Moudrost dnešního dne:

Směj se, když můžeš. Omluv se, když bys měl. A nech být to, co nemůžeš změnit.

...

Právě přítomno: 239 hostů a žádný člen

Chystáte se změnit adresu bydliště?

.

Rozhodli jste se, přestěhovat.  Stávající byt je vám už moc těsný. S nákupem a prodejem vaši nemovitosti bylo tolik starostí, že jste z toho unaveni a čeká vás stěhování. Ale pozor. Tady cesta ještě nekončí. Je ještě potřeba udělat mnoho písemností, než si budete moci oddechnout. Při balením a rozbalování krabic je potřeba ještě udělat všechna odhlášení a přihlášení adres na různých institucích. Je to paradox. V době digitalizace by mělo stačit zajít třeba na úřad města, tam by se automaticky změnila adresa vašeho bydliště v nějakém centrálním registru, ze kterého by pak čerpali všichni ostatní. 

Opak je pravdou a raději to udělejte, protože když něco opomenete zaplatit, tak vám místo věřitele bude klepat na nový domov exekutor. Máte před sebou dlouhý kolotoč změn adres. Připravte si všechny doklady, které vám mohou pomoci určit, kde bude potřeba změnit adresu bydliště (výpis z katastru, kupní nebo nájemní smlouvu) a pevné nervy. Co je tedy ještě potřeba zajistit?

 

Vytiskněte si tento seznam a začněte si odškrtávat

Změna bydliště na všech osobních dokladech

- Občanský průkaz, Řidičský průkaz, Technický průkaz vozidla, Cestovní pas, pokud jste držitelem průkazu ZTP,  …

 

Poskytovatelé služeb  – Vodárna, Teplárna, Plynárna, Elektrárna, Komunální odpad, Kabelová televize, Rozhlas, Televize, Telefon, (Inkaso), Internet, Banka, Leasingová společnost, Dopravní podnik, ...

 

Pak jsou tady státní instituce – Živnostenský úřad, Finanční úřad, Sociálka, Zdravotní pojišťovna, Katastrální úřad...

 

Všichni obchodní partneři nebo alespoň přímo váš zaměstnavatel, škola, školka,...

 

Máte nějakou doménu? Tak i tady je potřeba na to myslet, i když vás asi o další platbě uvědomí emailem. Je potřeba změnit adresu nejen na webových stránkách, ale i u veškeré inzerce.

 

Oznamte změnu adresy i všem vašim lékařům – obvodní, zubní, gynekolog, dětský, …

 

Vzpomeňte si, kam všude posíláte pravidelné platby – podílové fondy, stavební spořitelny, pojistky životní či úrazové, různé kluby, kde jste členem,... A co volný čas, chodí vaše děti do nějakých kroužků, platí školné?

 

Vzpomínejte,.... nemáte nějakou kreditní kartu?

 

Máte chatu, hrobku či jinou "nemovitost"? Určitě i zde platíte nějaké poplatky, např. za popelnice a složenky vám chodily na trvalé bydliště.

 

Možná zde není vše, kam ještě musíte napsat. Nepodceňte toto přehlášení adres. Někteří adresu nebudou zjišťovat z pohodlnosti, někteří z vypočítavosti. Pošlou fakturu, upomínku a pak vás rovnou předají exekutorovi a ten už si vás najde. A nemá to vůbec těžké, protože vy se neschováváte.

Pamatujte si, že díky našim zákonodárcům není věřitel povinen soudu doložit, že vás vyzval k zaplacení. Ideální stav je, když si vedete domácí účetnictví, kde máte všechny pravidelné platby vedeny a v případě, že se termín platby už blíží, popřemýšlejte, zda jim změna adresy byla doručena a hlavně změněna. V některých případech (říkáme tomu hezky lidský faktor) k tomu třeba nedošlo. Jenže díky tomuto hezkému slovíčku vás může potkat spousta nemilých příhod.

Řešením je relativně nákladná varianta, a sice ta, že si budete nechat "dosílat" všechny zásilky na vaše nové bydliště. Zeptejte se na tuto možnost u vaší pošty.

Sdílet
TOPlist
SEO Rozcestník