15 června, 2024

Hledáte si pracovní místo

Ztratili jste práci? Žádný problém. V dnešní době, kdy už má přístup k internetu téměř každý, by mělo být přeci snadné, si novou práci sehnat. Rychle se tedy na trhu práce zorientujete a brzo rozeznáte neseriózní nabídky typu „Nakupte si naše vzorky zboží, které pak můžete dále nabízet“.

Bude to snadné. Na trhu se pohybuje velké množství personálních agentur, úřadů práce a různých poradenských společností, kde si můžete vybrat z tisíců kvalitních nabídek. A každá z těchto agentur vás ujistí, že jste tento měsíc již x-tý uchazeč o zaměstnání, který u nich práci našel a najde. Tato nabídka se vám zalíbí, protože už se vám nechce trávit hodiny a hodiny vyhledáváním vhodných nabídek. Současně vám připadá úžasné, že si můžete jednoduše zadat kritéria pro filtrování a následný výběr, si můžete nechat posílat na vámi zvolený email.

 

Až potud to vypadá lákavě, ale jaká je skutečnost…

Vyplnili jste tedy relativně dlouhý dotazník, kde jste zadali své schopnosti, znalosti a požadavky. Jenže ve finále vám stejně chodí vše bez ladu a skladu. Neumíte-li anglicky? Nevadí. Zaručeně vám totiž přijde halda nabídek, kde je angličtina slovem i písmem výslovně požadována a po pár dnech už vás vůbec nepřekvapí, že chtějí i jazyk německý, který rovněž neumíte a do dotazníku jste to zadal. Neumíte programovat? Ani to nevadí! Přichází vám totiž i nabídky s krásnými platovými podmínkami, ale v požadavcích se dočítáte věci, o kterých ani vzdáleně netušíte, co vlastně znamenají.

Takže vám každý den zahltí vaši e-mailovou schránku nespočet pracovních  pozic od – Country Manager, přes Sales specialist, až po IT specialist-Unix/SAP, Java technical leader, IT Support Specialist …atd.

Jenže práce, na kterou máte kvalifikaci žádná. Znovu se tedy vrhnete na internet a začnete odpovídat na vše, co vám přijde emailem, nebo někde najdete. Když už jste ale poslali x-tý životopis a dostali jste jen pár zamítavých odpovědí, protože jste těm ostatním nestáli ani za odpověď, vzdáte to.

Vaše úspory totiž zmizely, jíst se musí a nájemné platí stát jen za vyvolené. Zapomenete tedy na to, že máte vysokou školu a vezmete první lepší nabídku, kterou vám zašle nějaká personální agentura XY. 

Nastoupíte tedy do skvělé společnosti se zahraničním kapitálem jako dělník a tajně doufáte, že se vypracujete. Po pár měsících ale zjistíte, že rukama zde pracují jen ti, co neu

mějí anglicky a vaše vyhlídka na lepší budoucnost se pomalu rozplývá.

Při podpisu smlouvy jste si navíc neuvědomili dost podstatnou věc. Nejste zaměstnancem oné zahraniční společnosti, ale jste zaměstnancem personální agentury XY, která vás této zahraniční firmě k manuální práci jen propůjčuje. Personální agentura vás našla a personální agentura dostane provizi za zprostředkování zaměstnání u tohoto zaměstnavatele. Dělníků je málo a není tedy  v zájmu agentury, abyste se stali zaměstnancem oné zahraniční společnosti na jiné, lepší pozici.

Tok peněz určených na vaši výplatu

Četli jste smlouvu pořádně? Jste zaměstnancem agentury, peníze proto putují od nejmenované zahraniční společnosti do agentury a ta vám pak něco pošle. Takže vaše mzda s největší pravděpodobností nedosáhne ani poloviny průměrné, minimální mzdy, kterou uvádí náš stát.

Potom si jednou večer pustíte televizi a zaslechnete, že vláda se rozhodla, že by bylo dobré dát personálním agenturám peníze za každého zaevidovaného člověka, který hledá práci. A to už vám rozum nebere, protože tak se práce agenturám usnadní.

 

Protože jste „geniální Čech“, tak:

  • si založíte personální agenturu
  • začnete rozesílat spamy s vynikajícími podmínkami a žádostí o životopis
  • založíte si kartotéku lidí, jež by tu vynikající práci chtěli dělat
  • a odjedete na Bahamy, protože penízky od státu se už jen pohrnou, aniž byste hnuli prstem

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď