Asi není rozšířenější mýtus jako ten, že používáme jen 10 procent mozku. Je to mýtus anebo se to alespoň trochu zakládá na pravdě? Kdybychom tuto desetiprocentní teorii brali doslovně, znamenalo by to, že 90% našeho mozku je úplně zbytečných a klidně přežijete i bez nich.
Teoreticky byste mohli vzít jehlici a kladivo, přiložit si ji k hlavě a měli byste velkou šanci, že nic nepoškodíte. Samozřejmě, že je to mýtus. A vlastně velmi odolný mýtus, protože se šíří už více než sto let a podle průzkumů mu věří více než jedna polovina obyvatelstva. Někteří tvrdí, že tento výrok má na svědomí Einstein, i když nikdo nikdy nezjistil, zda a kdy to řekl.
Jiní zase tvrdí, že mýtus vznikl jako velmi volná interpretace na výzkum psychologa Karla Leshlyho, který si ve třicátých letech hrál s mozkem potkana, a pár kousků mu zůstalo v rukou a potkan přitom vypadal, že je zdravý a spokojený.
Jenže takovéto hrátky s mozkem byly ve třicátých letech velmi populární a není tedy divu, že někteří lidé proto věřili, že některé části mozku jsou zbytečné, protože jsou nevyužívané. Až to sedmdesátých let se používala terapie na léčbu mentálně nemocných, známá jako lobotomie.
Co je to lobotomie a jak se dělala? Přes nos se zavedla do mozku jehlice, bouchlo se do ní kladivem a tím se přerušila nervová vlákna spojující mozkový lalok s ostatními částmi mozku. Pokud pacient rovnou neumřel, tak se uklidnil a svému okolí lezl méně na nervy.
Jenže lobotomie paradoxně vyvrací teorii o využívání jen 10% mozku. Poškození zbývajících 90% mozku mělo fatální následky, protože pacienti nebyli schopni iniciativy, abstraktního myšlení, koncentrace, empatie nebo plánování budoucnosti. U každého to bylo trochu jiné.
Jsou ale v mozku oblasti, které můžeme bez problémů hodit do koše, a přitom se nic nestane?
No tak, … jak se to vezme. Určitě nedoporučujeme nic cpát do prodloužené míchy, protože zemřete. Ani hra se zadním mozkem neví vhodná, protože vám řídí pohyby a rovnováhu. Když poškodíte přední mozek a náhodou to přežijete, tak vám vypne zvuk anebo obraz, zbude jen šumění. Jenom ten přední mozek je trochu komplikovanější. Jsou tam velmi konkrétní a velmi specializované oblasti. Když si ublížíte např. v Broca´s oblasti, která nám slouží pro pochopení a strukturaci jazyka, tak budete mluvit jako stroj, tzn. jen v krátkých slovních spojeních. Bez Wernicke´s oblasti zase budete hovořit slohově správně, ale:
„Šunka mlátí v oceánu veverku sušenkou“.
Přesto můžete mít velkou část předního mozku nefunkční a přesto stále žít normálně. Podíváme-li se na mozek dítěte s hydrocefalem (vodnatelnost hlavy), kde je zde velká část mozku nefunkční. Přesto se to na tomto dítěti v dospělosti nemusí vůbec projevovat. Neznamená to, že můžeme žít s určitým procentem mozku, právě naopak. Ukazuje to jak je naše šedá hmota flexibilní a když v dětství některá část vypadne, dokáže ji nahradit jiná.
Vím, tyto anatomické detaily, … to není přesně to, co mají na mysli šiřitelé mýtu. Těch 10% mozku je jen metafora, která má lidi inspirovat k tomu, že mohou dosáhnout o mnoho více, než si myslí. Kdyby tento mýtus využívala jen inspirační literatura, tak se můžeme tvářit, že je neškodný. Obětí by pak bylo jen těch pár naivních lidí, které tyto knihy přesvědčily, že každý z nás může být slavný a bohatý genius, kterým po letech zůstanou jen nenaplněné ambice a depka. Horší je, že tímto mýtem argumentují všelijaké kreatury, které o sobě hovoří, že mají nadpřirozené schopnosti:
„Můžete pohledem ohýbat lžičky,… stačí, když si odblokujete skryté části mozku“ říkají.
Ne, v mozku není žádné telepatické, telekinetické, věštecké a ani jiné podobné centrum. Nikde. Jsou to podvodníci, a jestliže tomu věříte, tak možná opravdu používáte jen 10% mozku. Jinak desetina váhy lidského mozku je 140g, čili přesně tolik, kolik váží ovčí mozek.
Autor: Miro Šifra
Projev: Pavel Graus
Zdroj: www.tv.sme.sk