Množitel vás nechce pustit na místo, kde psy drží, abyste si štěně sami vybrali a podívali se na jeho rodiče. Je ochoten vám štěně poslat, přivést, aniž by vás předtím viděl nebo o vás cokoli věděl. Doveze vám štěně téměř kamkoli.
Nepožaduje podepsání smlouvy nebo nenabídne, že si vezme psa zpět, pokud něco nebude v pořádku.
Nedotazuje se na vaše zkušenosti a podmínky nebo na vás nežádá reference.
Není schopen zodpovědět vaše dotazy související s plemenem a s rodiči psa, kterého kupujete. Většinou odpovídá velmi stručně a neurčitě.
Množitelé vlastní buď velmi mnoho plemen, nebo velmi mnoho psů jednoho plemene, zásadně se však jedná o plemena moderní (čivava, jorkširský teriér,…).
Na rozdíl od chovatelů je jeho cílem namnožit co největší množství psů bez ohledu na zdraví, povahu nebo exteriér.
Množitel má psy pouze jako výnosný byznys. Chov nikdy nehlídá poradce chovu, nikdo ho nekontroluje.
Feny jsou nakrývány při každém hárání.
Štěňata jsou kvůli nedostatečné socializaci často bojácná.
Množitelé nabízejí štěně v nízkém věku (klidně i čtyřtýdenní).
Štěňata nebývají pod veterinárním dohledem, často nejsou ani očkovaná, ani odčervená.
Pokud budete chtít z koupě vycouvat, pravděpodobně vám nabídne snížení ceny.
Továrny na štěňata
Občas můžete narazit na chovná zařízení, ve kterých žijí psi v nevyhovujících podmínkách, a na dodržování zásad dobrého chovu se nedbá. Cílem jsou ve většině případů jen peníze. Mezi pejskaři se takovýmto lidem říká množitelé a jejich chov je „továrnou na štěňata“.
Problém podobných zařízení spočívá v tom, že ve snaze o největší zisk zde mohou zvířata trpět. Ať už je to nedostatkem potravy, vody, životního prostoru, zdravotní péče nebo „jen“ absencí lásky a pozornosti. Štěňata se zde rodí bez ohledu na zdravotní stav či původ rodičů. A protože feny bývají kryty při každém hárání, vede to k menším vrhům.
Týrání zvířat
Aktivní týrání zvířat je definováno jako činnost, kdy člověk vědomě a záměrně trápí, zraňuje či nevhodně usmrtí zvíře jako následek události, která nebyla přirozená nehoda. Lidé, kteří schválně a vědomě ubližují zvířeti, jsou nejčastěji veřejně medializováni a předpokládá se, že za jejich chováním je nějaká psychická porucha (jako např. projevy sadismu, či zoosadismu) a tyto osoby mohou být nebezpečné i pro společnost.
Pasívní týrání zvířat je definováno jako týrání z nedbalosti, které vede k zanedbávání péče o zvíře. Může se jednat například o hladovění zvířete, dehydrataci, neposkytnutí zdravotní péče infikovaným či nemocným zvířatům, ustájení v nevyhovujících podmínkách (horko, zima, vlhko, atd.) Tyto procesy mají za následek pozvolné oslabování zvířete a podlamování jeho zdraví. Zvíře může za těchto podmínek umírat několik dní až týdnů, což prodlužuje jeho utrpení.
Vyšetřování těchto činů často ukazují, že majitel začne zvíře ignorovat a přestane se o něj starat, což může vést až k jeho uhynutí. V těchto případech je často zvíře majiteli odebráno a dáno do útulku, kde se mu dostane odpovídající zdravotní čí jiné péče a případně se najde nový majitel, který by se o zvíře staral.