18 května, 2024

Vývoj dítěte – 4. měsíc života

Ve 4. měsíci našem miminku neříkáme, že je to novorozenec. Je to nemluvně, které začíná pomalu sedět, má čím dál tím větší zájem seznamovat se s okolím a pokouší se s námi komunikovat. Díky jeho pohyblivosti je potřeba dávat na něj stále větší pozor, aby nedošlo k úrazu. Jde o období vhodné k pobytu na hrací dece s různými závěsnými hračkami, po kterých se učí natahovat. Je to období, kdy dítěti vypadnou novorozenecké vlásky a může se změnit jejich barva. Stejné je to i s barvou očí.
dítě

Fyzický vývoj

Vaše dítě roste čím dále rychleji, což se projevuje i na jeho váze. V tuto dobu je asi dvakrát těžší než při narození. Je silné a vědomé si svých schopností.
Dětský krk je už dost silný, aby dostatečně dlouho udržel hlavu, když dítě položíte na bříško. Dokáže se v této poloze rozhlížet po okolí, snaží se natáhnout nohy a za pomoci rukou zvednout. Většina dětí se umí otočit z bříška na záda a některé se dokáže otočit ze zad na břicho. Má-li vhodnou podložku, dokáže se díky pohybům nohou a rukou i přemisťovat po místnosti. Posadíte-li jej a podepřete polštářem, dokáže se udržet vzpřímené, protože už ovládá zádové svaly. Můžete jej proto občas posadit do lehátka, které má opěradlo úhel asi 45°. Jeho velmi oblíbenou činností je přitahování do sedu za ruce.
Jeho ruce jej stále fascinují, je to jejich nejlepší „hračka“. V rukou dokáže udržet hračku a zapojuje do hry i hmatové vjemy. Čeho se zmocní, si dá do pusy. Ústa jsou v tomto období důležitým poznávacím nástrojem. Proto je důležité pečlivě hlídat, jaké předměty se v jeho okolí nacházejí, aby si nemohlo ublížit a aby byly hygienické. Toto „ochutnávání“ je naprosto přirozené a není potřeba v tom dítěti bránit. Pokud jste dítě zvykli na dudlík, pokuste se mu jej při těchto hrách brát, aby se od něj začalo odnaučovat.
Pokud ještě kojíte, můžete jej začít učit pít z hrníčku nebo láhve, kdybyste musela odejít od dítěte z domu, je nutné nechat pečovateli odstříkané mléko pro případ vašeho zdržení.
dítěV tomto věku bezpečně rozeznává hlasy rodičů a je schopno je odlišit od ostatních zvuků. Reaguje, když jej máma či táta zavolají jménem. Učí se dělat různé obličeje, hraje si se svým vlastním tělem, vydává různé zvuky. Začíná hodně slintat, což znamená, že se blíží doba, kdy mu vyrostou zoubky. Spí v pravidelnou dobu, v noci může spát bez přerušení až 7 hodin, což je pro rodiče velká úleva. Stejné je to s jídlem, protože vyžaduje jídlo v pravidelných intervalech. Stále se mu zlepšuje zrak a rozlišuje více barev.

Psychický rozvoj

Má více energie, kterou využívá ke hrám a při objevování světa kolem sebe. Učí se rozeznávat věci kolem sebe a na umí na ně reagovat. Vše. co se kolem něj děje je zajímavé. Vyžaduje 100 % vaši pozornosti a nesnáší samotu. Pokouší se „mluvit“ tak, že vydává zvuky různých tonů a tím navazuje kontakt s blízkými. Pokud křičí, dělá to s vědomím, aby upoutalo pozornost. Umí hodit úmyslně na zem hračku, abyste si jej všimli. V tuto dobu se nejen vědomě usmívá, ale umí se smát nahlas.
Očkovací kalendář

Související příspěvky

Zanechte Odpověď