15 června, 2024

Kotrč štěrbákový

JEDLÁ – Kotrč štěrbákový (Sparassis brevipes) – připomíná v dospělosti houbu na mytí. Laloky jsou bělavé, ploché asvlněné. Plodnice jsou trsovité, složené z různě kadeřavě zprohýbaných laloků, které jsou na koncích o pár tónu světlejší než na ostatní ploše. V mládí bílá, později krémová až hnědavá. Plodnice jsou mohutné a mohou vážit i několik kilogramů.

kotrč štěrbákový
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sparassis_brevipes_-_Robichaux.jpg

Význam: Je to chutná houba. Protože jde o chráněný druh, měli byste ji nechat v lese.

Období růstu:  červenec – říjen

Výskyt:  Je to vzácněji rostoucí kotrč (okrožený druh).  Jde o parazitickou houbu, která nejčastěji roste u jedlí, občas i u smrků, buků a modřínů.

Záměna:

Kotrč kadeřavý – je velmi rozšířený, ale roste většinou u borovic, občas i u modřínů. Má více zprohýbané koncové laloky.

Další jména:  kotrč Němcův,

Popis – kotrč štěrbákový

Vzhled:  Z dálky připomíná květák. Roste v nepravidelně zapletené kouli, která může být až 60 centimetrů veliká o hmotnosti mnoha kilogramů. Laloky, které jsou ploché a zvlněné, z blízka připomínají zvlněné nudle na lasagně.

Barva: V mládí je bílá, později až krémově žlutá, staré plodnice jsou nahnědlé. Okraje laloků, mívají na koncích o pár tónu jiný odstín než na ostatní ploše.

Dužina: Je pevná a pružná, bílá, na řezu mramorovaná. V mládí je gumovitě tuhá, starší plodnice změknou. Staré plodnice se už nekonzumují.

Chuť: vůně příjemná a chuť, dužnina je chutná.

 

Další příspěvky v této kategorii

 

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď