10 září, 2024

Zakázaná plemena psů

Brazilská fila

V různých zemích a regionech existují zákony, které zakazují nebo regulují vlastnictví určitých plemen psů kvůli jejich potenciální agresivitě, riziku pro veřejnost nebo problémům s chovem. Tento koncept je často známý jako Breed-Specific Legislation (BSL). Níže je uveden seznam plemen psů, která jsou v některých zemích zakázána nebo regulována:

Pitbull teriér

Pitbull teriéři jsou často považováni za agresivní, především kvůli jejich historii používání v bojích psů. I když mnoho z nich může být milujícími domácími mazlíčky, některé země se rozhodly jejich chov zakázat z bezpečnostních důvodů.

  • Zakázáno/Regulováno v zemích jako: Velká Británie, Kanada (některé provincie), Německo, Dánsko, Nový Zéland.

Americký stafordšírský teriér

Toto plemeno má podobnou pověst jako pitbull teriér a je často zakazováno v zemích s podobnými pravidly.

  • Zakázáno/Regulováno v zemích jako: Německo, Dánsko, Norsko.
Pitbull teriér

Brazilská fila (Fila Brasileiro)

Toto plemeno je známé svou ochranářskou povahou a schopností být velmi agresivní, pokud je špatně socializováno nebo vyškoleno. Proto je v mnoha zemích považováno za nebezpečné.

  • Zakázáno/Regulováno v zemích jako: Velká Británie, Dánsko, Norsko.

Argentinská doga (Dogo Argentino)

Argentinská doga byla původně vyšlechtěna pro lov velké zvěře, což z ní činí velmi silného a mocného psa. V některých zemích je považována za potenciálně nebezpečnou.

  • Zakázáno/Regulováno v zemích jako: Velká Británie, Dánsko, Nový Zéland, Island.

Japonská tosa (Tosa Inu)

Tosa Inu byla původně chována pro psí zápasy v Japonsku a je považována za silné a dominantní plemeno. Její pověst bojového psa vedla k zákazům ve více zemích.

Zakázáno/Regulováno v zemích jako: Velká Británie, Německo, Dánsko, Norsko.

Presa Canario (Kanárská doga)

Toto plemeno je velké, silné a bylo původně chováno k ochraně dobytka. V některých případech bylo spojováno s útoky na lidi, což vedlo k jeho regulaci nebo zákazu.

  • Zakázáno/Regulováno v zemích jako: Německo, Velká Británie, Austrálie.

Boerboel

Boerboel je jihoafrické plemeno, které bylo chováno pro ochranu majetku a boj s predátory. Vzhledem k jeho velikosti a síle je považováno za nebezpečné v některých zemích.

  • Zakázáno/Regulováno v zemích jako: Dánsko, Francie, Německo.

Wolfdog (vlkodav)

Wolfdog je kříženec mezi vlkem a domácím psem. Zákaz je často založen na obavách z divoké povahy tohoto křížence a potenciálu pro agresivní chování.

  • Zakázáno/Regulováno v zemích jako: Norsko, některé státy USA.

Chorvatský ovčák (Sarplaninac)

Toto plemeno bylo používáno k ochraně stád a je považováno za velmi teritoriální a ochranářské. To může vést k agresivnímu chování vůči cizím lidem.

  • Zakázáno/Regulováno v zemích jako: Dánsko.
argentinská doga

Bandog

Bandog je obecný termín pro silné křížence používané jako hlídací psi, často kříženi z plemen jako pitbull, mastiff a dalších bojových plemen. Jsou zakázáni kvůli obavám o jejich potenciálně agresivní povahu.

  • Zakázáno/Regulováno v zemích jako: Některé státy USA, Austrálie, Velká Británie.

 

 

Zákazy těchto plemen jsou často motivovány obavami o veřejnou bezpečnost, statistiky o útocích psů, a také jejich historickým využitím v boji nebo ochraně majetku. Mnoho odborníků na chov psů a ochránců zvířat však tvrdí, že agresivní chování závisí více na způsobu výchovy a socializaci psa než na jeho plemeni. Někteří oponenti BSL také upozorňují, že zákazy plemen jsou často neúčinné a neřeší skutečné příčiny špatného chování psů.

Země s přísnou regulací plemen

  • Spojené království (Velká Británie): Zákon o nebezpečných psech z roku 1991 zakazuje některá plemena, jako pitbull, japonskou tosu, Dogo Argentino a Fila Brasileiro.
  • Dánsko: Má seznam zakázaných plemen, která zahrnují pitbulla, amerického stafordšírského teriéra, boerboela a další.
  • Německo: Některé spolkové státy mají své vlastní seznamy zakázaných plemen, jako jsou pitbullové a další “bojová” plemena.
  • Austrálie: Zakázána jsou plemena jako Dogo Argentino, pitbull, japonská tosa, Fila Brasileiro a některé další hybridy.

Pokud někdo zvažuje pořízení psa, je důležité si ověřit místní zákony a předpisy týkající se vlastnictví určitých plemen.

Autor článku: AI

Související příspěvky

Zanechte Odpověď