24 května, 2024

Nákupy na AliExpress

V minulosti probíhaly nákupy na AliExpress tak, že jste si objednali libovolné zboží:

  • Do částky 22 EUR vám balíček  doručila pošta (bezplatně). Někdy si na AliExpressu poštovné účtovali, někdy ne.
  • U zboží nad 22 EUR se platily navíc i celní služby.
  • U částek nad 150 EUR se platilo clo a poplatek za uskladnění u České pošty.

Většina balíčků byla právě do oněch 22 EUR, protože koupit si dražší věc, a pak ji složitě reklamovat, bylo dost komplikované.

 

Jak to je dnes?

Zboží do 150 EUR: Od července je DPH započítáváno přímo do ceny zboží. Je vidět přímo u každého zboží. AliExpress se zaregistroval do systému IOSS. Elektronické celní prohlášení bude nutné podávat na veškeré zásilky přicházející ze zemí mimo EU.   AliExpress proto začal posílat své zásilky do Belgie (ne však vždy), kde dojde i k celnímu řízení. Potom je posíláno do ČR. Dostanete-li tedy zboží z Belgie, nemusíte se o nic dalšího starat, vše je vyřízeno. V opačném případě je nutné vyplnit celní prohlášení. Může je za vás udělat pošta (nebo jiný dopravce), ale pošta si za to naúčtuje 197,- Kč.

To že bylo zboží posláno přes Belgii poznáte tak, že: „Končí-li vaše číslo zásilky písmenem „F“, pak byla zásilka odeslána z některé země unie.“

U ceny vyšší než 150 EUR musíte si platbu DPH i clo vyřídit sami (obě položky se vybírají v zemi dovozu) nebo se můžete nechat za poplatek zastupovat dopravcem např. Českou poštou.

 

Tyto změny se pochopitelně týkají všech zásilek, které k nám putují ze všech zemí, které nejsou v EU, nejen z AliExpressu. Dary do částky 45 EUR, které si zasílají fyzické osoby (ne tedy např. AliExpress) jsou od DPH osvobozené. I u těchto dárků ale musíte podat celní prohlášení.

 

Doplňující údaje do celního prohlášení:

  • IOSS AliExpress – IM5280002556
  • Adresa – Alibaba.com, Singapore, E-Commerce Private Limited, NL826439810801
  • Fakturu k doručenému zboží najdete přímo na Ali, cesta k ní je tato: Přihlášení – Mé objednávky – Vybrat objednávku – Stáhnout fakturu (Download Invoice).

 

Další příspěvky v této kategorii.

 

 

 

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď