24 února, 2024

Unikátní léčebný zdroj

Spolupráce Thomayerovy nemocnice a Cord Blood Center při prvním odběru tkáně pupečníku v České republice
Budoucí maminky, které si pro svůj porod vyberou Thomayerovu nemocnici, mají unikátní možnost nechat pro své dítě odebrat kromě pupečníkové krve i tkáň pupečníku. Mezenchymální kmenové buňky, které pupečník obsahuje, mají velký potenciál v oblasti regenerativní medicíny. Uchování pupečníkové tkáně zajišťuje rodinná banka pupečníkové krve Cord Blood Center.

Dvacet pět let od první transplantace pupečníkové krve
První odběr tkáně pupečníku české mamince připadl téměř přesně na den 25. výročí první transplantace pupečníkové krve chlapci s Fanconiho anémií, která se uskutečnila ve Francii 6. října 1988. Pupečníková krev, která bola původně považovaná jen za biologický odpad při porodu, se za 25 roků transplantovala více než 30 000 pacientům na světě. Léčebný potenciál kmenových buněk z pupečníkové krve a tkáně pupečníku se zkoumá v desítkách klinických studií ve světě.

Velké naděje pro regenerativní medicíny

Mezenchymální kmenové buňky, které tkáň pupečníku obsahuje, se vlastnostmi a potenciálním použitím navzájem doplňují s buňkami z pupečníkové krve. Zatímco v pupečníkové krvi převládají krvotvorné kmenové buňky, používané zejména na léčbu hematologických a onkologických onemocnění, tkáň pupečníku je bohatým zdrojem mezenchymálních kmenových buněk. „Obsahuje jich minimálně desetinásobně víc v porovnání s pupečníkovou krví“, vysvětluje vedoucí vědy a výzkumu Cord Blood Center RNDr. Miroslav Kubeš, CSc. a dodává, „protože jsou schopné přeměnit se na různorodé buňky anebo tkáně v lidském organismu, představují obrovský potenciál pro vyvíjející se léčbu mnoha onemocnění v regenerativní medicíně.“
Ve světě probíhá několik desítek klinických studií, kde se účinnost buněk z tkaniva pupečníku ověřuje při rozmanitých diagnózách – cirhóza jater, skleróza multiplex, cukrovka, popáleniny, ale i diabetická noha či autismus. „Z mezenchymálních kmenových buněk se velmi lehce můžou vytvořit například buňky a tkáně kosti či chrupavky, nervy, hladké svaly, buňky srdcového svalu, kůže nebo jater,“ říká Miroslav Kubeš. Kromě regenerace tkáně se mezenchymální kmenové buňky z tkáně pobočníka klinicky zkoušejí i jako podpora při standardní transplantaci krvetvorných buněk.

První odběr v ČR

Kmenové buňky z tkáně pupečníku, stejně jako z pupečníkové krve, jsou mladé, chorobou, prostředím či léčbou nezatížené buňky, které jsou uchované v čase „nula“ života jedince. Jejich potenciál množení je proto největší, což je velkou výhodou oproti jiným zdrojům kmenových buněk. Podle primáře Petra Kolka, který prvý odběr tkáně pupečníku v Čechách vedl: „Dnes nikdo nedokáže přesně odhadnut, co všechno se zničí, když kmenově buňky z krve a tkáně pupečníku končí místo uskladnění jako nepoužitý biologický odpad. I proto jsem nadšený, že jsem se mohl aspoň v malém podílet na zavedení nového medicínského postupu v Čechách. Fandím kmenovým buňkám a regenerativní medicíně“. Markéta Hansen, která první odběr tkáně v Čechách absolvovala, komentuje svoje rozhodnutí: „Chci, aby můj syn měl v budoucnu k dispozici všechny možné léčebné postupy, a proto jsem se rozhodla pupečníkovou krev i tkáň pro něj uchovat.“

Historie

Odběr a uchování tkáně pupečníku nabídla rodičům prvně americká rodinná banka v roku 2010. Pupečníková krev se na léčbu používá už 25 roků. V roku 1988 – v čase první transplantace pupečníkové krve – byla známá jedna léčitelná diagnóza, v roku 2007 jich už bylo 40, v roku 2010 – 80. Kromě stoupajícího počtu diagnóz roste i počte jednotek pupečníkové krve ve veřejných i rodinných bankách. Podle údajů nejznámějšího nezávislého informačního portálu o pupečníkové krvi pro rodiče Parent’s Guide to Cord Blood mělo koncem roku 2012 uloženou pupečníkovou krev pro vlastní potřebu 2,35 milionu dětí na celém světě. Pupečníkovou krev zpracovává pro potřeby rodinných bank 164 laboratoří v 51 zemích.
World Marrow Donor Association – mezinárodní organizace na podporu dárcovství krvetvorných kmenových buněk – eviduje 600 000 jednotek darované pupečníkové krve v 158 veřejných bankách v 36 zemích.

O rodinné bance pupečníkové krve Cord Blood Center

Rodinná banka pupečníkové krve CORD BLOOD CENTER je druhou největší bankou pupečníkové krve působící v Evropě. Aktuálně uchovává více než 125 tisíc transplantátů připravených k použití a tyto transplantáty díky šetrným metodám zpracování patří celosvětově mezi nejkvalitnější. CORD BLOOD CENTER úzce spolupracuje s veřejným registrem Eurocord Slovakia, jehož štěp byl použit mimo jiné i k léčbě pacienta v ČR v roce 2010.

Autor článku: Petra Miterová

Související příspěvky

Zanechte Odpověď