22 července, 2024

Volba vhodného schodiště.

schodištěNa co si dát pozor? Při zařizování nového domu či při rekonstrukci musíme myslet na spoustu věcí, dávat si je do souvislosti a nic neopomenout. Odškrtáváme ze seznamu hotové položky a chystáme finance na ty nové. Když se pak ocitneme před otázkou výběru dlažby nebo schodiště, čeká nás nejedno rozhodnutí – od technických záležitostí až po estetickou stránku. Jelikož je nabídka na trhu opravdu široká, měli bychom si v první řadě uvědomit, do jakého stylu zařizujeme naše místnosti. To nám následně napoví, zda budeme preferovat dřevo, kov nebo nějaký jiný, modernější materiál. 
Toto rozhodnutí je důležité, neboť schodiště neplní pouze praktickou funkci, ale stává se i výrazným architektonickým prvkem domácnosti. Dbát bychom přitom měli i na vlastnosti zvoleného materiálu, které mohou výrazně ovlivnit jeho životnost.

Druhy materiálu

Schodiště z masivu patří stále mezi oblíbené. Na trhu existují jeho nejrůznější provedení a v interiéru navozuje atmosféru útulného a teplého zázemí. Lze jej zhotovit jak z klasických (např. buk, dub, jasan, javor, ořech, borovice), tak exotických dřevin (jotoba, wenge, kempas, hevea a další). Časem ovšem podléhá degradačním procesům a po určité době proto může působit opotřebovaně. Díky slábnoucí vrstvě povrchové úpravy se mohou objevit škrábance či praskliny. Původní vzhled lze schodům navrátit renovačními metodami či přípravky.
U dalších typů schodišť nám nic podobného nehrozí. Prakticky u všech můžeme počítat s dostatečně tvrdým a odolným materiálem a dlouhou životností. Jsou pevné a odolné vůči mechanickému poškození. V prostoru vynikají svým designem a čistou linií.

Technický kámen

Poslední novinkou na trhu je z kategorie odolných materiálů tzv. technický kámen, tvořený z 90 % kvalitními přírodními surovinami, nejčastěji křemenem.
Ten se lisuje do výsledné podoby spolu s pryskyřicí, barevnými pigmenty a dalšími materiály, ze kterých následně vznikne unikátní produkt, který odpovídá praktickým potřebám moderních domácností.
V porovnání s ostatními materiály je jeho pevnost vyšší a nasákavost výrazně nižší. Významná výhoda spočívá v možnosti používat jej ve velkých formátech s malou tloušťkou. Pokud se rozhodnete pro schody z technického kamene, pak vám v mnoha studiích doporučí Technistone, českého výrobce s mnohaletými zkušenostmi z této oblasti.
Možná Vás napadá, že užití technického kamene na schody bude moc velká zátěž pro jejich nosnou konstrukci, nebo že se tento typ materiálu hodí spíše ven, ale není tomu úplně tak. Technický kámen můžeme využít jak pro interiér, tak exteriér. Lze jej aplikovat na samonosné i betonové schodiště. U samonosného, kde je na schod pohled ze všech stran, se používají desky v tloušťce až 3 cm, aby vydržely i např. stěhování nábytku. U betonových schodišť je možné vyrobit obklady na schody z několika tlouštěk v závislosti na designu. Záleží pak už jen na vás a na okolním interiéru, k jaké povrchové úpravě se přikloníte.

Typy schodišť

Na trhu existuje mnoho typů schodišť. Při volbě vhodného schodiště je vždy důležité si rozmyslet jeho umístění v prostoru. Primárně rozhoduje, zda bude usazeno v interiéru nebo v exteriéru.
Přímá schodiště jsou velice přehledná a praktická, zejména při stěhování nábytku či podobných rozměrných objektů. Hodí se do otevřeného prostoru. Pokud manipulujeme s omezeným místem, jsou výhodnější lomená či točitá schodiště, která nejsou již tak komfortní, ale v interiérech mohou ve správném provedení působit velmi atraktivně.

Bezstarostná údržba

Oproti jiným materiálům, vás u technického kamene překvapí velmi snadná údržba. Díky minimálnímu množství spár se neusazují nečistoty a při vytírání lze stěny ochránit tzv. bočními sokly, které zabrání stírání barvy. Zároveň není nutné desky pravidelně ošetřovat speciálním přípravkem. Velkou výhodou technického kamene, například oproti betonu či dřevu, je jeho minimální nasákavost, díky níž se na něm neusazují např. skvrny po různých tekutinách, ať už se jedná o rozlitou šťávu či mokré bahno z bot.
Schodiště je dlouhodobá a náročná finanční investice. Pokud podceníme jeho provedení či volbu materiálu, pak se nám tato investice nevyplatí.

Autor článku: Stanislava Bílková

Související příspěvky

Zanechte Odpověď