Moudrost dnešního dne:

Žena je silná jedině mírou neštěstí, kterým může potrestat svého milence.

...

Právě přítomno: 1051 hostů a žádný člen

Maliny

.

malinyChuťový zážitek z plodů zralých, šťavnatých malin, jehož aroma exploduje v ústech, je dost pádný důvod pro jejich pěstování. Maliny jsou bohaté na vlákninu, obsahují vitamín A a C,  kyselinu listovou, antioxidanty a mnoho minerálních látek. Někdy otravná malá semínka obsahují vitamín E.  Pokud máte malinový záhon, tak máte nekonečné možnosti jak si vyrobit úžasný dezert.
Milujeme maliny. Můžeme je sbírat a jíst každý den až do mrazů, mrazíme si některé na zimu a zbytek necháváme pro ptáky.

Mezi hlavní zásady pro úspěšné pěstování malin je pečlivý výběr rostlin a vhodný systém pevných opor, která odpovídá potřebám rostlin.


Proč mít různé druhy malin?
Zvolili jsme klasické červené, maliny s názvem "Summit" které jsou doporučovány pro naši oblast.  Různé kultivary malin mohou rodit od jara až do podzimu, mají různé tvary, velikosti a barvy (červené, fialové, zlaté, bílé). Udělejte si proto čas pro výběr vhodné odrůdy.
Letní maliny plodí asi měsíc a je potřeba čekat až do příštího roku. Stále plodící maliny plodí dlouho. V mírné zimě jsme našli pár zralých plodů i v prosinci, přičemž začínají plodit už v červenci.
Letní odrůdy plodí obvykle o několik týdnů dříve než stáleplodící, takže jsme zasadil i několik keřů odrůdy 'Brandywine " (barva vínová), zatímco musíme čekat na produkci dalších malin. Dále jsme koupili odrůdu žlutě-zabarvenou "Golden", která je také stále plodící.

 

Odrůdy malin
"Summit" - plodí v  období od července do prosince
"Brandywine" - plodí několik týdnů před odrůdou "Summit"
"Golden" je žlutě tónovaná stále plodící malina. (Další podobné odrůdy -  „Fall Gold "," Golden Summit "a" Golden Harvest ").

 

Kolik rostlin a pak velký záhon
Maliny se velmi rády rozrůstají po okolí. Pokud jste vysadili jednu sazenici, budete  jich mít v příštím roce tucet i více, protože z kořenů neustále vyrůstají nové výhony. Nedomnívám se ale, že to je problém, protože na to stačí motyka a je po nich. Můžete je také darovat svému známému, nebo je použít k rozšíření záhonu.
My máme dvouřadý záhon malin, který je asi 2 metry široký a 10 metrů dlouhý. Pokud bych ho měl udělat znovu, pak bych ho udělal 3 metry široký, abychom měli větší chodník mezi řádky, protože se tam nyní chodí velmi špatně. V hlavní sezoně sklízíme asi 7 litrů malin denně, později se plodnost snižuje.

 

Vyvýšené záhony
Maliny nemají rády mokré podloží. Vyřešili jsme to tak, že jsme jim navýšili záhon, který jsme naplnili směsí ze 4/5 dobré zahradní ornice smíchané s 1/5 písku, rašeliny, a dobře uleželého hnoje. Pokud máte stejně jako my, kyselou půdu, budete muset přidat i nějaké vápno, protože maliny dávají přednost pH půdy okolo 6,0. Jednu stranu záhonu jsme nechali otevřenou pro snadný přístup s kolečkem a když byl plný, tak jsme jej uzavřeli. Je dobré si to připravit už na podzim a když přijde jaro, můžete rovnou sázet.
Máte-li ale bohatou, hlubokou půdu, kde není mokřina, můžete své maliny zasadit i na volné ploše. My ne. U nás prší celou zimu a mnoho zahrádkářů přišla o maliny díky kořenové hnilobě. Máme také zkušenosti s velmi suchým a dlouhým letním obdobím. Vyvýšené záhony si udržují stálou vlhkost, díky hluboké ornici, která rovnoměrně udržuje vlhkost a výborně odvádí přebytečnou vodu.
Záhony raději nevytvářejte v místech, kde jste v poslední době pěstovali rajčata, papriky, nebo brambory, abyste se vyhnuli chorobám (plíseň Verticillium), které tato zelenina mívá.

 

Jaro je pro výsadbu nejvhodnější
I když lze zasadit zdravou a zakořeněnou sazenici kdykoliv v létě, nejlepší čas na výsadbu je brzy na jaře.  Jarní rostliny lépe koření a mohou mít pár bobulí hned tentýž rok. Je dobré namočit asi na šest hodin sazenice do roztoku nějakého růstového stimulantu (1/2 čajová lžička na litr vody). Neodkládejte ale výsadbu. Malé rostlinky nemohou být v roztoku dlouho a po vyndání jim rychle odumírají kořeny.

Koupili-li jste si tzv. spící sazenice poštou, tak než se rozhodnete pro výsadbu, dejte je do lednice, aby se předčasně neprobudily. Na zdravé sazenici se začínají objevovat nové výhony.

 

Zajistěte svým sazenicím dobrý start

Je dobré mít po ruce dobře vyzrálý hnůj, kompost, nebo alespoň dobré organické hnojivo na maliny. My používáme kompost ze slámy, ale i jiné materiály jsou v pohodě. Znám dokonce člověka, který používá roztrhané noviny.
Vykopejte si do připraveného místa pro každou rostlinku díru, do které dáme  hrst hnojiva a trochu vody. Pak opatrně zasadíme sazenice tak, aby kolem vznikl malý kráter, kam bude stékat voda. Znovu posypeme kompostem nebo uleželým hnojem, případně i stimulátor pro růst. Pokryjte okolní půdu slámou a cestičku dřevní štěpkou. Ideální je kapénkové zavlažování, protože vám ušetří čas.

 

malinyHnojivo na maliny
Maliny potřebují pro svůj růst hodně dusíku, ale jakmile se blíží čas úrody, tak jej omezte. Těsně před  květem hnojíme  maliny vlastní směsí.
4 díly drceného řepkového semene nebo rybí moučka
1 díl dolomitické vápno (vyrovnává kyselost)
1 díl fosfát nebo 1/2 část kostní moučka
1 díl kelp (Kelp je hnědá mořská řasa,)
Vždy na jaře rostliny u kořenů vyplejte a přidejte vrstvu dobře uleželého hnoje nebo kompostu (hnojivo), máte-li kyselou půdu, tak i trochu vápna.

 

Mřížoví dělá rostlinám výbornou oporu
Maliník má velmi tenké výhony a má proto tendenci se ohýbat k zemi. Aby se časem cestička úplně nevytratila, udělejte jim oporu z drátů, který ukotvíte na dřevěné opěry.
Na konci každého řádku malin jsme zatloukli do země vysokou desku a napříč se dvěma  příčky. Do nich jsme dali šrouby. Potom jsme  mezi ně ve dvou výškách napnuli drát. Spodní (asi půl metru nad zemí) pro mladé rostliny a horní pro starší. Dráty ukotvíme za záhonem i do země, protože by se díky hmotnosti rostlin a ovoce desky ohýbaly směrem k sobě.

 

Prořezávání stále plodících malin
Výhony jsou první rok hladké a zelené, druhým rokem zhrubnou a ztmavnou. Každé jaro ty loňské seřízněte v místě, kde naposledy rodily a ty staré odstraňte těsně u země. Zkrácené výhony začnou rodit v červenci, ty nové později v létě a na podzim.
Běžnou metodou prořezávání stále plodících maliny je jednoduše seříznout všechny výhony kousek nad zemí. Potíž je v tom, že pak přijdeme o letní úrodu a začnou rodit až na podzim. Tato metoda je užitečná jen v případě, že je rostlina napadena nějakou nemocí.
Současně je potřeba průběžně řešit přehuštění a odstraňovat výhony mimo záhon.

 

Vlhké v létě, suché na podzim
Aby byly rostliny zdravé a produktivní, neměly by v létě vyschnout. Díky slámy nebo jinému mulčování, udržíme dostatečnou vlhkost. Nemáte-li kapénkový zavlažovací systém, je potřeba asi 2x týdně maliny důkladně zalít hadicí.

 

Škůdci a choroby maliníku
Maliny mohou napadnout háďátka půdní, ovocní červi (bejlomorka), malinovník plstnatý, mšice (mozaika), rez maliníková, plíseň šedá... Napadne-li maliny nějaký škůdce, je lepší všechny výhony ořezat, spálit a ošetřit zbytek nějakým insekticidem.

 

Zdroj: finegardening.com

Sdílet
TOPlist
SEO Rozcestník