19 července, 2024

Hadice či trvalá závlaha

Hadice či trvalá závlaha je dilema, které si klademe každé jaro.

Když nemáte z jakéhokoli důvodu na svou zahradu čas, většinou se to projeví na nedostatečném zalévání. Rostlinám neprospívá nejen sucho, ale ani studená voda z vodovodního řádu či studny, kterou někdo na zalévání používá.

Měkká nebo tvrdá voda je asi zbytečná otázka, protože bezesporu je pro zalévání lepší měkká (čili dešťová) voda. Voda se při dešti obohatí o dusík a neobsahuje agresivní chlór, jako voda vodovodu. Když zaléváte tvrdou vodou, zůstává na listech po uschnutí bílý prášek (vápenaté a hořečnaté soli). Sluníčko pak díky tomu vytáhne z listů vodu a listy brzy žloutnou.

 

Nelehká volba

Nemáte-li měkkou vodu a nevíte, zda je lepší chlorovaná voda z řádu nebo tvrdá voda ze studny. PH vody na zalévání by se mělo pohybovat  mezi 5 – 8.  Ani jedna by neměla být ledová. Když už musí být studená, zalévejte raději ráno, po chladné noci, než večer, kdy jsou rostliny ještě rozehřáté ze sluníčka. Když tvrdá voda, tak rozhodně ne na list a když voda z kohoutku, tak byste měli nechat chlór vyprchat alespoň 8 hodin.

http://www.bsntech.com/pvc-irrigation-system-update/

Takže vezmeme-li to kolem a kolem tak než hadice ze studny nebo z kohoutku, tak raději závlaha ze sudu, který máte pod okapem.

 

Jak si usnadnit práci

Trochu zručný kutil si může vyrobit samozavlažovací systém. Nyní je čas na jeho výrobu, protože většina výpěstků už je sklizena.  Stačí jen připojit hadici a máte o zavlažování postaráno.

 

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď