Jahody jsou jedním z prvních ovocných potěšení po zimě. V srpnu začne sezóna jejich výsadby, ale od jejich pěstování vás mohou odradit choroby jahodníku. Máte pak jen dvě volby. Dál je pěstovat a postarat se o jejich zdravý vývoj, nebo si koupit jahody od velkopěstitelů. Malopěstitel se může rostlinám více věnovat, a tím se i vyhnout chemikáliím, které jsou určeny na ošetření rostlin. Je možná více než 30 virů, které mohou napadnout vaši jahodníkovou výsadbu, a je proto dobré alespoň jednou za čas (nejlépe po třech letech) obměnit celou výsadbu za novou.
Virová strakatost a kadeřavost (strawberry mottle a crikle virus)
Chorobu přenášejí mšice a je nejlépe celou výsadbu spálit a okolí ošetřit proti mšicím. Celá rostlina je kompaktní a má jakoby růžovitý tvar. Napadené listy jsou malé a zkadeřené. Mají žloutnoucí okraje směřující nahoru.
Padlí jahodníkové (podosphaera macularis) Listy mají lžícovitý tvar a spodní strana listů je zabarvena do červena. Při větším zasažení se na listech stopkách i plodech objeví bílé povlaky. Plody zapáchají, jsou tvrdé, zdeformované a nedozrají. Nejčastěji dochází k napadení v přehuštěném porostu při kolísavém počasí (vlhko-horko).
Hnědnutí listů (gnomoniopsis comari) Napadené květy zaschnou včetně květního stvolu, u napadených plodů zhnědnou nejdříve lístky přímo pod plodem (kalich) a posléze celé pletivo a plod ztvrdne. Napadené mohou být jak zralé, tak nezralé plody. Napadeny bývají i listy, které jsou potřísněny skvrnkami, které zvětšují svou plochu. Šíření je větší při chladném a vlhkém počasí, proto pokud zaléváte, za chladného a suchého počasí snažte se nestříkat vodu přímo na listy.
Bílá skvrnitost jahodníku (mycosphaerella fragariae) Na listech se objevují bělavé skvrny, později s fialovo hnědým okrajem a list postupně celý zasychá. Vyskytuje se nejčastěji na starších listech po zimě nebo po doplození a vysílení jahodníku. Stejné skvrny se objevují i na řapících listů a květních stopkách. Příčinou může být přehuštěná výsadba.
Fialová skvrnitost jahodníku (diplocarpon earlianum) Tato skvrnitost je bílé skvrnitosti velmi podobná, uprostřed hnědo fialové skvrny se ale neobjevuje žádná bílá barva, a tak jednotlivé skvrny splývají v jeden celek.
Některé odrůdy jsou na tyto choroby odolnější. Protože však patogeny přezimují na starých listech je velmi důležité staré listy po zimě důkladně odstranit a nejlépe spálit, protože může být přenesena i na zdravou sadbu. Poškozené listy je potřeba pravidelně odstraňovat i během vegetace, případně ošetřit celou rostlinu nějakým fungicidem hned při prvních příznacích.
Velmi dobré je současně zvolit i střídání plodin a pěstování jahod tzv. „na hrůbcích“, aby byly jahodníky odvodněny.