Česnek se do Austrálie dováží až z 90 %. Před časem jsem ani nepřemýšlel jaký jím česnek, když jsem to zjistil, vůbec se mi nelíbilo, na co jsem přišel.
Víte, že: Většina konzumovaného česneku byla vypěstována v Číně? Stříká se proto chemickými látkami, aby vydržel dlouhé přepravní vzdálenosti. Podle generálního ředitele australské společnosti Garlic Industry Association, „V Číně se na hnojení používají lidské výkaly. Domnívám se, že Australské předpisy nejsou dostatečně přísné, pokud jde o testování na bakterie u dovážených produktů „.
Přitom máme k dispozici asi 15 různých odrůd česneku, který nemusí být ošetřen chemikáliemi, jako je methylbromid, který je u nás pro svou toxicitu zakázán.
Důvody proč byste si měli vypěstovat vlastní česnek
- Je zdravý, má úžasnou chuť + funguje jako ochrana proti škůdcům ve vaší zahradě.
- Je to bezpečná potravina a vyhnete se dováženému česneku.
- Ušetříte peníze – průměrná cena česneku je 150 Kč / kg.
- Jeho pěstování je velmi snadné.
- Česnek je jednoroční bylina, roste 6-8 měsíců, na 1 m2 můžete vypěstovat česnek pro celou roční spotřebu.
Jak pěstovat česnek
Kdy jej zasadit
Česnek se může pěstovat ve všech polohách. Pro vyšší výnosy a větší hlavy je nejvhodnější čas pro výsadbu podzim. Když se smíříte s menší úrodou, můžete jej ale zasadit i na jaře.Udělal jsem zajímavý pokus, a to je výsadba podle fáze měsíce. Zasadil jsem nějaký česnek, když měsíc dorůstal a některé stroužky, když měsíc couval. Když měsíc dorůstá, je čas na sázení rostlin, které plodí nahoře (fazole, zelí apod.).
Když měsíc couvá (zmenšuje se), je čas na plodiny, které plodí pod zemí (brambory, česnek). Je až neuvěřitelné, jak velký rozdíl byl mezi jednotlivými záhony i když byly zasazeny v rozmezí pár dní za sebou. Správné načasování je tedy důležité
Připravte si česnek
Pěstování ze semen je složité, lepší je sázet jednotlivé stroužky. Pro výsadbu nikdy nepoužívejte česnek ze supermarketu, ale pořiďte si buď přímo sadbový, nebo alespoň ze spolehlivého zdroje. Česnek z velkých pěstíren je ošetřen gama zářením a chemikálií maleinohydrazidem, aby se zabránilo klíčení a prodloužila se jeho trvanlivost.
Odrůdy jsou nepaličáky a paličáky. Paličáky mají uprostřed stroužků tvrdý stonek, proto se nehodí na vázání věnců. Různé odrůdy mají různě velkou ostrost (pálivost), velikost hlavy i velikost stroužků.
Zjistěte si jejich skladovatelnost, rozdíly mohou být i půlroční.
Spočítejte si kolik stroužků potřebujete na záhon.
Vyberte si ty největší stroužky a ujistěte se, že stroužky jsou naprosto zdravé, bez skvrn a poškození.
Plánujte-li výsadbu, dejte česnek na pár týdnů do lednice. Chlad zlepšuje tvorbu hlavy.
Ošetřete stroužky proti případné hnilobě. Na 10 stroužků potřebujete 1 lžičku jedlé sody a 1 lžičku mořských řas. Nebo můžete česnek namočit do výluhu z hřebíčku a skořice.
Jak zvolit správný záhon
Česnek preferuje zeminu s pH 6,5 – 7,0.
Pokud potřebujete upravit pH půdy, můžete přidat dolomit nebo zemědělské vápno.
Líbí se mu na plném slunci s dostatečným odvodněním, v půdě bohaté na humus (kompost, humus, dobře shnilý hnůj apod.) plus hnojivo.
Půda musí být lehká a načechraná. Kypřete jej jen v případě potřeby, že potřebujete zapracovat hnojivo.
Česnek miluje mulčování, které zabrání růstu plevele a udržuje půdní vlhkost.
Mladý česnek nemá rád, když je půda moc suchá, vlhká nebo studená. Proto čím chladnější je vaše zima, tím by měla být větší vrstva kompostu. V subtropech je to asi 8 cm, ale ve velmi chladné oblasti by bylo potřeba asi 10 – 15 cm kompostu.
Česnek pomáhá zlepšit zdraví a růst jiných rostlin, např. jsou to maliny, červená řepa, jahody, rajčata, hlávkový salát, saturejka a růže. Klidně jej tedy můžete vysázet do stejného záhonu. Rozhodně ale nepatří blízko hrachu nebo fazolí.
Česnek, cibule, pórek, pažitka, šalotka jsou členy jedné rodiny, takže pravidla, která platí pro česnek se vztahují na všechny členy této rodiny.
Chcete-li na pěstování česneku použít stejný záhon, kde se v posledních letech pěstoval česnek cibule apod., přidejte raději čerstvý substrát, abyste zabránili přenosu chorob, které v zemině mohly zůstat.
Jak česnek zasadit
V ideálním případě v průběhu podzimy. Buďte jemní, aby se zabránilo poškození česneku – řezy a otlaky mohou poskytnout vstupní bránu pro choroby.
Rozdělte česnek na jednotlivé stroužky až těsně před výsadbou. Největší stroužky jsou na vnější straně hlavy a právě ty jsou ideální pro výsadbu. Malé vnitřní stroužky může být použita pro vaření.
