10 září, 2024

Kvalitní hlína a kompost

hlínaKoupit si hlínu a zasít semínka je snadné, co když si ale zapomenete a nebo nechcete kupovat hlínu, protože máte svůj vlastní kvalitní kompost?
Hlínu/kompost prosejte, prolejte vodou, aby byla vlhká, dejte do hrnce, zapněte troubu na 250 stupňů a na 15-20 minut ji upečte. Zahubíte tím všechny škůdce a rostlinky krásně porostou.
Nebo: Hlínu dejte na sítko a chvíli ji propařte nad párou.

Založení kompostu

Co ale pak se sazenicemi, které je potřeba zasadit do kvalitní hlíny, proto si na zahradě vymezte místo i na kompost, kam můžete dávat téměř vše co nespotřebujete v kuchyni a uklidíte na zahradě.

Místo kam jej umístit

Nejlépe aby byl trochu zastíněný, ale hlavně tam, kde vám nebude vzhledově či pachově vadit. Estéti jej mohou skrýt např. za černý bez. Vůbec nevadí, když nebude někde nad záhony, protože každý déšť vezme kompostu pár živin, které tím budou dobře nasměrované.  Nezapomeňte na dobrý přístup, abyste s ním pak mohli manipulovat.

Co do kompostu patří a co ne

Kompost by se měl prokládat tak, aby do něj mohla nejen vlhkost, ale i vzduch. Když tam dáte hromady posekané trávy,  začne se dusit a plesnivět. Proto se musí občas přehodit, aby se provzdušnit. Můžete mít 2-3 komposty vedle sebe, aby to bylo snadnější. Myslete i na to, že když budete potřebovat sekat trávu, tak ji můžete proložit jiným odpadem a pomohou i nalámané větvičky.
Kompost se díky vlhku rozkládá, necháte-li jej ale odkrytý i při dlouhotrvajícím deštivém počasí, odplaví se z něj mnoho živin.
Někteří radí nedávat do kompostu listí z ořešáku, jiní dávat. Listí ořešáku uvolňují do půdy Juglon. U citlivých druhů rostlin neprobíhá správně výměna kyslíku a oxidu uhličitého, způsobuje ucpání cév a poruchu příjmu vody od kořenů. Otrava se projevuje zpomaleným růstem, vadnutím nebo odumřením rostliny. Máte-li na zahradě ořešák, tak se nedivte, že kolem něj nic neprospívá. Judlon obsahují i jeho kořeny  dlouho po odstranění stromu a bývají až 25 metrů dlouhé. V dobře provzdušněných, propustných půdách se  toxický účinek nemusí projevit.
Dejte si pozor, abyste při pletí nedali do kompostu vytrvalé plevele, které se vám tam díky rozmnožování oddenky. Patří sem například mochna, pryskyřník, pýr, bršlice, přeslička, pcháč, svlačec, mléč, ….

Větve a kompost

Taky pořád slyšíte, že větve musíte do kompostu rozdrtit? Netřeba. Jde to i jinak. Můžete si  větví udělat pyramidu, kterou kolem dokola zešikma obložíte paletami a shora prosypejte hlínou. Pyramidu osázejte dobře zakořeněnými kontejnerovanými rostlinkami.
Větve jsou také vhodným materiálem při zakládání vysokých záhonu, kam se dávají úplně na dno.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď