10 září, 2024

Zívání

Víte že: Pokud zíváme, nakazíme zíváním větší část diváků. Čím je divák empatičtější, tím pravděpodobněji se zíváním nakazí. Je to tedy dobrý test empatie. Dokonce i slepí lidé zívají při poslechu zívání.
Průměrné zívnutí trvá asi šest sekund. Při zívání se vzduch dostává do plic, břišní svaly se napnou a bránice se stlačí směrem dolu. Příčina není známá. Spouštěčem je fyzická anebo psychická únava, nervozita, stres, nedostatek stimulace (nuda) a nesprávnému poměru dopaminu a serotoninu, které přenášejí nervové vzruchy v centrálním nervovém systému. Do krve s tím i do mozku se dostává více kyslíku,  povzbudí vylučování serotoninu a sníží produkci dopaminu. Srdeční rytmus se zvýší přibližně o třicet procent.

  • Lidé trpící Parkinsonovou chorobou mají málo dopaminu a téměř vůbec nezívají.
  • Lidé trpící autismem si nezívnou, když vidí druhého člověka zívat
  • Lidé trpící depresemi, kteří užívají antidepresiva za účelem zvýšení hladiny serotoninu zívají často.
  • Zívání může naznačovat, že díky blížící se bouře dochází ke změnám tlaku prostředí a tím se snižuje tlak ve vnitřním uchu.

 

Proč si při zývání zakrýváme ústa?

V tradiční kultuře se  věřilo, při zývání může dojít k nechtěnému vypuzení duše z těla. Řekové v starověkém Řecku věřili, že se duše snaží dostat ven z těla, aby se tak mohla dostat k ostatním duším nebo bohům na Olympu. Podobné představy měli Mayové. Ti se také domnívali, že zívání je projevem nevědomých sexuálních tužeb.
V Latinské Americe, Východní Asii a Střední Africe říkají, že na zívajícího někdo někdo myslí, nebo o něm mluví.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď