18 května, 2024

Platy našich lékařů

lékařJe smutné, že neustále slyšíme, že platy našich lékařů jsou nízké a proto odcházejí do zahraničí. Zůstávají u nás jen ti, kteří by se tam neuplatnili nebo jsou to opravdoví patrioti?  Možná je velká škoda, že stát každoročně investuje do nových lékařů velké prostředky a ti to státu (nám) nijak nevracejí a jdou léčit ty, kteří do nich nevložili ani korunu.

Možná je ale větší škoda, že lékaři jsou placeni za to že pacienta léčí a ne za to, že pacienta vyléčí, tak jak to bylo u čínských lékařů. Svým způsobem jim tedy na zdraví pacientů nemusí ani záležet, protože každá návštěva v ordinaci mu zacinká na bankovním účtu jako plus. Heslo: „Čím více nemocných pacientů mám, tím lépe se budu mít“ , by se mělo změnit na „Čím více vyléčených pacientů mám, tím lépe se budu mít“.

 

Tradiční čínská medicína

Čínský lékař potřeboval vyléčené pacienty a proto se jej ptal na jeho zvyky, způsob života, kvalitu spánku i stolice, … Naslouchal barvě jeho hlasu, dýchání, … Sledoval stav jeho kůže, držení těla. Po dlouhých rozmluvách s pacienty meditoval, cvičil, a radil co mají jíst. Máme se tedy obracet na lékaře, které mnohdy ani nezajímá to, co jim říkáme? Jak daleko se ocitl lékař od slova léčitel? Měli by mít lékaři tzv. třetí oko, aby nemuseli používat tolik chemikálií? Někteří jej mají, a někteří i když jej mají, přestali jej poslouchat.

Sami si stavíme domy, sami si opravujeme pračky a lednice, začněme poslouchat své tělo. Zjistíme, kdy jíst, odpočívat nebo být aktivní.

 

Jsme ovlivňováni fázemi měsíce

Čínská medicína rozlišovala 12 orgánů, které na sebe vzájemně působí. Je-li nemocný jeden orgán, často to přímo souvisí s něčím úplně jiným. Každý z těchto orgánů má během 24 hodin 2 hodiny zvýšenou aktivitu  a po dvanácti hodinách 2 hodiny sníženou aktivitu. Něco jako je příliv a odliv moře.

Tyto přílivy a odlivy při prokrvení uvádějí do aktivity v různé orgány a ty svou činností ovlivňují orgány jiné silou Jin a Jang. Když v kulečníku šťouchnete do koule, tak i ta svou aktivitou ovlivní kouli jinou.

 

Orgánové hodiny

Můžete si určit, kdy mají které orgány nejvíce energie. Špatně zatěžované orgány se mohou projevit poruchou zdraví.

léčitel
Ráno

 • 1-3 hodina: játra – čas spánku. Játra potřebují klid aby zbavilo krev toxinů a obnovit krev.
 • 3-5 hodina: plíce – je to čas spánku, doba, kdy se plíce čistí. Pokud se v této chvíli probudíte, zůstaňte v posteli a snažte se být v klidu.
 • 5-7 hodina: tlusté střevo – nejvhodnější doba k pití detoxikaci (jablečná šťáva) a k vyprazdňování. Člověk, který se neustále zabývá minulostí mívá zácpu a nahromaděné toxiny mohou vycházet i kůží.
 • 7-9 hodina: žaludek – nejvhodnější čas na snídani (ovoce a zelenina).
 • 9-11 hodina: slezina a slinivka – v tuto dobu můžete fyzicky i mentálně pracovat i cvičit, protože budete nejvýkonnější. Tělo potřebuje cukr, máte-li rádi sladké, tak právě nastal čas si něco zobnout, pozor ale na alkohol.
 • 11-13 hodina: srdce – a zase změna, nastal čas na oběd, meditaci a na odpočinek (zavřeno). Také je potřeba doplnit tekutiny.

Odpoledne

 • 13-15 hodina: tenké střevo – odděluje ze snědeného jídla tekutinu. Opět je tu čas pro fyzickou aktivitu.
 • 15-17 hodina: močový měchýř – vylučuje tekutinu z těla, kterou nyní zase doplňte (čaj o páté) a vypijte detoxikační tekutiny. Stále je to doba aktivity a výkonné období.
 • 17-19 hodina:  ledviny – udržují chemickou rovnováhu. Přišel čas na večeři, po které vypijete nějaké tekutiny. Potom se můžete jít projít nebo dělat nějakou klidnou aktivitu jako je masáž, jóga a pod.
 • 19-21 hodina: dráha oběhu – živiny se krví roznášejí po celém těle. Proto se v tuto dobu zklidněte, případně si dopřejte příjemné chvilky.
 • 21-23 hodina: dráha tří ohňů – čas na spánek, proto se rozhodně vyhněte fyzické aktivitě. V toto dobu už bychom neměli nic jíst.
 • 23-1 hodina: žlučník – produkuje žluč, která odbourává tuk. Kdo v tuto dobu nespí,  spotřebovává energii určenou na další den. Ráno se cítí unavený, má problém s trávením tuků a přibírá na váze.

Půst pro zdraví

smoothiePůst je doporučován vždy při úplňku a novoluní případně každý 11. den po úplňků a novoluní což je vždy uprostřed mezi těmito fázemi.

V tento den jíme jeden druh potravin. Měla to být potravina, která nezůstává dlouho v žaludku a ve střevech. Pijeme bylinkové čaje zeleninové nebo ovocné šťávy. Potraviny by měly být čerstvé, aby trávicí orgány měly méně práce s jejich spravováním. Energii, kterou tím tělo získá použije k regeneraci a zbavování se škodlivin.

Můžeme si zvolit i jednodenní úplný půst. při hladovění 24 hod. V tento den nic nejíme,  pijeme jen vodu. Když trávicí orgány odpočívají, začne si tělo potřebnou energii brát ze svých zásob.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď