22 července, 2024

Preventivní ochrana rostlin aspirinem

Nový výzkum ARS naznačuje, že preventivní léčba kyselinou salicylovou může zabránit nebo omezit infekci rostlinných plodin fytoplasmou bramborově purpurové, bakterií bez buněčné stěny. Po tisíce let lidé extrahovali kyselinu salicylovou z vrbové kůry stromů, aby zmírnili bolest, horečku nebo zánět. Dnes, to se používá při léčbě akné, odstraňování bradavic i v kosmetice. Když jsou rostliny nějak stresovány, produkují malé množství kyseliny , což jim pomáhá např. při napadení hmyzem, suchem, nedostatku živin nebo když procházení nějakou nemocí.
Bylo prokázáno, že aspirin rozpuštěný ve vodě urychluje klíčení, zakořenění a velikost a výnos rostliny. Tato složka pomáhá posilovat imunitní systém rostliny, stejně jako u lidí.

Poznatky vědců amerického ministerstva zemědělství (USDA) nyní naznačují, že kyselina salicylová může poskytnout „ochranu“ zemědělským plodinám proti mikrobiální bakterii fytoplasma – bakterie, která nemá žádné buněčné stěny a poškozuje pletivo brambor a podobných rostlin.
Ve studiích byly shromážděny důkazy, že preventivní ošetření rostlin rajčete – příbuzného brambor – kyselinou salicylovou může zabránit vzniku fytoplazmatických infekcí nebo alespoň snížit jejich závažnost.
Pro jejich výzkum, publikovaný v červenci 2012 (Annals of Applied Biology), použil tým experimentální skupinu sazenic hrnkových rajčat a druhou kontrolní skupinu rostlin.
Experimentální skupina byla dvakrát ošetřena kyselinou salicylovou – první přes rozprašovací roztok čtyři týdny po výsadbě sazenic a druhé kořenovou zálivkou dva dny před infikací fytoplazmou.
Kontrolní skupina nebyla nijak léčena.

Tým vizuálně zkontroloval příznaky onemocnění a analyzoval vzorky listů. DNA fytoplasmy se objevila v 94% vzorků neošetřených rostlin a ve 47% léčených rostlin. Zbývajících 53% ošetřených rostlin bylo i za 40 dní po vystavení infekce bez příznaků i patogenů.
Na základě tohoto vědci usoudili, že kyselina salicylová spouští systémovou rezistenci a jsou připraveny na obranu proti mikrobiálnímu nebo hmyzímu útoku.

Doporučená dávka aspirinu je 500 mg drceného aspirinu rozpuštěného v 5 litrech vody.  Je důležité používat jen čistý aspirin, bez dalších látek, aby nenastaly nějaké další, nežádoucí účinky.  Rostlinám mohou vzniknout hnědé skvrny a můžete jim úplně spálit listí.  Nejlepším způsobem, jak této situaci předejít, je ranní postřik, aby slunce odpařilo vlhkost z listů ještě před soumrakem.
Bylo zjištěno, že lilek, paprika, rajčata a brambory jsou pro toto ošetření velmi vhodné.

Autor: Jan Suzskiw

Zdroj: https://www.ars.usda.gov

Související příspěvky

Zanechte Odpověď