Moudrost dnešního dne:

Jedna z podmínek uzdravení je - chtít se uzdravit.

...

Právě přítomno: 308 hostů a žádný člen

.Krtek na zahradě ...

.

Pohádka o Pearson Scott ForesmanKrtečkovi v kalhotkách provází už několik generací dětí. Ty ho milují a nedali by na něj dopustit. Pak ale vyrostou, zasadí strom, postaví dům a zplodí syna a najednou začnou s krtkem bojovat, hlava nehlava. Jenže pozor, krtek může být i docela užitečný, protože je to hlavně hmyzožravec, kterému chutnají i žáby a myši. Je to opravdu dobrý jedlík, protože denně spořádá skoro tolik potravy, kolik sám váží. Jenže jeho žravost souvisí i s jeho pracovitostí, jeho tlapky připomínající lopatky hloubí dlouhé tunely.

 

Pokud jste si nikdy nezlomili ruku po zakopnutí o jeho krásně udělané kopečky a pokud vám nezničil nově vybudovaný trávník, tak si řeknete: „V čem je problém?“

Je-li tomu naopak a opravdu se vám měsíční krajina nelíbí, začnete vymýšlet, jak ho ze zahrady vyhnat.
  

Jeremy Johnson Meddling with NatureJak to tedy zařídit, aby se krtkovi u vás extrémně nezalíbilo?

Tady je každá rada drahá a existuje nespočet humorných situací, kdy krtek díky své inteligenci vítězí nad člověkem. Ten, kdo si postavil vlastnoručně dům, tak asi chápe, s jak těžkým srdcem by opouštěl tak krásně vybudovaný labyrint chodeb, které pod zemí krtek vlastní. Budete-li mu je ale s dostatečnou pravidelnosti a trpělivostí likvidovat, určitě to nakonec vzdá.

 

Dalo by se říct, že se mu nelíbí tam, kde se pravidelně seče tráva, protože sekačka vydává nepříjemné vibrace a krtek má velmi citlivý sluch, který mu pomáhá při hledání potravy. Proto se můžete setkat i s radami, že do děr je dobré pustit jakýkoli hluk. Taková správně zakopaná pivní láhev, nasměrovaná proti směru větru totiž vydává pěkně naříkavá tón. A když v ní zapomenete i trochu piva, tak se vám podaří pochytat i nějaké otravné vosy.

 

I jeho mimořádně vyvinutý čich je vlastně jeho nepřítelem, protože mu nevoní nic, co vydává příliš intenzivní „vůni“ jako je česnek, afrikány (smraďochy), pryšec křižmolistý, tvarůžky, citronová kůra, atd. Účinný je i síran draselný (draselná sůl kyseliny sírové), kterým celou zahradu pohnojíte a zároveň mu ji znechutíte. Než tedy kopečky zahrnete, strčte do chodbičky něco pěkně "voňavého".

 

Docela logicky zni i ta rada, že je dobré krtka zahánět k útěku tím správným směrem. Zabírá ale jen tam, kde je dostatečně velká a bujná okolní příroda. Budete-li ho nahánět jednou zleva a pak zase zprava, nebude zmatený krtek vědět, že tam vedle ve stráni mu nikdo a nic nehrozí. Vytvořte si tedy nejdříve plán, kterým směrem chcete, aby se vydal a tuto cestu mu nechejte volnou. Určitě brzy pochopí, že jedině cesta vřed je ta pravá a vy jej pomalu, ale jistě dostanete tam, kam jste chtěli. I když je to velice pracovité a inteligentní zvířátko, přeci jen je to klidu milný morous, který s nikým bojovat nechce.

 

Jsou zde i metody, které přímo souvisejí s přírodními zákony, kde silnější vyhrává - kočka jako lovec. U dostatečně akční kočky by měly fungovat.

 

Lidé zkoušeli knoty a nic, krek se ani nepohnul. Existuje gel na krtky, ale buď je neúčinný anebo si o něm krtci už emailovali, a tak je to asi ztráta peněz. Škoda peněz je i za vodu. Krtka nevyplaví ani povodeň.

Možná to chtělo frontální útok a udělat tedy více akcí najednou, Na jednoho zabere to a na druhého ono a ve výsledku je krtek pryč.

 

A když nepomůže ani toto, kupte si pastičku na krtky, kde se krtci chytají jako živí. Odhrabejte krtinec (to nemá krtek rád a přijde ho zase zahrnout), skočí do nastražené pasti a pak si s dětmi udělejte výlet do hodně vzdálené přírody a tam krtka zase vypusťte. Uděláte dobrý skutek a s dětmi si uděláte pěknou procházku. Pastičky ale nechejte stále v chodu, protože se za čas chytí třeba i jeho bráška, ... krtek není nikdy sám.

Sdílet
TOPlist