20 června, 2024

.Jaký je podíl otců při výchově?

V některých oblastech výchovy je podíl otců na výchově dětí velmi malý. Pokud ale můžeme věřit průzkumu, tak se blýská na lepší časy. Zdá se, že už si otcové uvědomují, že i oni jsou rodiče a že by měli umět malé dítě nakrmit, přebalit a uspat. Později je rodičovství náročnější. Aby vztahy fungovaly, musejí mít děti s rodiči společné zážitky, zájmy anebo by si měli alespoň často povídat. U teenagerů nejsou už rodiče jedinou autoritou, tam už začínají na děti působit kamarádi, internet a reklama.
Čím užší vztah s dětmi mají rodiče, tím je menší pravděpodobnost, že bude dítě negativně ovlivněno někým cizím. Rodiče pro něj budou autoritou a nejasné informace, které se k němu dostanou, bude řešit nejen se svými stejně nezkušenými kamarády, ale i s vámi.

Zaměřte se na různé rodinné situace. Zatímco se jedno z dětí tulí k matce , matka k otci, tak druhé často sedí úplně osamoceně někde bokem. Vypadá to, jako by k rodině vůbec nepatřilo. Je to jen náhoda, nebo je to první příznak toho, že v této rodině není vše úplně v pořádku?
V dnešní uspěchané době nemají rodiče moc času sledovat, co se kolem nás děje. Fotografie může být právě ten okamžik, kdy se někteří tváří tak, jako by je nikdo neviděl.  Je vše v pořádku u vás? Děti rostou tak rychle, že se ani nenadějete a pokud se vaše vztahy naruší, napravují se jen hodně obtížně.

VYBRANÉ INFORMACE Z VÝZKUMU (zdroj  Ministerstvo práce a sociálních věcí  )

  • Účast u porodu je podstatně vyšší u mladších otců (25-34 let), kde dosahuje 44 %, v kategorii 45-54 let dosahuje pouze 7 %.
  • Uspávání malých dětí se věnuje 27 % českých otců, koupání pak 22 % a na nočním vstávání k dítěti se podílí pouze ze 17 %.
  • V každodenní péči o nezletilé děti se čeští otcové podílejí nejvíce na hraní s dětmi (38 %) a mazlení (37 %).
  • Péči o nemocné dítě vykonává pouze 15 % českých otců a v žebříku rodičovských aktivit je u mužů na úplně posledním místě.
  • Naopak nejvíce se čeští otcové angažují ve vymýšlení volnočasových aktivit. 54 % českých otců se nejčastěji podílí na zajišťování rodinné dovolené nebo plánování sportovních akcí a programů na víkend.

Drtivá většina českých otců (93 %) souhlasí s výrokem: „děti jsou tím nejkrásnějším, co mě v životě potkalo“.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď