. Proto se ujistěte, že rostou v dostatečné vzdálenosti. Pokud je potřebujete rozdělit, rostlinu jemně vytáhněte ze země, odeberte co nejvíce kořenů a přemístěte na jiné místo podle výše uvedených pokynů pro výsadbu.

 

www.balconygardenideas.com/

Sdílet
TOPlist