20 června, 2024

Jak ovlivňuje Facebook váš život?

facebookAsi před deseti lety vstoupil lidem do života a soukromí Facebook. Zúčastnění se naivně domnívali, že když budou v kontaktu se svými přáteli, zlepší jejich vztahy. Časem se kontakty (přátelé) začaly rozšiřovat i o lidi, které vůbec neznali nebo je ve skutečnosti ani neměli rádi. Sledují životní osudy lidí, kteří je v podstatě ani nezajímají a přicházejí o cenné minuty svého života.
Přestože nikdo netuší, kdo si jejich informace přečte, ochotně Facebooku sdělují vše ze svého soukromí.
Svěřují mu naše myšlenky a pocity, podělí se o to, jaké mají rádi jídlo nebo filmy, a netají se ani se svými vztahy a rodinnými příslušníky. Veřejně vystavují své politické názory i to na které webové stránky rádi chodí.
Někteří došli až tak daleko, že musejí každý den a za každou cenu o sobě přidat jakoukoli novou informaci, jen aby na Facebooku zanechali nějakou stopu. Vůbec jim nevadí, že to většinu ze zúčastněných vůbec nezajímá. Pravděpodobně si vůbec neuvědomují, jak moc to ohrožuje jejich bezpečnost a soukromí.
 
A proč ne?
Vše, co kdo na Facebook napíšeme zanechá nějakou stou. Ta stopa na něm zůstává dlouho po tom, co tam byla zapsána. A bude tam i po té kdy ten člověk zemře.
Díky těmto informacím vydělává Facebook peníze. Získá přehled, které reklamy má komu zobrazit. Tím, že o sobě lidé neustále přidávají další a další informace, mohou být masírováni cílenou reklamou.  Vyskakovací okna pak zobrazují jen to, co má daný uživatel rád.
Facebook je veřejně přístupný prakticky komukoli, a stejně tak může zničit komukoli osobní život taky. Stačí, když tam někdo o nějaké osobě zveřejní nějakou intimní informaci, která nemusí být ani pravda. Jen stěží se podobné informace dementují. Bezesné noci jsou na světě.
facebookJe zvláštní, že lidem nevadí, že se o nich jiní dozvědí soukromé informace. Nemyslí na budoucnost, budou mít na to stejný názor i jejich partneři, děti nebo zaměstnavatelé?

Kolik času věnujeme Facebooku?
Jsou lidé (zejména mladí lidé), kteří jsou na sociálních sítích závislí a tráví na nich hodiny denně. A situace se zhoršuje.
Odhaduje se, že průměrný uživatel stráví na Facebooku asi 15 minut denně. Pokud to provádí po dobu 10 let, tak promarnil asi měsíc svého života. Podobně promarněného času se během dne vyskytne daleko a tím lze úplně promarnit třeba rok života, který mohl být věnován osobnímu kontaktu s přáteli.
Nůž může být výborným pomocníkem, ale i zbraní, která nás může zabít, zvažujme proto, jak s ním budeme zacházet.“

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď