18 června, 2024

S dětmi je nutno mluvit o sexu

internetTři čtvrtiny českých rodičů viní internet z toho, že si musí s dětmi promluvit o sexu dříve. Nový průzkum společnosti AVG Technologies prozrazuje, že technologie zkracují dobu dětské nevinnosti.
Dle nejnovějšího průzkumu AVG Technologies (NYSE: AVG), společnosti poskytující internetovou bezpečnost 187 milionům aktivních uživatelů, většina dnešních českých dětí ve věku deseti let už se svými rodiči mluvila o sexu. To je až o pět let dříve, než měla stejnou rozmluvu generace jejich rodičů. Většina z nich (v Česku dokonce až 53 %) si nepamatuje, že by s rodiči takovou diskuzi vůbec kdy vedla.

Nejčastější témata

Internet byl označen jako nejčastější „spouštěč“ rozhovorů s dětmi o věcech jako je porno (podle průzkumu pro rodiče nejméně příjemné téma k diskuzi), sex nebo puberta. Pokud se týče dětského surfování na internetu, největší starostí českých rodičů je, že děti netráví dost času venku (52 %).  Také je trápí, jak snadné je se na internetu dostat k nevhodnému obsahu (48 %).
internetNejrozšířenějšími metodami rodičů, jak bojovat zejména s posledním neduhem, je

  • zákaz navštěvování neznámých webových stránek bez dovolení (54 %),
  • zákaz komunikování s cizími lidmi (54 %),
  • nakupování přes internet (53 %)
  • povolení být na internetu jen po určený čas (44 %).

Nicméně, žádné z těchto opatření není praktikováno drtivou většinou rodičů.
Internet může být nebezpečný
I přesto, že nejméně 8 z 10 rodičů zavedlo jednu nebo více z těchto restrikcí, pouze necelá třetina (29 %) českých dětí, dotazovaných společně s jejich rodiči, si myslí, že internet může být nebezpečný. Většina rodičů také uvedla, že ve věku devíti až dvanácti let vědí jejich děti o internetu více než oni.
„Tyto výsledky znázorňují nutnost učit se základní pravidla chování na internetu již v mladém věku a to nejlépe společně s rodiči,“ říká Judith Bitterli, marketingová ředitelka společnosti AVG Technologies. „Důležitost toho, aby se tyto rozmluvy odehrávaly v raném věku a správným způsobem, vzrůstá s tím, jak stoupá používání chytrých zařízení u dětí. Proto jsme ve spojení s dobročinnou organizací Childnet International začali vydávat sérii zábavných a poučných interaktivních elektronických knih pro děti různého věku nazvanou Magda and Mo.
—-
Online průzkum Digital Diaries mezi 5 420 rodiči a 2 569 dětmi ve věku 5 – 10 let proběhl v Austrálii, Brazílii, Kanadě, České republice, Francii, Německu, Novém Zélandu, Spojeném království a Spojených státech. Průzkum byl zrealizován s využitím nástroje Research Now a vyhodnocení probíhalo v květnu 2014.

Autor článku: Pavel Klimeš

www.avg.com

Související příspěvky

Zanechte Odpověď