09 září, 2024

Bedla útlá

JEDLÁ – Bedla útlá  (Macrolepiota mastoidea) – Hrbolek na klobouku je velmi výrazný. Třeň je bílý, pokrytý hustými, zrnitými žlutohnědými šupinami. Dužina je při řezu nebo otlaku neměnná.

Bedla útlá
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Macrolepiota_mastoidea_P25.jpg

Význam: Bedla útlá je to výborná jedlá houba, ale je u nás celkem vzácná. Nepotřebuje dlouhou kuchyňskou úpravu, proto je vhodná pro grilování, karbanátky nebo k dušenému masu. Nesuší se, konzumuje se jen klobouk.

Období růstu: Červenec – Říjen

Výskyt: Roste jednotlivě i ve skupinách, vyskytuje se i v kruzích. Upřednostňuje suchou, vápenatou půdu, travnaté oblasti, mýtiny smíšených lesů, louky, i travnaté porosty podél cest. 

Další jména: Bedla štíhlá, Bedla Rickenova, Bedla hrbolkatá, Bedla Rickenova, Bedla vyniklá, Gracilenta Macrolepiota, A. Macrolepiota Mastoidea, var. Rickenii, Grace Lepiot

Záměna:  Bedla vysoká (jedlá), má méně šupinatý klobouk, středový hrbolek má méně výrazný
Bedla červenající (nejedlá) – při otlaku mění barvu, má výraznější prsten
Bedla příbuzná (jedlá)
Bedla odřená (jedlá) – má kratší třeň
Bedla Rickenova (jedlá)
Bedla Konradova (jedlá, ale chráněná) – má řidší a větší šupiny na klobouku

 

Popis Bedla útlá

Klobouk: má velký vejčitý klobouk, později rozprostřený – průměr 50 – 150 mm, s nápadným, hladkým, bradavkovitým hrbolem, s vyklenutým okrajem. Zpočátku kulovitý klobouk, světle hnědý, uprostřed s tmavě hnědým hrbolkem. Dužina je tenká, málo vydatná. Barva bílá, okrová, hnědavá, šupinky jsou o něco výraznější než podklad, a jsou rozdělené do velmi jemných šupin, koncentrovaných spíše u středu houby, neodstávají, případně se sklonem odlupování směrem ven, na okraji jsou lepkavé. U kraje je mladý klobouk zoubkovaný.

Lupeny: Volné, těsné, nerovné lupeny. Husté, vysoké široké 7-10 mm, vzdálené od stonku; bílé, později krémově růžové (s věkem mohou zčervenat).

Třeň: Výška 60 – 160 mm, šířka 6 – 15 mm. Snadno oddělitelný od klobouku, válcový, nahoře užší, u základny má často výraznou hlízu širokou až 22 mm. Bílý, pokrytý hustými, zrnitými žlutohnědými vločkami (šupinami). Mladý je vatovitý, později dutý.

Lupeny jsou vysoké, bílé nebo bělavé, později krémové, někdy s nahnědlým ostřím, u třeně volné.

Prsten:  Malý, jednoduchý, úzký, v dospělosti pohyblivý, horní strana bledá a spodní strana nahnědlá. Někdy má dvojité ostří. Je umístěn uprostřed stonku nebo těsně nad středem. Obvykle na třeni vydrží, někdy spadne dolů.

Dužina:  Bělavá nebo bílá, při řezu nebo otlaku neměnná.  V klobouku je měkká, vatovitá, ve třeni tuhá a vláknitá,

Chuť:   Vůně nevýrazná, chuť příjemně nakyslá, s chutí lískových ořechů. Je velmi vyhledávaná pro svou dobrou ořechovou chuť

 

Bedly Macrolepiota

______________________________________________________________________

ZDROJE:
Aurel Dermek: Huby lesov, lolí a lúk
Ladislav Hagara: Atlas hub
Reader`s Digest Výběr, spol. s r.o.: Houby, česká encyklopedie
Myko atlas
O houbách
Mushroom Expert (Houbový expert)
Biolib – bedly
Seznam ohrožených hub

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď