Moudrost dnešního dne:

Spory by netrvaly tak dlouho, kdyby celá vina spočívala jen na jedné straně

...

Právě přítomno: 479 hostů a žádný člen

Jak jsem začal kouřit elektronicky

.

000 968 Rád bych vás touto cestou seznámil se svými začátky při kouření elektronické cigarety. Popíšu vše po pravdě a nezatajím ani negativní případy. Omluvte moji otevřenost, patří to k věci. Na druhou stranu věřím, že se tento článek může stát pomůckou pro každého začínajícího kuřáka. Výběr elektronické cigarety - Základním předpokladem "bezbolestného" přechodu na elektronickou cigaretu je její správný výběr. Základ elektronické cigarety je baterka, nádobka na liquid a zařízení, které prostřednictvím tepla přetvoří kapalný liquid do plynné  podoby. 

Někdy je nádobka na liquid a zařízení tvořící teplo v jednom (echomize, cartomizer eGo-W).

Baterie

Záleží na tom, zda jste žena nebo muž. Žena si vybere většinou kratší cigaretu (650, maximálně 900 mAh). Zároveň asi sáhne po nějaké jiné, než černé barvě. Muž volí silnější (a také větší) baterku v kapacitě od 900 do 1300 mAh. Nejobvyklejší je černá nebo kovová.

Já jsem na začátku zvolil eGo-W s černou baterií 1100 mAh.

Echomizer, cartomizer, tank, cartridge a další...

Vše má své pro a proti. Jak už jsem psal, šel jsem do eGo-W, který má cartomizer s obsahem 2 ml. S příchodem echomizeru jsem si jeden zakoupil a také jsem u echomizeru zůstal. Zkoušel jsem koučit eGo-C i eGo-T (včetně značky Joyetech), ale vždy jsem se vrátil ke cartomizeru a později k echomizeru.

Samotné kouření

1. den

Začal jsem kouřit 29.1.2012. Cigaretu jsem dostal dopoledne. Okamžitě jsem ji "nastartoval", dolil liquid (LM, 24 mg nikotinu) a začal kouřit. Zachutnalo mi to hned na začátku. Klasickou cigaretu jsem si nedal a vychutnával jsem si privilegia kouření u počítače a ne ve studené kuřárně. Zhruba za 2 hodiny neustálého tahání se mi zamotala hlava. Jednoduše jsem se překouřil, částečně tedy předávkoval nikotinem. V tu chvíli mě přešla chuť na jakékoli kouření. Po dalších dvou hodinách jsem zase párkrát potáhnul a šlo to. Byl jsem jenom opatrnější.

Po příjezdu z práce domu jsem si poprvé zakouřil v obýváku u televize. Byl to velký nezvyk, ale když sem se přes velký oblak kouře koukal na televizi, bylo to osvobozující. Dříve sem doma kouřit nesměl. Dým nepáchne, naopak, některé příchtě příjemně voní. Pak se dostavilo další motání hlavy. Znovu jsem neodhadl množství nasátého nikotinu. Ten den už jsem nekouřil. Klasickou cigaretu sem si tedy celý den nedal.

000 968 babka2. den - velká zkouška - RÁNO!

Nastalo ráno a já si udělal každodenní kafe. Ještě rozespalý jsem usedl k počítači a začal usrkávat kávu. A samozřejmě začal kouřit elektronickou cigaretu. První poznatek byl, že mě mírně bolí plíce, a že je ta cigareta moc silná. Druhý poznatek už byl příjemnější: cigareta mi chutnala. A pak přišel poslední, pro mě rozhodující, poznatek: Po pár šlucích (nebo šlukách?) jsem běžel na velkou! Stejný rituál jako u klsické cigarety. Na míse jsem pokuřoval a věděl, že mám vyhráno. Elektronická cigareta funguje.

2. den - zaměstnání

Po příchodu do zaměstnání jsem v kapse bundy vylovil svoji krabičku cigaret (červené LM), které jsem si koupil předešlého dne. S kolegama sem zašel do kuřárny a jednu klasickou cigaretu sem vykouřil. Chutnala mi a bavilo mě hrát si se zapalováním, otáčením cigarety i jejím následným "típnutím." Pak jsem se vrátil k počítači a kouřil jenom elektronicky. Toto kolečko jsem ten den opakoval 3x, tedy 3 klasické cigarety. Ten den sem se už nepřekouřil.

3. den

3. den se podobal těm předchozím, ranní toaleta, 2 - 3 klasické cigarety a siesta s elektronikou večer u televize.

 

Další dny

Eletronickou cigaretu sem začal brát jako náhražku té klasické. Velice úspěšnou a plnohodnotnou náhražku. Během prvních 14ti dnů jsem dokouřil postupně krabičku červených LM, kterou jsem si koupil 29.2.2012. Od té doby jsem si už žádnou nekoupil. Asi tak 1 - 2x týdně jsem si potáhl z "davajky", ale už mi tak nechutnala jako ta elektronická. Dneska (asi po 4 měsících) už nekouřím žádné klasické cigarety. Nechutnají mi. Vůbec! Cítím z nich dehet, spáleninu a chemii. Elektronickou cigaretu kouřím pořád a asi i kouřím pořád stejně. Neubírám ani počet nádechů za den, ani nesnižuji obsah nikotinu v liqidu.

 

cigaretyZávěrem

Za cca 4 měsíce sem ušetřil asi 12 tisíc korun. Samozřejmě je nevidím, protože si nedávám každý den do kasičky hodnotu 2 krabiček, ale vím to a to vědomí mi stačí. Asi po 14ti dnech kouření e-cigarety sem přestal po ránu kašlat. Teď už nekašlu vůbec. Neříkám, že mám čisté, zdravé plíce, ale vyběhnu schody a nezadýchám se. Střídám příchutě liquidů a dost se tím bavím. Míchám si cigaretovou příchut s ovocnou a je to zajímavá alchymie.

 

Negativa

Elektronická cigareta má i svá negativa. Jsem otrokem své baterie. Neustále hlídám, jestli je dostatečně nabitá, nosím s sebou náhradní echomizer a liquidy mám v práci, doma i v autě - aby náhodou nedošel. Občas cítím v puse zvláštní pachuť a nevím, jestli to necítí i mé okolí. Ale mám nějaké problémy s korunkou, tak nevím, jestli příčina není tam. A další negativum: Pořád to něco stojí. Měsíčně původně asi 500 Kč (30 ml liquidu, 1 echomizer a amortizace baterky), ve finále je to víc. Kupuji si novinky, vychytávky, náhradní baterie šňůrky a další "nezbytné" doplňky. Tím se to vyšplhá v průměru na 800 Kč měsíčně. Ale co je o proti 4200 Kč měsíčně za červené LM? Nic!!!

A teď už opravdový závěr

Jděte do toho! Ne proto, že to prodáváme. Jděte do toho kvůli sobě. Budete se cítit líp, ušetříte peníze a budete IN. Moc vám přeji, abyste obdobný článek jednou mohli napsat i vy.

 

Autor článku: Jaromír Knechtl

Sdílet

Komentáře   

0 #1 Martina 2013-08-27 21:10
Podle francouzských vědců mají elektronické cigarety větší procento škodlivých látek než obyčejná cigareta.
Citovat
TOPlist