Máte vše naplánováno, zařízeno a všichni hosté jsou pozváni. Bude se ale všem právě vaše svatba líbit? Budete na tento den vzpomínat jako na opravdu hezký? Snažte se předejít situacím, kdy se díky alkoholu pustí nudící se svatebčané do starých bolů a rozhodnou se to vyřešit právě v tuto chvíli. Zabavte je. Díky svatební atmosféře jsou hosté ochotni pustit se do her, kterých by se za normálních okolností nezúčastnili. Neměli-li jste štěstí a nepodařilo se vám najít kreativního experta na zábavu, je nyní na vás, aby byla na svatbě legrace.
Aby se něco dělo, začněme třeba starými zvyky, které se praktikují v různých obměnách už celá století a jejichž význam už mnoho z nás ani nezná.
Víte, že podle tradice musí mít nevěsta něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého? Anebo že se dodnes traduje, že květen není vhodný termín na svatbu?
Ženich, který ráno přijde do domu nevěsty, musí splnit nějaké úkoly, či odpovědět na otázky týkající se nevěsty. Pak mu je přivedeno několik nepravých nevěst, které bude odmítat do té doby, než mu přivedou tu pravou. Pak se vydají z domu nevěsty na obřad. Sousedé nebo kamarádi jim zatarasí cestu, třeba pentlemi a oni se musí vykoupit koláčky, penězi nebo kořalkou.
Nevěstu vede k „oltáři“ otec. Tam ji předá ženichovi. Tím se oficiálně stává jejím ochráncem a pečovatelem právě on.
Při obřadu šlápne nevěsta ženichovi na nohu na znamení, že pak bude pod pantoflem a má jej požádat o peníze, aby netrpěla v manželství nouzí.
Házení rýží – aby bylo novomanželům dopřáno hojně potomků, jsou zasypáni po obřadu rýží.
Házení kytice se dělá po svatebním obřadu, zpravidla venku. Nevěsta se otočí a hodí ji přes své levé rameno za sebe, tak aby neviděla, kam ji hází. Nevěsta tak předává žezlo další dívce, která by se nyní měla provdat.
Svatební špalír – přátelé novomanželů vytvoří uličku a tou pak musí oba projít. Přátelé se jim v tom snaží nenásilně zabránit. Symbolizuje to překonávání manželských nesnází.
Společné zametání rozbitého talíře symbolizuje spolupráci, která novomanžele nyní čeká ve společném životě
Přípitek – první přípitek pronáší jeden ze svědků nebo k tomu určený svatební host.
Vzájemné krmení z jednoho talíře se svázanými lžícemi symbolizuje budoucí soužití novomanželů a slib, že se o sebe vzájemně postarají.
Krájení dortu – po posledním jídelním chodu dostanou hosté kávu a nevěsta začne krájet dort. První zakrojení dortu drží nůž oba novomanželé. První kousek nabídne ženich nevěstě a nevěsta mu nabídne ten druhý. Další kousky servíruje nevěsta takto: matka ženicha, vlastní matka, otec ženicha, otec nevěsty a pak svědkům. Potom pokračuje podle zasedacího pořádku od čela tabule. Odmítnout svatební dort přináší dle pověry smůlu jak pro odmítajícího, tak pro samotné novomanžele.
Poděkování rodičům – ženich děkuje nevěstině matce a nevěsta ženichově matce za dobrou výchovu a k té příležitosti jim darují malý dort ve tvaru srdce nebo podkovy.
Svatební tanec ženicha a nevěsty – první sólo bezpochyby patří ženichovi a nevěstě a symbolizuje to, že spolu budeme prožívat i radostné chvíle. Další sólo patří rodičům novomanželů a postupně se mohou přidat i ostatní. Je zvykem, aby postupně nevěstu vyzval k tanci každý muž.
Vybírání mincí do svatebního střevíčku
Únos nevěsty – když se už hostina schyluje ke konci, unesou kamarádi nevěstu do nějakého hostince a úkolem ženicha je ji najít. Pokud ji nenajde, musí zaplatit vzniklou útratu. Tento únos je však nutno časově omezit, aby se nestalo, že se hostina bude konat bez nevěsty.
Stahování podvazku – Podvazek nevěsty je až do této chvíle skrytý a ženich se jej snaží stáhnout se zavázanýma očima i rukama. Potom jej může vydražit mezi přítomnými pány.
Cikánská věštba – někdo z hostů se převleče za cikánku a věští manželům budoucnost. Čím více toho o novomanželích ví, tím vtipněji může jeho výstup být.
Nafukovací balonky – každý pár dostane jeden balonek a pumpičku na nafukování. Pumpičku napojí na balonek, muž si sedne, na klín si dá pumpičku a žena mu tak dlouho poskakuje na klíně až balonek praskne.
Nafukovací balonky – každý pár dostane jeden balónek, muž si jej umístí na břicho a žena se rozběhne a zprudka do něj narazí. Cílem je, aby balonek prasknul.
Nafukovací balonky – muž si přiváže na kotník balonek a ženy se při tanci snaží podpatkem prorazit balonek sousedních párů. Vítězí ten pár, kterému zůstane balonek neporušený.
Italská nevěsta – nějaká dívka se převlékne za těhotnou a začne útočit na ženicha, že jí slíbil, že si ji vezme a že ji nyní opustil,…
Test panenství – děvčata dostanou vlašský ořech, který si umístí mezi kolena a mají za cíl přejít předem určenou trasu (aniž by jim spadl) a pustit jej do připravené nádoby.
Židle – doprostřed parketu se postaví např. 10 židlí, ale tančí 11 párů. Vždy když přestane hrát hudba, musí si muži sednout na židli. Ti, na které nevyšla židle, vypadávají ze hry, načež se odebere další židle a vše se opakuje.
Nohavice – vyberete vhodné páry. Každý z nich dostane jablko anebo jakýkoli jiný předmět. Úkolem je strčit předmět do jedné nohavice mužů a prostrčit jej kolem poklopce až vypadne nohavicí druhou
Váleček na nudle – libovolný počet svatebčanů se postaví do řady. Prvnímu dáte mezi kolena váleček na nudle a on jej bude muset předat dalšímu v řadě, aniž by použil ruce.
Váleček na nudle – opět hraje libovolný počet lidí. První jej opře rukojetí o zem a udělá kolem něj kolečko. Pak jde 10-15 metrů směrem k místu, kde dostane sklenku vína apod. Každý další soutěžící musí udělat kolem valečku o jedno kolečko více. Hraje se tak dlouho, dokud si soutěžící je schopen dojít pro svou odměnu a nespadne.