Udělat do hlíny díru o asi o dvojnásobné velikosti stroužku, čili asi 5 cm, ve vzdálenosti asi 10 cm od sebe.
Do díry vložte stroužek špičatou stranou nahoru.
Zatlačte zeminu tak, nebyly stroužky vytlačeny z hlíny, až začnou růst kořeny.
Vzdálenost mezi řádky udělejte asi 30 cm. Na jeden m2 by mělo vyjít asi 52 kusů stroužků.
Česnek vyroste do výška asi 40 – 60 cm, v závislosti na odrůdě.
Lze zasadit česnek v nádobě?
Pokud chcete, můžete česnek zasadit i do nádoby. Palice sice nebudou tak velké, ale vyrostou. a přestože nemusíte získat tak velký česnek v květináči, rozhodně dobře roste. Hloubka nádoby by v tom případě měla být alespoň 15 cm.
Jak hnojit
Když se objeví nové výhonky a mají asi 15 cm, je čas pohnojit půdu tekutým hnojivem.
Já hnojím každé 2 týdny a používám hnojivo z mořských řas, rybí emulzi, melasu, nebo občas zalévám žížalím čajem (tekutina z mé žížalí farmy) či tekutým kompostem.
Povrch hlíny mulčuji kompostem kvůli posílení výživy půdy. Střídám tedy tekutou dietu s pevnou.
Pěstování
Průběžně zalévám. Asi 1 měsíc před sklizní zalévám jen umírněně, aby palice vyschly a ztvrdly. Půdu můžete kontrolovat vlhkoměrem a udržuje ji asi na 40-50%, měla by být vlhká, ne mokrá.
Česnek nemá rád plevel, proto mu nedovolte, aby s nim nemusel soutěžit o výživu.
Během růstu vyvine česnek květenství. To je potřeba ihned odstranit, aby šla všechna výživa do stroužků, a ne do květu. Mladé stvoly můžete použít v kuchyni stejně jako česnek.
Sklízení česneku
Pokud jste si vedli záznamy o výsadbě, tak víte, kdy bude pravděpodobný den sklizně.
Před sklizní nikdy nezaléváme.
Když sklidíte příliš brzy, bude česnek vypadat spíše jako cibule a stroužky ani papírové slupky ještě nebudou vytvořeny.
Sklidíte-li moc pozdě a stroužky se budou rozpadat a ochranné slupky budou od stroužků odděleny, což povede ke snížení kvality i skladovatelnost.
Jako vodítko správného termínu sklizně je, když zvadne asi 1/3 – 1/2 listů.
U jarních česneků obvykle listí spadne na zem. Pokud si nejste jisti, že už nastal den sklizně, vytáhněte jeden česnek a zkontrolujte stroužky.
Česnek vytahujeme z hlíny rukou a nepoužíváme nářadí, abyste ho nepoškodili. Nikdy česnek nemyjte, jen ho nechte oschnout a pak zlehka oprašte.
Pověste česnek asi na 4 týdny na stinné, suché a vzdušné místo. Je-li vlhké počasí tak i déle. Česnek by rozhodně neměl zmoknout. Jakmile jsou slupky krepovitě suché, je česnek připraven na uskladnění.
Zdroj: http://themicrogardener.com/
Poznámka redakce:
Česnek je na sázení připraven, až se ochladí, protože díky chladu předčasně nevzejde. Brzy zasazený česnek brzy vyroste a přes zimu mu zmrzne nať, proto pečlivě sledujte předpověď počasí. Sázet byste měli den před zamrznutí půdy. Půdní teplota by neměla být dlouhodobě vyšší než je 9 stupňů.
Před výsadbou je dobré česnek namočit do teplé vody. Sázet můžete suché i mokré. V česnek se tím probudí a umí se bránit virózám.
Určitě mu prospěje pískové lože a čepice z kompostu. Tam, kde hrozí velké mrazy, můžeme česnek přikrýt chvojím, nebo textilií.
Mulčujete-li, nedávejte mulč přímo kolem rostlin (ve vlhkém počasí hrozí zahnívání krčků).
Nesázíte-li jej do nepropustné hlíny, nevadí mu časté zalévání.
Česnek a naše zdraví
Stroužky česneku obsahují alliin a allinázu. Když se nadrati, začnou spolu reagovat a vzniká allicin, který má rostlinu ochránit při poškození a je zřejmě tou pravou léčivou složkou česneku a je to skvělý detoxikační prostředek. Proto by se měl česnek nadrtit vždy čerstvě před konzumací, protože allicin začne rychle degradovat. Díky allicinu, je česnek dobrý prostředek při prevenci krevních sraženin, snižuje krevní tlak a inzulín.
Česnek je skvělým pomocníkem při dietách. Lidé kteří jej pravidelně konzumují nemají tak velké problémy s nadváhou, jako jejich kolegové, kteří jedí stejné potraviny a česnek vynechávají.
Babičky léčily bradavice česnekem, který rozdrtily, daly na bradavici a místo přes noc převázaly.
Protože má česnek antimikrobiální účinky na bakterie, houby a parazity, doporučuje se podávat při nachlazení, při nemocech trávícího traktu. Výjimku je potřeba udělat při podrážděném zažívacím traktu (např. vředy) a při velmi nízkém tlaku.
Snižuje hladinu LDL cholesterolu a hladinu HDL cholesterolu v některých případech naopak zvyšují.