Moudrost dnešního dne:

Luk se láme, když je napjatý, ale duše ztrácí své síly nečinností.

...

Právě přítomno: 154 hostů a žádný člen

Proč pěstovat pokojové rostliny

.

dracenaUrčitě i vy znáte lidi, kteří mají doma botanickou zahradu a pak jejich protiklady, kteří doma nemají málem ani sušenou petržel. Obě tyto skupiny mají svým způsobem pravdu. Ti první se cítí jako v přírodě a cítí se doma dobře, ti druzí nemají s rostlinami žádnou práci a mohou si více lenošit. Jenže co ostatní aspekty pěstování rostlin by bytě?
Co rostlinám nelze upřít je to, že obohacují vzduch kyslíkem i vlhkostí. Pokud namítnete, že si můžete otevřít okno, pak ano, ale budete-li větrat celý den, tak se asi nedoplatíte při vyúčtování tepla.

Rostliny vám totiž zlepšují vzduch po celá den, kdy vyrábí kyslík.gerberaV noci ho sice zase spotřebovávají, ale není to zase tak úděsné. Když tedy jich v ložnici nebudete mít hodně, tak se tam určitě neudusíte.
Důležitější funkcí rostlin je čištění vzduchu od chemických látek, které se v místnostech uvolňují hned z několika zdrojů. Rostilny ale produkují i silice, které osvěžují a dezinfikují vzduch, čímž dobře působí na dýchací systém i naši psychiku.
Pěstování rostlin v bytech ale i v kanceláři, kde rovněž trávíte nemalou část dne je tedy nejen vhodné, ale i zdravé.

 

Myslíte si, že váš domov je prost všech škodlivých látek a vás se to tedy netýká, protože vy přeci ani nekouříte? Opak je pravdou. Už dávno nežijeme v domech, které jsou postaveny jen z přírodních materiálů slepených hlínou, ale spáry jsou vyfoukány těsnící pěnou. Neležíme v postelích ze dřeva, ale z dřevotřísky či překližky, která je rovněž spojována chemickými pojivy a ošetřený lakem. Chodíme po syntetických podlahových krytinách, … A takto bychom, mohli pokračovat ještě dlouho.

 

ledviník

Naše domovy jsou plné výparů z vaření na zemním plynu nebo z čistících prostředků.
Spousta věcí, které nás obklopují jsou toxické, dráždí nám oči, nos a hrtan, způsobují kožní alergie, mohou způsobit poruchy centrálního nervového systému, mohou narušit funkci jater. a mnohé z nich jsou dokonce karcinogenní (formaldehyd, benzol).

 

Umistěte proto kolem sebe hrnkové rostliny. Nic se ale nemusí přehánět. Na 10m3 vám stačí 1 rostlina, což je asi 5 rostlin na místnost, která má asi 20m2

 

Vyjmenujme si tedy některé rostliny, které vám za péči, kterou jim nabídnete pomohou žít zdravější život.
kamélie, dracéna, pokojová růže, zelenec, šáchor, lopatkovec, bambusová palma, tchýnin jazyk, břečťan, datlovník zakrslý, šplhovník, lopatkovec, hrnkové gerbery, fíkus, ledviník, šáchor, voděnka, pepřinec, hrnkové chryzantémy, pokojové azalky,...

Sdílet

Komentáře   

0 #1 Anemonka 2018-02-02 06:23
Já mám doma jen sukulenty. Těm se nic nestane ani když jedu na dovolenou
Citovat
TOPlist