Podle výzkumu Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) trpí 66 % českých mužů nadváhou a neočekává se, že by se v nejbližší době na tomto čísle mělo něco změnit. Naopak se lékaři obávají, že lidí s nadváhou bude i nadále přibývat. Příčin může být přitom hned několik; typickou kombinací je špatné stravování, nedostatek pohybu, uspěchaný životní styl a stres. Mužům kila navíc vadí mnohem méně, než ženám, proto nemají tendenci problém s váhou tolik řešit.
Vůči ženám jsou ovšem zdravotně ohroženější skupinou, neboť se jim tuky ukládají hlavně v břišní oblasti a zvyšují tak riziko infarktu a dalších srdečních onemocnění. Redukovat svou váhu se muži rozhodnou, až když se cítí zdravotně špatně, a to většinou prostřednictvím zvýšené tělesné aktivity či poupravením svého jídelníčku a zavedením pro ně nepopulárních diet.
Vhodným řešením pro ně může být tzv. paleo strava, která je založena zejména na konzumaci masa, vajec a zdravých tuků, tedy potravin, které mají muži rádi. Dopřát si je mohou třikrát denně v míře, ve které si je tělo žádá. Naopak nedoporučuje se: konzumace cukrů, alkoholu, tabáku, obilovin, luštěnin, oleje ze semen a mléčných výrobků, které svým složením negativně ovlivňují jak naše tělesné, tak také duševní zdraví.
Paleo strava – jídelníček jako v pravěku?
Paleo strava vychází z počátků našeho stravování a zaměřuje se na jídlo v jeho přirozené podobě, bez průmyslových úprav. Základem je předpoklad, že se naše genetika od paleolitu příliš nezměnila a že naše tělo není schopno z tohoto důvodu zpracovat současné moderní potraviny.
Na paleo stravě je založen program Whole30 od Dalase a Melissy Hartwigových, který představují ve své knize Jídlo na prvním místě (vydavatelství Jan Melvil). Tento stravovací program spočívá ve vynechání pro tělo škodlivých potravin po dobu přibližně 30 dnů a jejich následném desetidenním zpětném zavedení po skupinách a hodnocení jejich vlivu zdraví. Čtenář si tak může ověřit, zda dané potraviny mají na něho samotného negativní vliv, či nikoliv, a rozhodnout se, zda dané potraviny z jídelníčku vyřadí úplně nebo jestli se k nim občas vrátí.
Jedná se o třicetidenní nutriční restart, který pomůže obnovit zdravý metabolismus, uzdraví trávení a udělá přítrž nezdravým chutím, návykům a vztahům k jídlu. V mnoha případech je navíc prokázán také pozitivní vliv na cukrovku, srdeční nemoci, astma, alergie, apod.
Ukázkový jídelníček
Jídelníček založený na principech paleo stravy se skládá ze tří prvků, a to snídaně, oběda a večeře, přičemž večeře by měla být zkonzumována několik hodin před tím, než se rozhodneme jít spát.
V současnosti je k dispozici již řada webů, které se paleo stravě věnují a kde čtenáři najdou velké množství tipů na recepty. Pokud ale přemýšlíte nad tím, jak takový denní jídelníček může vypadat, rádi Vám jej představíme:
• Snídaně: Míchaná vejce se slaninou
• Oběd: Krémová thajská polévka, steak s pečenou zeleninou či hovězí po mexicku
• Večeře: Pečený losos s lískooříškovým krémem
Na závěr je důležité si uvědomit, že se nejedná ani tak o dietu, jako o specifický životní styl.
Klára Tomaňová
www.virklis.cz