14 června, 2024

Naučte se kreslit pravou hemisférou

Převážná většina lidí u nás umí číst a psát, s matematikou už bývá problém větší, ale u umění kreslit uvízlo 90% lidí na úrovni desetiletých dětí a dál se už nerozvíjejí. Ani já jsem nebyla výjimkou. Na základní škole jsem celkově nijak zvlášť neexcelovala a matematika pro mě byla naprosto nepochopitelná. Pak jsem nastoupila na průmyslovku a dostali jsme profesorku, která mě matematiku naučila milovat.
Z výtvarné výchovy jsem dostávala na vysvědčení dvojku jen za snahu a taky proto, že trojky se u nás moc nerozdávaly.
Zatímco u matematiky jsem si docela přesně uměla odpovědět, že šlo o neschopnost učitelů základní školy podat látku natolik zajímavě, abych ji byla ochotna pochopit, tak u kreslení jsem problém smetla ze stolu s tím, že prostě nemám talent.
Pak ale přišlo období výchovy dětí a: „Mami, namaluj mi,…“
Tak jsem podle hesla Všechno jde, jen se musí chtít, začala kreslit. Šlo to ztuha, protože jediným učitelem mi byla silná vůle, ale nakonec to bylo, „nakresli mi to, protože ty to umíš“.

Dodnes neumím bez předlohy nakreslit málem ani hrnek kafe  a rozhodně nejsem žádný umělec, ale jako plagiátor jsem dalo by se říct velmi dobrá.

A právě proto jsem se zájmem otevřela knihu „Naučte se kreslit pravou hemisférou.“
Musím upozornit, že manuály čtu opravdu až když mi teče do bot a prvních 60 stran jsem doslova přetrpěla, protože tam autorka popisuje funkce mozku, apod. Byla jsem zvědava, jestli je možné se bez nadání  změnit z řemeslníka na umělce a rozhodně jsem nechtěla být lékařem. Možná by ale bez těchto informací čtenář nepochopil jak na to.

Autorka také na příkladech z praxe ukazuje, jak se změnila kresba jejich žáků před a po kurzu, a to jen díky tomu, že dovolili alespoň na chvíli vládnout pravé části mozku. Popisuje také proč někdy vystihneme skutečnost úplně přesně a proč nám to někdy nejde a nejde a musíme štětec odložit.  Možná vám k dokonalosti chybí i základní znalosti, kterými je nutno se při kresbě řídit a v knize se s některými seznámíte.

Uděláte si díky této knize něco jako řidičák na kreslení a i když hned nezískáte „letecký průkaz“, tak k tomu, abyste získali patřičné sebevědomí,  to určitě stačit bude.
A pokud jste čirou náhodou učitelem kreslení, určitě bude kniha pro vás i vaše žáky velkým přínosem.

Více o knize najdete zde  Zoner Press

Související příspěvky

Zanechte Odpověď