25 února, 2024

Rybenky (Lepisma saccharina)

Mezi naše nedobrovolné spolubydlící často patří i rybenky. Nejčastěji na ně narazíme v koupelně, protože mají rády šero a vlhkost. Živí se vším co u vás najdou. Může to být mouka, a jiné zbytky od jídla, ale když nic jiného nenajdou, mohou se pustit i do papírů nebo koberců. Rozmnožují se během celého roku a tak se dokáží u vás celkem rychle zabydlet.

Jak na ně? Nejlepší je prevence. Tzn. větrat a vysoušet, aby se jim u vás vůbec nelíbilo. Pokud to není nutné, nedávejte do vlhkých místností žádné koberečky, kam by se mohli schovat. Alespoň na čas odstraňte z těchto míst i veškerý nábytek a vytmelte všechny mezery v dlažbě a stěnách. Špatnou volbou je i tapeta, která jim vytváří další skrýše. Vše co tam zase budete vracet pořádně vysušte a prohlédněte. Když bude místnost prázdná, budou hledat skrýš. Nastrouhejte brambory, dejte jejich hromádky na pár míst. Bude to jejich nový domeček, který pak snadno zlikvidujete.

Nalákat je můžete i na melasu rozmíchanou s octem (1:2).
Pokud je chcete jen vypudit, tak je dobré vědět, že nesnášejí vůni bobkového listu, hřebíčku, šalvěje nebo skořice. Rozhodně nevyhazujte vyškrábnuté vanilkové lusky, které se jim taky nelíbí. Vyrobte si z gázy pytlíčky, které různě pokladete v kredenci, skříních, koupelně, apod.
Můžete použít i chemii 🙁

Související příspěvky

Zanechte Odpověď