Stavba bez stavebního povolení není nic nového. Poptávka po trvalém či přechodném bydlení v přírodě je čím dál větší. Stavební povolení je ale zdlouhavé řízení s nejasným výsledkem.
V této situaci se nabízí možnost umístění stavby na váš pozemek bez tohoto povolení. Pro tyto účely se rozlišují dva pojmy: stavba a výrobek plnící funkci stavby.
- Stavba – roste v místě vzniku tohoto objektu, tedy přímo na stanovišti, které si k tomuto účelu zvolíte.
- Výrobek plnící funkci stavby – vzniká ve výrobní hale a na své místo je převezena v hotovém stavu.
§ 90 stavebního zákona
Podle ustanovení zákona č. 344/1992 Sb. se do katastru nemovitostí zapisují pouze ty budovy, které jsou spojeny se zemí pevným základem. V každém případě budete muset navštívit stavební úřad, abyste zjistili, zda můžete mobilní dům na pozemek umístit.
Aby vše proběhlo k oboustranné spokojenosti a úředníci vám udělili územní souhlas, budete muset splnit několik podmínek. Váš záměr o umístění stavby musí být v souladu s územním plánováním, charakterem území a místní infrastrukturou.
V tomto případě jde o zjednodušenou formu územního řízení, která se uděluje v případě jednoduchých staveb.
§79 Rozhodnutí o umístění stavby
Rozhodnutí o umístění stavby vymezuje stavební pozemek, umisťuje navrhovanou stavbu, stanoví její druh a účel, podmínky pro její umístění, pro zpracování projektové dokumentace pro vydání stavebního povolení, pro ohlášení stavby a pro napojení na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu.
- Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas např. nevyžadují:
povrchové rozvody nebo odvody vody na zemědělské půdě nebo na pozemcích určených k plnění funkcí lesa, nejde-li o vodní díla. - Opěrné zdi do výšky 1 m, které nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi nebo s veřejným prostranstvím.
- Stavby pro hospodaření v lesích a stavby pro výkon práva myslivosti do 30 m zastavěné plochy a do 5 m výšky, bez podsklepení.
- Stavba do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin, nejedná se o jaderné zařízení nebo stavbu pro podnikatelskou činnost, je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupové vzdálenosti od společných hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci,
Výjimek je více a doporučujeme zajít na místě příslušný stavební úřad a poptat se přímo tam.
Žádost o vydání územního souhlasu
Nebudete-li spadat do žádné z výjimek, budete muset jít na stavební úřad a vyplnit formulář, který se jmenuje Oznámení o záměru v území a podat jej na příslušný stavební úřad.
Dále budete muset doložit:
Vlastnické právo k pozemku
Nejste-li vlastníkem pozemku nebo stavby a nejste oprávněn požadovaný stavební záměr nebo opatření uskutečnit, musíte přiložit souhlas vlastníka pozemku nebo stavby. V případě zastupování vlastníka, musíte mít plnou moc pro více řízení, popřípadě plnou moc do protokolu.
Seznam a adresy oprávněných osob pozemků nebo staveb na kterou budete stavbu umisťovat.
Souhlas osob, majících vlastnické právo k sousedním stavbám, pozemkům nebo stavbám, které mohou být umístěním stavebního záměru dotčeny. Souhlas s navrhovaným záměrem musí být vyznačen na situačním výkresu.
Situační výkres
Souhlas s navrhovaným stavebním záměrem musíte vyznačit na situačním výkresu dokumentace. Celková situace v měřítku katastrální mapy včetně parcelních čísel se zakreslením požadovaného záměru, s vyznačením vazeb a účinků na okolí.
Jednoduchý technický popis záměru s příslušnými výkresy podle jeho charakteru, zejména půdorysy rozhodujících podlaží a pohledů u budov; popis záměru musí vždy splňovat podmínky ze závazných stanovisek a vyjádření dotčených orgánů a stanovisek vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury.
Základní dokumentaci zahrnující půdorysné uspořádání objektu a plán jeho lokace na pozemku.
Posouzení vlivů na životní prostředí
Jde-li o záměr, který vyžaduje posouzení vlivů na životní prostředí na základě správního aktu příslušného orgánu (§ 45i odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb.), např. významná lokalita nebo ptačí oblast.
Vyjádření majitelů veřejné technické a dopravní infrastruktury
Pro postavení mobilního domu potřebujete jeden ze 3 dokumentů:
- Územní souhlas
- Územní rozhodnutí
- Veřejnoprávní smlouvu, která územní rozhodnutí nahrazuje
ZADOST-O-VYDANI-ROZHODNUTI-O-UMISTENI-STAVBY_1