10 září, 2024

Vývoj dítěte – 2. měsíc života

kojenecDruhý měsíc života znamená pro dítě značný skok. Jeho rozvoj je v tuto dobu velmi rychlý, dítě je stále silnější a mnohem lépe komunikuje nejen se svým tělem, ale i se svým okolím.

Rychlý růst vyžaduje i vysoký energetický přísun, které zajistí mateřské mléko, které s věkem dítěte mění i své složení. Snažte se proto udržet laktaci co nejdéle, protože umělá výživa zatěžuje trávicí trakt a vede k vyššímu výskytu infekcí a alergií v pozdějším věku.
V této době se snažíme kojit i v noci tak, jak si to dítě vyžaduje.

Tělesný rozvoj

Dítě se učí ovládat své svaly a díky tomu je stále silnější. Ležíc na břiše už na pár sekund udrží hlavu. Pokusíme-li se podržet dítě vsedě, rovněž na chvíli udrží hlavu vzpřímenou. Postupně se naučí i převrátit se zpět na záda, z polohy na bříšku. Nicméně, koordinace pohybů, je ještě stále velmi špatná. 

Rozpoznává už různé zvuky, například, je schopno rozlišit zvuk chrastítka a lidský hlas, vnímá hudbu. Proto dítěti pouštíme tichou a něžnou hudbu a co nejvíce s dítětem hovoříme při všech činnostech spojených s jeho péčí. V té době si začíná pobrukovat. Rychle se vyvíjí i jeho zrak. Očima sleduje svou matku a hračky, neumí ale rozlišit neživé předměty a lidi. Postupně vidí víc a dále, ale ještě se neumí dlouze soustředit na jednu věc. Svět kolem něj je ještě černo-bílý. Přesto, že jeho zrak ještě není tak efektivní, můžeme už vidět výrazný rozdíl ve vnímání okolí oproti prvnímu měsíci jeho života, kdy ještě neovládalo své pohyby žádným způsobem.

Psychický vývoj

Dítě se začíná vědomě usmívat, čímž ukazuje svou spokojenost. V podstatě jen napodobuje to, že se na něj usmíváte vy a grimasu se pokouší napodobit. Rychle se učí rozpoznávat matku podle hlasu a vůně, není-li nablízku, lze jej ještě ošidit hračkou. I v tuto dobu potřebuje spoustu intimity a něžností, a to stejně intenzivně jako spánek a jídlo. Bez rodičovské lásky nebude tak dobře prospívat.

Koncem druhého měsíce nabývá pláč dítěte na intenzitě a může dosáhnout i 80 decibelů a jeho délka může být i 3 hodiny denně. Délka a intenzita pláče je u různých dětí rozdílná, stejně jako je rozdílná čas, kdy pláčou. Některé pláčou jen ve dne jiné zase jen v noci. Vzhledem k tomu, že je komunikace mezi rodiči a dítětem zatím omezená a rodič ne vždy správně identifikuje potřeby dítěte, může toto období pláče ještě asi měsíc dva trvat. Může jít o nepohodlí, hlad, pocit samoty nebo ucpaný nosík, … Nadměrnému pláči předejdeme jen tak, že se jej budeme snažit pochopit. Až se dítě naučí vyšší formu komunikace, postupně od pláče upustí.

Povinné očkování –  Podle našich zákonů, je očkování proti vybraným infekčním nemocem v ČR povinné – viz  očkovací kalendář 

Péče

Není nutné každodenní koupání, a to zejména máte-li pocit, že nedošlo k nějakému třeba významnějšímu propocení či znečištění během dne. Stačí umýt jen místa znečištění jako je zadeček, podpaží a ostatní záhyby na těle. Koupání je spíše příjemné zpestření dne či rituál, díky kterému se dítě naučí rozpoznávat, že den je u konce.

Ať už dítě v noci spí či nespí, začněte mu budovat denní rituály i ohledně spánku. Neuspávejte dítě nošením na rukou nebo jízdou v kočárku. Probudí-li se v noci, budete muset tento vámi vytvořený rituál zase opakovat. Výsledkem bude vaše únava. Čím jednodušeji bude probíhat jeho usínání zvečera, tím snadněji bude usínat i v případě, že se v noci probudí. Zatím se vám to může zdá být bezvýznamné, protože je dítě malé, ale hranice jsou velmi křehké a ani se nenadějete a budete v pasti. Vytvářejte tedy jen takové rituály, které vám pak nebudou dělat potíže v noci.

Pozor na dobře míněné rady a spánek dítěte na bříšku. Jedinou správnou polohou je spánek na zádech a rozhodně ani poloha na boku není vhodná. Pokud dítě položíte na bříško během dne, nikdy ne na dlouho a vždy na dítě dohlížejte, neumí zvednout hlavu a mohlo by se udusit.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď