15 června, 2024

Palmový olej a tuk na břiše

Pravidelné stravování, vyvážená strava, cvičení a pitný režim je základní doporučení, abychom se zbavili tuku. Nicméně nic z toho nás nezbaví tuku jen na určité části těla. Můžeme však zabránit jeho dalšímu hromadění, zejména na břiše.
Studie ukazují, že jídla obsahující nasycený tuk vede k nárůstu tukových zásob v těle více, než při konzumaci jídla obsahující polynenasycené tuky. Palmový olej, který se vyrábí z oplodí palem, obsahuje zhruba 50% nasycených mastných kyselin.
orangutanTen díky tomu nemá zrovna tu nejlepší pověst, protože mimo jiné škodí i celému našemu organismu. To je asi i důvod, proč za poslední tři roky na burzách opakovaně zlevňuje. Není proto překvapující, že výrobci hotových potravin používají ty nejlevnější tuky a to je hlavně palmový olej.
Malajsii a Indonésii, kde se hlavně tento tuk vyrábí se to moc nelíbí, ale pro místní lidi a zvířata je pěstován olejných palem katastrofou, protože jsou používány pesticidy, které zamořují půdu i vodní toky. Když palma půdu úplně vyčerpá, pokácí se a pro nové plantáže se zabere další plocha pralesa. Palmám olejným padají za oběť poslední tropické pralesy a tím se ocitají ve vysokém ohrožení i zvířata a další vzácné rostliny.

Jak nám ještě může škodit palmový olej?
Studie, zveřejněné Universitou of UPS, se zúčastnilo 39 mladých dospělých mužů a žen s normální tělesnou hmotností. Během testu, museli jíst navíc 750 kalorií denně po dobu sedmi týdnů. Zvýšený energetický obsah byl podáván v muffinech s vysokým obsahem tuku. Obě diety obsahovaly stejné množství sacharidů, tuků a bílkovin. Jediným rozdílem bylo, typ tuku používá při pečení. Jedna skupina respondentů dostávala muffiny s polynenasycenými tuky (slunečnicový olej), a polovina s nasycenými tuky (palmový olej).

Výsledky studie ukázaly, že respondenti s konzumací muffin z nasycených tuků měli:

  • větší nárůst viscerálního tuku
  • větší podíl na celkové tukové tkáně
  • třikrát menší zvýšení svalové tkáně

Dále bylo pozorováno, že nadměrný příjem nasycených tuků může „aktivovat“ geny, které zvyšují ukládání tuku v dutině břišní, a zároveň komplikuje regulaci inzulínu.
Polynenasycené tuky naopak mají schopnost „aktivovat“ geny viscerálního tuku, které snižují ukládání tuku a zlepšují metabolismus glukózy v těle. Ukazuje se, že strava s obsahem nenasycených tuků nejen pomáhá udržovat ploché břicho, ale také nás chrání proti metabolickým onemocněním.

Tato informace je důležitá i proto, že jsme v současné době zaplaveni palmovým olejem, který je snadno dostupný i v našich obchodech nejen jako surovina, ale velmi často je používán ve velkovýrobě v mnoha hotových jídlech, pečivu, sušenkách a občerstvení. Vyplatí se nám tedy v maximální možné míře připravit si vlastní jídlo, a pokud už budete jíst něho hotového, pak si pozorně přečtěte etiketu.

Zdroj Diet.wp.pl

Související příspěvky

Zanechte Odpověď