20 června, 2024

Keramické nože

Keramické nože zaznamenaly za poslední rok opravdu velký boom. Dnes již těžko naleznete někoho, kdo o keramických nožích nic neví nebo o nich neslyšel. Velkou chybou by bylo považovat keramické nože za módní záležitost, pokud se rozhodnete pro koupi těchto nožů, posléze při samotném používání těchto nožů zjistíte, že krájení s těmito noži je „velice návykové“.  Keramický nůž je řezný nástroj, k jehož výrobě byla použita moderní technologie.
Jedná se o výrobek z látky zvané oxid zirkoničitý, (ZrO2), jež po zpracování dosahuje na Mohsově stupnici tvrdosti hodnoty 8,2. Jedná se tedy o velice tvrdý materiál (pro srovnání diamant, který je na vrcholu této stupnice, má tvrdost 10, zatímco ocel se pohybuje v rozmezí mezi hodnotami 5 až 6). Čepele vyrobené z oxidu zirkoničitého navíc nepodléhají korozi. Jejich ostří je značně odolnější proti opotřebování, a proto vydrží mnohem déle.
Keramické nože představují nejnovější technickou novinku a jejich cílem je zlepšení vaší kulinářské praxe. Tvrdost, houževnatost a odolnost zirkoniové keramiky na bázi oxidu zirkoničitého (ZrO2) nabízí významné výhody ve srovnání s tradičními noži z nerezové oceli. Pokud budete používat tyto nože, které jsou odolné proti korozi a netečné vůči potravinářským kyselinám, oceníte velmi ostrou keramickou čepel, jejíž ostří vydrží mnohem déle než u běžné oceli a také skutečnost, že tyto nože není třeba dále brousit. Keramické nože nezanechávají žádnou kovovou pachuť nebo zápach a pomáhají zachovávat chuť všech potravin.
Nůž je ideální ke krájení zeleniny, ovoce, masa, ryb apod. Keramický nůž je chemicky stálý výrobek, šetrný k životnímu prostředí, nerezaví a je odolný vůči korozi. Nelepivý povrch se čistí snadněji než ocel, neztrácí lesk a nepohlcuje aroma potravin. Péče o tyto nože je snadná, opláchnete je v teplé vodě a není třeba je utírat do sucha, když je chcete uložit. Nejlepší uložení keramických nožů je v dřevěných nebo plastových stojáncích, kde je každý nůž samostatně zasunut. Plastová střenka se snadno drží, je trvanlivá a příjemná, nepropouští vodu a vydrží po celou dobu životnosti čepele nože. V těchto letních měsících nabízejí obchodníci velmi zajímavé akce a slevy na tento sortiment, proto pokud se rozhodnete právě pro nákup těchto nožů, je teď nejlepší období.

autor článku:  Květa Glabazňová

www.dk-drmela.cz

Související příspěvky

Zanechte Odpověď