22 července, 2024

Setí a sázení

setíSetí a sázení je každoroční práce, na kterou jste se celou zimu těšili. Vysévat můžeme s nedbalou elegancí tak že vše rozhodíme do záhonů. Většinou ale zahradníkovi záleží i na vzdálenosti jednotlivých semen, aby rostliny lépe prospívaly. A pak jsou takoví, kteří by sázeli semínka nejraději s pravítkem v ruce.

Větší semínka např. ředkvičky můžeme vysévat do jamek které si označíme papírovým plátem na vajíčka. Stačí jej jen otisknout na upravený záhon a do vzniklých jamek vhodit semínko.

Nevadí-li vám, že bude papír  v zemi pomalu tlít, můžete jednotlivá semínka vložit přímo do papírového pláta na vejce a jednoduše ho zahrňte zeminou. Vyhnete se pozdějšímu pletí záhonů.

Pláto na vejce můžete použít i na setí zvolených plodina pak i se sazenicemi dát na záhon. Nesmíte ale ve spodní části vyříznout otvor, aby se kořínky dostaly do půdy dříve, než se papír rozpadne.

Na záhon můžete položit i nějaké staré pletivo a do každého oka dát semínko.

Chcete-li mít pěkné řádky a máte velmi jemná semínka, ustřihněte si provázek (staré klubíčko vlny) v délce záhonu, potom jej namočíte ve vodě a posypejte semínky. Pak jej položte do připravené rýhy a zasypejte zeminou.

sazeniceSemínka důkladně promíchejte s trochou písku, nebo suchou kávovou sedlinou a vysévání bude snadnější a ne tak husté.

Sazenice si můžete předpěstovat přímo v pytlech se zeminou. Nebudete muset hledat kelímky.

 

Označení záhonů po zasetí

Určitě se vám někdy stalo, že jste zaseli dvě věci na jedno místo. Popište si špejle od nanuků lihovým fixem a už se příště nespletete.  Stejně tak dobře poslouží cokoli, co do řádku zapíchnete. nebudete sice vědět co jste zaseli, ale vyhnete se dvojímu setí.

 

Další příspěvky v této kategorii

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď