26 února, 2024

Mírná zima nahrává klíšťatům

410 – přesně tolik případů klíšťové encefalitidy bylo zaznamenáno v roce 2014. Jeden člověk dokonce tomuto onemocnění v loňském roce podlehl a řada lidí si ponese trvalé následky do konce života. K ochraně proti této závažné infekci přitom stačí málo – očkování proti klíšťové encefalitidě, na které ze svých fondů prevence přispívají všechny zdravotní pojišťovny. Letos dokonce až do výše 1800 Kč.
Drtivá většina z nás (přibližně 75 % obyvatel ČR) si dokáže klíšťovou encefalitidu správně zařadit mezi závažné onemocnění, které může člověk získat od infikovaného klíštěte.

Většina populace má též povědomí o možnosti očkování proti tomuto onemocnění, ale už jen 23 % lidí se nakonec do očkovacího centra či ke svému praktickému lékaři pro očkování vydá. Na rozdíl od lymské boreliózy, která je způsobena bakteriální infekcí, a proto se dá docela dobře léčit antibiotiky, v případě klíšťové encefalitidy neexistuje specifická léčba a lze pouze tlumit projevy onemocnění.

S klíšťovou encefalitidou nebojuje pouze Česká republika, onemocnění se vyskytuje v řadě zemí Evropy. V loňském roce u nás byly zaznamenány dva případy nakažení klíšťovou encefalitidou přivezenou ze zahraničí, pravděpodobně z Chorvatska.

Nakazit se člověk může při pobytu v přírodě i v zahraničí, endemické oblasti dnes sahají od východní Francie až po asijský Dálný východ a od Albánie na jihu až téměř k severnímu polárnímu kruhu na území Finska. Po České republice hlásí tradičně nejvíce případů klíšťové encefalitidy Německo, Slovinsko, Pobaltské země a Rusko.

Očkování chrání lidské životy
Přestože je každoročně Česká republika zemí s největším výskytem nákazy klíšťovou encefalitidou, stále patříme mezi země s nízkou proočkovaností obyvatelstva. Zatímco v sousedním Rakousku je očkováno 90 % obyvatelstva, u nás je to jen necelá čtvrtina. Očkování proti klíšťové encefalitidě ale není finančně ani časově náročné, ochrana proti tomuto onemocnění se pohybuje v řádech několika korun denně. Očkovat lze děti od jednoho roku věku, dospělé i seniory, a to po celý rok. Očkuje se třemi dávkami, druhá dávka se aplikuje po 1 – 3 měsících po první dávce, třetí pak po 5 – 12 měsících po druhé dávce. Existuje i zrychlené očkovací schéma, jež lze využít v teplých měsících roku. Cena vakcíny se pohybuje okolo 800 Kč za 1 očkovací dávku. Letos na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají všechny zdravotní pojišťovny v ČR ve výši 300 – 1 800 Kč.

Klíšťovou encefalitidou se můžete nakazit i při běžných venkovních aktivitách jako je cyklistika, turistika, houbaření, zahradničení nebo při odstraňování klíštěte ze srsti psa. Právě nyní, před nástupem „klíšťové“ sezóny, je vhodná doba pro začátek očkování.

Autor článku Nikola Čechová

www.pozorkliste.cz

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď