19 července, 2024

.Za pokladem do Železných hor

Staňte se lovci indicií a vydejte se za pokladem do Železných hor (Českomoravská Vrchovina).
Národní geopark Železné hory je rozsáhlé  území plné zajímavých zastávek, celková rozloha geoparku je 777 km2 a na území těchto třech sedmiček je skutečně mnoho zajímavostí. Pokud chcete spojit výlet s hledáním pokladu, je to možné.  Národní geopark Železné hory si pro své návštěvníky ve spolupráci s informačními centry připravil právě honbu za pokladem. K tomu, abyste se k pokladu dostali, musíte odhalit heslo, které se ukrývá v tajence.
Soutěž Vás nebude nic stát, pouze čas a někdy trochu námahy při přemýšlení nad jednotlivými úkoly. Pro úspěšné odhalení hesla musíte navštívit dostatečný počet soutěžních okruhů, kterých je celkem 12 a každý z nich Vás zavede na zajímavá místa na území Národního geoparku Železné hory. Za pokladem se můžete vydat pěšky nebo na kole, po celém geoparku je rozsáhlá síť cyklostezek, které vedou přes zajímavá území.
 
Soutěže se účastní tato informační centra: Chrudim, Slatiňany, Heřmanův Městec, Třemošnice, Seč, Chotěboř, Hlinsko, Nasavrky, Skuteč, Chrast, Luže, Proseč a Ždírec nad Doubravou.
Pokud není vaším snem, stát se lovcem pokladů, i tak si výlet do této oblasti určitě užijete. Navštívit můžete například malebný skanzen Veselý Kopec u Hlinska, který na léto připravil řadu programů, jednou z nejoblíbenějších akcí je Veselokopecký jarmark. Podívat se můžete také do některého muzea v Chrudimi – Muzeum loutkářských kultur, Muzeum barokních soch nebo Regionální muzeum.
 
Pokud raději trávíte čas v přírodě, můžete si naplánovat výlet krásnou krajinou v okolí řeky Doubravy, během této cesty se dozvíte také řadu zajímavých geologických informací z informačních cedulí, které jsou umístěny podél cesty.
A pokud se rádi vydáváte do výšek, můžete si přibalit i horolezecké vybavení, na stezce je také skála vhodná pro horolezce. Pohled z ptačí perspektivy Vás čeká také na rozhlednách, kterých je na území několik, například ve Vojtěchově nebo dřevěná rozhledna Bára v Podhůře.
 
Ať už se vydáte za pokladem, nebo jen za zážitky, určitě budete krajinou Železných hor okouzleni.
 

Autor článku: Linda Vojancová

Související příspěvky

Zanechte Odpověď