Moudrost dnešního dne:

Jestliže člověk ví, proč miluje, tak vlastně nemiluje

...

Právě přítomno: 112 hostů a žádný člen

Mravenci doma a na zahradě

.

mravenciObjevují se vám každý rok v domě mravenci? Věřte, že to neříká vůbec nic o tom, jak máte doma čisto. Většinou se znovu objeví a to zejména za deštivého počasí.

Líbí se jim hlavně ve škvírách nebo za dřevěným obložením stěn, kde zakládají velké kolonie. Problém je v tom, že si jich z počátku ani nemusíte všimnout, protože vás začnou obtěžovat až tak po 2-3 letech po založení hnízda. V našem obydlí v tu dobu už mají zbudovanou celou spleť cest a nejsou výjimkou ani cestičky pod dlaždicemi. Všechny míří za potravou, tedy do spižírny a kuchyně.

Jak se zbavit těchto škůdců doma?
Pozvat si deratizátery? Určitě by vám pomohl, ale pokud jsou mravenci váš jediný problém a nejde o faraony, pak ještě chvíli počkejte.
Vyzkoušeli jste různé metody, jako jsou jedovaté nástrahy, postřiky, gely a zjistili jste, že je jejich cena ve srovnání s účinností velmi vysoká. Je jich totiž celá řada a můžete si je v obchodě přehazovat z ruky do ruky, a stejně nevíte, jestli použít ten za 36 Kč a nebo ten za 152 Kč. Postupovat podle množství v krabičce nebo podle ceny? Nevíte si rady a tak začnete číst návod.
mravenecNěkteré přípravky se musejí aplikovat každý den, takže jeho spotřeba je dost vysoká a při průměrné ceně kolem 100 Kč za 100 g se nám mravenci trošičku prodraží.
Některé přípravky působí kontaktně a zasažené mravence okamžitě zahubí. Ale co ti, kteří k nástraze nedojdou? Nezjistí mravenci, že to je nástraha a nevyhnou se ji příště? Nepodceňujme je. Jisté je jedno, abychom se zbavili mravenců, musíme zlikvidovat celé hnízdo.
Podívejte-li se na složení těchto nástrah, překvapivě zjistíte, že mnoho z nich obsahuje Borax.

 

Co je to Borax
Borax - E285 neboli tetraboritan sodný. Zejména díky bóru má protiplísňové a repelentní účinky. Je to zpravidla jemný bílý krystalický prášek, který se snadno rozpustní ve vodě.
Kdysi se hojně používal v potravinářství, podle nových výzkumů se už většinou používat nesmí, ale nalézt jej můžeme např. v některých vitaminových doplňcích.
Časté podávání může způsobit kožní potíže, zvracení, průjem a chudokrevnost. Představuje nebezpečí hlavně pro děti a těhotné ženy

 

Udělejte si vlastní insekticid 

Cukr s Boraxem
1 šálek cukr + 1 lžička boraxu 1/2 šálku vroucí vody
Rozmícháme, necháme vychladnout a dáme třeba na víčka od zavařenin. Řešením je i namočený kousek vaty, který položíme na misku. Máte-li nenechavá domácí zvířata, přiklopte to tak, aby se k tomu dostali mravenci, ale ne kočky či psi. Třeba uzavíratelný kelímek, do kterého uděláme otvory. 
Nástrahu je potřeba dát nejlépe na mravenčí stezky, aby ji mravenci snadno našli. Čím blíže se dostanete k místu, kde mají pravděpodobné hnízdo, tím lépe.
Borax působí pomalu a mravenci nástrahu stihnou donést až do mraveniště, kde si na ni pochutnají i ostatní.

Skvělý výsledek má i směs z jablečného octu a vody - 1/1. Stačí místa kudy chodí občas postříkat a mravenci se nějaký čas na to místo nevrátí.

 

mraveništěMravenci na zahradě
Mravence nikdo nevítá ani na zahradě, protože hromádky, které vytvářejí v trávě a na záhonech mohou mít někdy docela velké rozměry. Další jejich nepříjemnou schopností je jejich farmaření. Nespoléhají se jen na vaši úrodu či na kořínky krásně založeného trávníku, pouštějí se i do chovu mšic. Vynášejí je třeba vysoko do korun stromů, kde se mšicím daří a mravenci pak sklízejí sladký „med“, který mšice vylučují.

 

Co s nimi?

I zde můžete použít cukr s boraxem a jednoduše ráno poházet po zahradě namočené vatové tampony. O pomoc je možné ale požádat i přírodu. Na záhonech jsou skvělé afrikány, chryzantémy, kopretiny, řimbaba.
Neřešíme-li finanční stránku, můžeme sáhnout i po nějakém tom přírodním výrobku jako je:
Spinosad - přírodní produkt získaný fermentační činností bakterie Saccharopolyspora spinosa. Spinosad má podobu gelu a umísťuje se do zakrytých misek, odkud ji mravenci odnášejí do svého hnízda. Na slunci ztrácí účinek a proto dáváme návnadu někde do stínu (pod list). Nesmí sice přijít do kontaktu s jídlem, ale nehrozí žádná otrava, když ji děti náhodou olíznou.
Prostředek je výborný nejen na mravence, ale i na larvy a vajíčka dalších škůdců, na mšice, obaleče, motýly, přičemž neškodí užitečnému hmyzu, jako jsou slunéčka apod.

Dále je na trhu pyretroid – látka získaná z kopretiny růžové a stejně jako spinosad nezatěžuje přírodu chemikáliemi.

 

A nebo použíjte některou z dalších babských rad

Sdílet
TOPlist